گوناگون

مقام مسئول: ترک‌ها هندوانه نمی‌کارند، روزانه ۷۰۰ کانتینر از ایران وارد می‌کنند

با وجود کمبود شدید منابع آبی در ایران، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌گوید روزانه بیش از ۷۰۰ کانتینر هندوانه از ایران به ترکیه صادر می‌شود….

کاشت و برداشت هندوانه در ایران در وضعیت خشکسالی و کم‌آبی در حالی صورت می‌گیرد که برای تولید یک کیلو هندوانه، دست‌کم باید ۳۰۰ لیتر آب مصرف کرد.

به گفته اسماعیل مرادیان، ایران در شرایطی صادرات هندوانه به ترکیه را افزایش داده که «ترک‌ها با هدف حفظ منابع آبی خود میزان کشت هندوانه را کاهش دادند».

به گفته آقای مرادیان، میزان صادرات هندوانه ایران به ترکیه به اندازه‌ای افزایش یافته که «کانتینرهای ترک برای حمل هندوانه میدان اصلی میوه و تره‌‌بار را محاصره کرده‌اند و… قیمت این میوه در میدان اصلی میوه و تره‌بار افزایش» پیدا کرده است.

در سال‌های اخیر مقام‌های رسمی و کارشناسان حوزه کشاورزی بر ضرورت ممنوعیت کشت هندوانه به دلیل مصرف بالای آب و جایگزین کردن آن با محصولاتی که «کم‌آبخواه» معرفی می‌شوند بارها تاکید شده است.

وزارت جهاد کشاورزی پیش از این اعلام کرده بود که به دلیل کمبود منابع آبی، کارشناسان این سازمان بر کاشت محصولات کشاورزی به‌ویژه در استان‌هایی که بیشتر درگیر خشکسالی هستند نظارت کرده و تلاش می‌کنند الگوی کشت را تغییر دهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا