اخبار

افزایش قیمت دارو و سود جویی دلالان

درد و رنجی که مردم بلا دیدهٔ ما در این عرصه از زندگی می‌کشند و آسیب‌هایی که بر آنان وارد می‌شود با چند کلمه به‌بیان درنمی‌آید. این ماتم جان‌گداز را باید از مادران و پدران غم‌زده پرسید تا عظمت فاجعه روشن گردد. در چنین وضعیتی است که سران جنایت‌پیشه جمهوری اسلامی ایران با سیاست‌های ضد مردمی‌شان همین امکان‌های محدود و نارسای موجود را هم از دسترس مردم خارج می‌کنند و درنتیجه سودهایی کلان به جیب سوداگران سلامت می‌ریزند….

شرکت داروسازی «تولید دارو» قیمت شش قلم داروی تولیدی خود را افزایش داد. مقام‌های مسئول نیز وعده برخورد با داروخانه‌های گران‌فروش را داده‌اند.
سایت «نود اقتصادی» روز پنجشنبه هشتم اردیبهشت گزارش کرد، قیمت یک بسته ۱۰ عددی شیاف «هیوسین» ۷.۵ میلی‌‌گرمی از ۴۰ هزار تومان به ۸۰ هزار تومان افزایش یافته است.
بسته ۱۰ عددی همین دارو با وزن ۱۰ میلی‌ گرم هم از ۴۷ هزار و ۵۷۰ تومان به ۸۵ هزار تومان رسیده است.
قیمت بسته ۱۰ عددی شیاف «مترونیدازول» نیز از ۸۷ هزار و ۸۲۰ تومان به ۱۲۰ هزار تومان صعود کرده است.
کمترین افزایش نرخ دارو در این فهرست مربوط به قطره خوراکی دایمتین (دایمتیکون) با ۱۵ درصد رشد است.
آمپول «سیکلومین» هم با ۱۳۱ درصد رشد، رکورددار افزایش قیمت در این فهرست است.
محمد هاشمی، سخنگوی سازمان غذا و دارو هم در این میان خبر داد که قرار است با داروخانه‌های گران‌فروش برخورد شود.
هاشمی گفت: «​​مسئول قیمت‌گذاری دارو، سازمان غذا و دارو و کمیته قانونی آن است و در سال جدید {دارو} تغییر قیمت نداشته است.»
او اضافه کرد دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف شده‌اند بر قیمت دارو نظارت و با هر گونه تخلفی برخورد کنند.
آن‌طور که این مقام مسئول اعلام کرد، کمیته سازمان غذا و دارو قیمت ۳۸۰ قلم دارو را «اصلاح» کرده است.
به ادعای او، قیمت سه هزار و ۲۰۰ قلم دارو نیز علی‌رغم تورم «هیچ تغییری» نداشته است.
با حذف ارز ترجیحی در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی‌ها از افزایش سرسام‌آور انواع دارو در ایران حکایت دارد.
بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت به همراه گروه دیگری از مدیران این وزارتخانه هم می‌گوید در سال‌جاری قیمت دارو افزایش نخواهد یافت.
در این میان محمدعلی محسنی‌، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خبر داده که پیش از حذف ارز ترجیحی، قیمت دارو در ایران افزایش یافته است.
محسنی‌ «عدم‌ برنامه‌ریزی صحیح و نظارت دولت بر بازار دارو» را عامل «التهاب وحشتناک دارو» در بازار معرفی کرد.
او گفت: «دولت باید به سوال ما شفاف پاسخ دهد که چرا وقتی هنوز ارز ترجیحی حذف نشده، قیمت‌های دارو افزایش پیدا کرده است؟»
لازم به یادآوری است که “رمْ‌دسیویر” که به‌عنوان داروی مؤثر به‌منظور کنترل تأثیرهای مخرب کرونا در مراکز درمانی ایران تجویز می‌شود، نایاب است. این داروی ۸۰۰ هزارتومانی را دلالان در بازار آزاد به ۱۵ میلیون تومان می‌فروشند. داروی جایگزین آن “اکتمرا” و “تم‌زوا” نیز بازار سیاه پیدا کرده است. تم زوا در بازار آزاد بین ۶ تا ۸ میلیون تومان فروخته می‌شود. اکتمرا که نوع خارجی آن است بالای ۱۵ میلیون تومان به‌دست می‌آید
امروزه میلیون‌ها انسان در کپرها و حلبی‌آبادها زندگی می‌کنند که در آن‌ها از بهداشت نمی‌توان سخنی گفت. روستاهای بی‌شماری وجود دارند که آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده ندارند و همین خود عامل شیوع انواع بیماری‌هاست. بیش از یک‌چهارم از مردم میهن ما در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و نزدیک به یک‌چهارم مردم کشور ما نیز در شهرهای کوچک سکونت دارند. علاوه بر این، مهاجرت از روستا به شهر در چهار دهه گذشته ابعادی وسیع داشته و به پدیده حاشیه‌نشینی دامن زده است. بدی مسکن و سوءِتغذیه در گروه‌های روستایی و عشایری نشان‌دهنده دسترسی نداشتن این گروه‌ها به غذای کافی و کیفیت بسیار بد ترکیب مواد غذائی آنان است، اگرچه امروز در شهرها هم بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت، برنج، کره و جز این‌ها به‌دلیل قیمت‌های سرسام‌آور و کمیاب شدن‌شان از سفره تهیدستان و محرومان رخت بر بسته‌اند.
حضور مافیا در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی چنان آشکار شده است که سعید نمکی از اعضای این مافیا خود را ناچار به‌گرفتن ژستی حق به‌جانب و زدن “نعل وارونه” و فرار به جلو کرده تا از سلطهٔ مافیای دارو سخن بگوید و از مبارزه‌اش با آن داستان بسراید. همان‌جور که رسوایی شبنم نعمت‌زاده در به‌جیب زدن پو‌ل‌های کلان ملت باعث نشد دیناری از آن‌ها به کیسهٔ دولت بازگردد، مسلماً سعید نمکی و امثال او نیز اگر روزی محاکمه هم بشوند چیزی از آن عاید حقوق ملت نخواهد شد و آن محاکمه هم کاری صرفاً نمایشی خواهد بود، زیرا ساختار رژیم ولایت فقیه با به‌وجود آوردن گسترده‌ترین میدان برای اعمال نفوذ و پاسخگو نبودن در برابر امور حیاتی توده‌ها بهترین و استثنایی‌ترین عرصه در فساد است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا