اخبار

آیا خطر جنگ جهانی سوم واقعی است؟

لاوروف،وزیر خارجه روسیه می‌گوید که روسیه برای ممانعت از بروز جنگ جهانی سوم تلاش می‌کند، ولی خطر بروز این جنگ را نباید دست‌کم گرفت. او محموله‌های تسلیحاتی غرب برای اوکراین را هدفی مشروع برای حملات روسیه توصیف کرد.این در حالی است که آمریکا برای ارسال تسلیحات به کی‌یف ۴۰ کشور را در آلمان گردهم می‌آورد…

نشست مشترک بیش از ۴۰ کشور به میزبانی آمریکا برای ارسال تسلیحات به اوکراین؛ همزمان با تلاش سازمان ملل برای برقراری آتش بس در جنگ اوکراین که با بازدید امروز دبیرکل از مسکو شدت گرفته است، نمایندگان نظامی بیش از ۴۰ کشور جهان روز سه‌شنبه به میزبانی ایالات متحده در پایگاه هوایی رامشتاین، محل استقرار نیروهای آمریکایی در آلمان، گرد هم می‌آیند تا مذاکراتی را با محوریت ارسال تسلیحات به اوکراین و تضمین ادامه کمک‌های مالی و نظامی به این کشور انجام دهند. ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت که هدف اصلی این گفتگوها همگام‌سازی و هماهنگی برای ارسال بیشتر کمک‌های نظامی و امنیتی به کی‌یف است که شامل تسلیحات سنگین مانند توپخانه هویتزر و همچنین پهپادهای مسلح و مهمات می‌شود. آقای میلی به خبرنگاران گفت: «چند هفته آینده بسیار بسیار حیاتی خواهند بود. اوکراینی‌ها برای موفقیت در میدان جنگ به حمایت مستمر نیاز دارند و در واقع هدف این کنفرانس هم همین است.»
“یان نوویکوف” رئیس شرکت فناوری دفاع روسیه «آلماز-آنتی» گفت: جدیدترین سامانه دفاع موشکی ضد هوایی اس-۵۰۰ (پرومته) روسیه در زمان حاضر به تولید انبوه رسیده است. نوویکوف شامگاه دوشنبه در گفت وگو با مجله روسی دفاع ملی افزود: هم اینک تولید انبوه سامانه اس-۵۰۰ بر اساس آخرین دستاوردهای علم و فناوری داخلی راه اندازی شده و توانایی‌های رزمی این سیستم به طور قابل توجهی از قابلیت‌های سامانه‌های موشکی ضد هوایی که قبلاً ایجاد شده بود، پیشی گرفته است.به گفته رئیس شرکت فناوری دفاع روسیه آلماز-آنتی، سامانه موشکی اس-۵۰۰ قادر است به پایه سیستم دفاع هوافضای روسیه تبدیل شود و سربازان آن را در چارچوب زمانی تعیین شده توسط دستور دفاع دولتی دریافت خواهند کرد. اس-۵۰۰ پرومته یک سامانه موشکی زمین به هوای با برد ۶۰۰ کیلومتر (۳۷۰ مایل) است. این سامانه با افزایش توان دفاعی ضد موشکی برای رهگیری و انهدام موشک های بالستیک قاره پیما، موشک های کروز مافوق صوت و هواپیماهای رادارگریز طراحی شده است. سامانه موشکی اس-۵۰۰ قبلا توسعه یافته شده بود و نخستین بار در جولای ۲۰۲۱ با موفقیت آزمایش شد. به گفته یوری بوریسوف معاون نخست وزیر روسیه، نیروهای مسلح دریافت نخستین محموله های اس-۵۰۰ خود را آغاز کرده‌اند. تحلیلگران روسی ادعا می کنند که سامانه اس-۵۰۰ حتی می تواند ماهواره ها را در مدار پایین زمین و نیز هواپیماهای رادارگریز نسل پنجم را هدف قرار دهد.
لهستان ارسال تانک به اوکراین را تایید کرد. ماتئوش موراویسکی نخست وزیر لهستان بدون ارائه جزئیات بیشتر تایید کرد که کشورش تانک هایی را به اوکراین ارسال کرده‌ است. موراویسکی در پاسخ به این سوال که آیا لهستان تانک به اوکراین ارسال کرده یا خیر، گفت: بله. وی از افشای جزئیات بیشتر از جمله تعداد تانک های ارسال شده خودداری کرد. نخست وزیر لهستان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ارسال هواپیما به اوکراین همچنان در حال بررسی است، گفت: هیچ ضرورتی وجود ندارد، چنین خواسته‌هایی وجود ندارد. در ماه مارس (فروردین) لهستان اعلام کرد که آماده است تمام جت های میگ-۲۹ خود را در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان مستقر کند و آنها را در اختیار ایالات متحده قرار دهد، اما واشنگتن این پیشنهاد غافلگیرکننده را رد کرد. در حالی که نیروهای روسیه به حملات خود در اوکراین ادامه می دهند، کی یف بارها از غرب خواسته است که فورا تسلیحات بیشتر به ویژه تجهیزات سنگین را تامین کند.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خطر بروز جنگ جهانی سوم را واقعی توصیف کرد و نسبت به آن هشدار داد. او با متهم کردن ناتو به پیشبرد جنگ نیابتی علیه روسیه در اوکراین گفت که این امر حمله به ارسال تسلیحات غربی به اوکراین را موجه می‌کند.
سرگئی لاوروف که روز دوشنبه، ۲۵ آوریل، با تلویزیون روسیه مصاحبه می‌کرد گفت که کشورش تلاش خود را به عمل می‌آورد تا مانع یک جنگ جهانی شود و به طور مصنوعی هم وضعیت را دراماتیزه نکند، ولی خطر جنگ جهانی سوم به هر صورت واقعی‌ است و نباید دست‌‌کم گرفته شود.
او در پاسخ به سوالی در مورد شباهت بحران کنونی با بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ گفت در آن زمان مقررات مکتوب بین‌المللی برای رفتار در چنان شرایط بحرانی وجود نداشت، ولی آمریکا می‌دانست که روسیه چگونه رفتار خواهد کرد و روسیه هم  رفتار آمریکا برایش قابل پیش‌بینی بود.
لاوروف در ادامه گفت که مشکل این است که امروز هم مقررات مکتوب معینی وجود ندارد. او با اشاره به معتبربودن قرارداد “نیواستارت” درباره محدودسازی سلاح‌های اتمی آمریکا و روسیه افزود سایر قراردادهایی که در دوران جنگ سرد میان دو ابرقدرت در زمینه‌های خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح‌های اتمی شکل گرفتند، نابود شده‌اند.
نیواستارت، یکی از سه قرارداد بزرگ خلع سلاح میان آمریکا و شوروی است که ناظر بر محدودسازی کلاهک‌های هسته‌ای دو کشور و موشک‌های قادر به حمل چنین کلاهک‌هایی است.
به گفته رئیس دیپلماسی روسیه در زمان بحران موشکی کوبا یک کانال ارتباطی میان رهبری آمریکا و شوروی برقرار بود، ولی در حال حاضر چنین کانالی موجود نیست و تلاشی هم برای ایجاد آن صورت نمی‌گیرد.
لاوروف در ادامه مصاحبه یادشده با ابراز خوشبینی نسبت به پایان مناقشه جاری از طریق حصول یک قرارداد با اوکراین گفت روسیه قصد دارد به مذاکرات با اوکراین در این زمینه ادامه دهد. او ولی گفت که  “نیت خیر” روسیه  بی‌‌حد و مرز نیست و اگر طرف مقابل فاقد چنینی نیتی باشد روند مذاکرات کمکی به حل مناقشه نمی‌کند.
لاوروف در همین رابطه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین را متهم کرد که ادای مذاکره‌کردن در می‌آورد و در این زمینه حسن نیت ندارد. او با اشاره به سابقه زلنسکی در ایفای نقش دلقک و کمدین در برنامه‌های تلویزیونی، او را “هنرپیشه‌ای خوب”  توصیف کرد که “اگر در حرف‌هایش دقیق شوید و آنها را بخوانید هزاران تناقض پیدا می‌کنید.”
لاوروف محتوا و چارچوب توافق احتمالی با اوکراین را تابعی از “وضعیت نبرد در عرصه میدانی” دانست.
وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهاراتش غرب و ناتو را متهم کرد که در اوکراین به “جنگی نیابتی” علیه روسیه مشغول هستند و همین امر حمله به محموله‌های تسلیحاتی ارسالی به اوکراین را موجه می‌کند. او حملات متعدد به انبارهای اسلحه در غرب اوکراین را هم در همین رابطه دانست.  لاوروف همچنین آمریکا را متهم کرد که با ارسال سلاح بیشتر اوکراین را به ادامه جنگ تشویق می‌کند.
کشورهای غربی می‌گویند تحویل سلاح به اوکراین برای قادرساختن این کشور به دفاع موثر از خود در برابر تجاوز روسیه و دفع این حمله است. در حال حاضر بحث در پایتخت‌های غربی بر سر عملی‌کردن هر چه بیشتر ارسال سلاح‌های سنگین مانند توپخانه، تانک، هلی‌کوپتر و خودروهای سنگین زرهی به اوکراین در جریان است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا