اجتماعی

اهواز در حالت خفگی

میزان گردوخاک در آسمان اهواز در ساعت ۹ صبح دیروز به ۹۱۳ میکروگرم برمتر مکعب رسید که بیش از ۶ برابر حد استاندارد است.

ستاره صبح: میزان PM10 گرد وغبار (میکروگرم بر متر مکعب) روز گذشته در شهرهای مختلف استان خوزستان بالا رفت و به مرز هشدار رسید به طوری که شاخص آلودگی هوا یا ریز گرد در شهرهای اندیمشک: ۱۶۸، اهواز: ۹۱۳، بندرامام: ۳۸۳، خرمشهر و دزفول: ۱۷۱، سوسنگرد: ۳۷۹، رامشیر۳۰۲، شوش: ۲۲۰، شوشتر: ۱۶۳، ماهشهر: ۳۱۵، هندیجان: ۲۴۲ بود که نشان می دهد وضعیت هوا در شرایط بسیار ناسالم برای همه قرار دارد و هوای اهواز در وضعیت بحرانی قرار گرفته است. در این ارتباط رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت هشدار داد و گفت: «در سال ۱۳۹۹، ۷۰۳ مرگ منتسب به ذرات معلق ۲. ۵ میکرون در اهواز داشته‌ایم.» این در حالی است که بعد از شرایط اضطراری که در افزایش گرد و غبار در تهران و شهرهای غرب و جنوب کشور نیز در نیمه فروردین ماه به وجود آمد، همچنان خبری درباره دیپلماسی فعال با کشورهای همسایه یا اقدام برای مهار گرد و غبار صورت نگرفته است.

افزایش غلظت خاک در خوزستان

مدیرکل هواشناسی خوزستان از ماندگاری گرد و غبار غلیظ در استان و افزایش غلظت خاک تا ساعات بعد از ظهر خبر داد. محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا‌ با اشاره به وقوع گرد و غبار شدید در اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان در صبح دیروز اظهار کرد: ماندگاری گرد و غبار در خوزستان حداقل تا چهار پنج ساعت دیگر ادامه دارد.

ورود گرد و غبار به غرب و جنوب کشور

سازمان هواشناسی نسبت به نفوذ گرد و غبار به غرب و جنوب کشور و کاهش کیفیت هوا هشدار داد. به گزارش ایسنا،سازمان هواشناسی با صدر هشدار نارنجی رنگ از نفوذ گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا همراه با کاهش شعاع دید از دوشنبه تا چهارشنبه (۵ تا ۷ اردیبهشت) خبر داد. این شرایط جوی روز دوشنبه در خوزستان، بوشهر، ایلام و کرمانشاه، روز سه‌شنبه در خوزستان و بوشهر و روز چهارشنبه در خوزستان و ایلام مورد انتظار است و افزایش شاخص کیفیت هوا، کاهش دید، اختلال در تردد و آسیب به صنایع حساس به گردوخاک را به دنبال دارد. این هشدار سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از نفوذ گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا همراه با کاهش دید از دوشنبه تا چهارشنبه در برخی دیگر از استان‌ها خبر داد. این شرایط جوی که کاهش کیفیت هوا، کاهش دید و احتمال آسیب به صنایع حساس به گردوخاک را همراه دارد روز دوشنبه در لرستان، کردستان و نیمه غربی فارس، سه‌شنبه در ایلام و کرمانشاه و روز چهارشنبه در بوشهر و لرستان پیش‌بینی می‌کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا