زحمتکشان

چند خبر اعتراضی زحمتکشان

درخواست کارگران شهرداری سی‌سخت از بازرسی‌وزارت کار/ پیگیر ۱۵ ماه حقوق عقب‌افتاده ما باشید

کارگران شهرداری سی سخت در دومین روز از هفته کارگر از بازرسی وزارت کار درخواست کردند به وضعیت پرداخت ۱۵ ماه مطالبات عقب افتاده آن‌ها رسیدگی کند.

تعدادی از کارگران شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد در تماس با خبرنگار ایلنا، گفتند: در دومین روز از هفته کارگر از بازرسان وزارت کار درخواست داریم با سفر به سی سخت به وضعیت ۱۵ ماه مطالبات معوقه ما رسیدگی کنند.

یکی از کارگران با بیان اینکه باید صدای ما شنیده شود و روز کارگر بهترین زمان برای شنیدن صدای کارگران است، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان استانی در واکنش به اخباری که در یک الی دوسال گذشته در مورد شرایط سخت زندگی کارگران شهرداری سی سخت در نتیجه‌ عدم دریافت چندین ماه حقوق منتشر شده است، گفت: از بازرسی وزارت کار می‌خواهیم در این ایام که به نام کارگر و بیان مشکلاتش نام‌گذاری شده، با ورود به شهرداری سی سخت به روند پرداخت حقوق کارگران شاغل در آن رسیدگی کند.

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری مشکلات و مطالبات کارگران در این ایام، در تشریح مطالبات خود و همکارانش ادامه داد: ۱۵ماه حقوق (با احتساب فروردین ماه سال جاری) و عیدی سال گذشته را از شهرداری طلبکاریم. شهرداری قبل از سال نو حدود یک میلیون تومان به حساب حدود ۸۰کارگر به صورت علی‌الحساب پرداخت کرد و علارغم وعده‌های زیادی برای پرداخت چندین ماه حقوق دیگر، هنوز هیچ خبری از پرداخت نیست و عیدی و پاداش هم پرداخت نشده است.

او گفت: شرایط زندگی کارگران زلزله زده شهرداری سی سخت به دلیل‌عدم پرداخت حقوق، عیدی و بیمه اسفبار است و از این بابت جا دارد وزارت کار؛ بازرسان خود را روانه شهرداری سی سخت کند.

این کارگر با بیان اینکه باید مشخص شود تا چه زمانی معوقات مزدی کارگران پرداخت می‌شود، گفت: شهرداری سی سخت تقریبا هرچند ماه یکبار، یک ماه حقوق که آنهم مربوط به حقوق و دستمزد حداقلی سال ۹۹ می‌شود را به صورت علی‌الحساب بدون پرداخت اضافه کاری به حساب کارگران واریز می‌کند؛ این در حالیست که انتظار داریم شهرداری با کنار گذاشتن مطالبات قدیمی (که به یک ماه حقوق اسفند سال ۹۹ و۱۲ ماه حقوق سال جاری ۱۴۰۰ و همچنین یک ماه حقوق فروردین ۱۴۰۱مربوط می‌شود) مطالبات مزدی کارگران را بر اساس مصوبه مزدی سال ۱۴۰۱ پرداخت کند تا بدین ترتیب وضعیت معیشتی کارگران این مجموعه تا حدودی بهبود پیدا کند.

او گفت: ما کارگران برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌هایمان کار می‌کنیم و این هزینه‌ها با دریافت حقوق تامین می‌شود و چنانچه یک ماه حقوق به ما داده نشود، تمام بخش‌های زندگی لنگ می‌زند چه برسد به زمانی که ۱۵ ماه حقوق‌مان به تاخیر بیافتد.

طبق اظهارات یکی دیگر از کارگران؛ کارگران این مجموعه در فصل گرما و سرما برای رفاه مردم و زیباسازی فضای شهر زلزله زده سی سخت بدون هیچگونه تعطیلی و ایجاد وقفه در کارشان تلاش می‌کنند بدون اینکه زحمت‌شان به چشم بیاید و همیشه دغدغه قرارداد، حقوق، عیدی و امنیت شغلی دارند.

او در پایان گفت: باید نگاه به کارگران انسانی باشد و مدیران و مسئولان باور کنند که کارگر نیز برای تهیه نیازهای اولیه زندگی خود و خانواده‌اش به حقوق مناسب نیاز دارد.

کارگران شهرداری شوش ۳ ماه مزد طلبکارند

کارگران شهرداری شوش در استان خوزستان از عدم پرداخت سه ماه دستمزد خود انتقاد کردند.

جمعی از کارگران شهرداری شوش در تماس با خبرنگار ایلنا، از عدم پرداخت سه ماه دستمزد انتقاد کردند.

این کارگران که تحت مسئولیت چند پیمانکار به صورت قراردادی در بخش‌های عمران، تاسیسات، آتش‌نشانی، خدمات و فضای سبز مشغول کار هستند، می‌گویند: سه ماه حقوق معوقه طلبکاریم در عین حال هیچ مسئولی در استان پاسخگو مطالباتمان نیست. به همین دلیل جمعی از همکارانمان روز گذشته (دوشنبه ۵اردیبهشت) در پیگیری مشکلات ایجاد شده در مقابل ساختمان‌های فرمانداری شهرستان شوش تجمع صنفی برگزار کردند.

این کارگران با بیان اینکه در تامین هزینه‌های اولیه زندگی درمانده‌ایم، اظهار داشتند: درحالی‌که هر چند ماه یکبار بخشی از مطالباتمان پرداخت می‌شود، نمی‌توانیم معاش خانواده‌هایمان را تامین کنیم و گرانی امان‌مان را بریده است…

اعتراض بازنشستگان هما به انتقال به صندوق کشوری

بازنشستگان هما در اعتراض به انتقال به صندوق بازنشستگی کشوری تجمع کردند.

جمعی از بازنشستگان صندوق هما (ایران ایر) در تماس با خبرنگار ایلنا، از تجمع امروز خود (ششم اردیبهشت) مقابل اداره مرکزی ایران ایر در ورودی فرودگاه مهرآباد تهران خبر دادند.

این بازنشستگان علت اعتراض خود را تصمیم دولت برای انتقال صندوق بازنشستگی هما به صندوق کشوری اعلام کردند و افزودند: صندوق از پرداختی ما در دوران اشتغال تشکیل شده، بنابراین اموال و دارایی آن غیردولتی و شخصی است و لذا انتقال آن بدون رضایت صاحبان اصلی، امر غیرقانونی محسوب می‌شود.

بازنشستگان هما می‌گویند با انتقال به صندوق کشوری حق و حقوق ما ضایع می‌شود؛ ما در دوران اشتغال پنج یا شش درصد بیشتر پرداخته‌ایم تا از مزایای بهتر در دوران بازنشستگی بهره‌مند شویم؛ حالا نمی‌توانند ما را با تصمیم دولت به یک صندوق دیگر منتقل کنند.

این بازنشستگان می‌گویند: تا امروز (ششم اردیبهشت) هنوز حقوق فروردین واریز نشده است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا