از هر دری سخنی

اعتراض مردم سراوان به انباشت زباله

حجم دفن زباله در منطقه سراوان گیلان به بیش از ۱۰۰ متر ارتفاع رسیده که موجب بروز آلودگی و بیماری برای مردم مقیم در این منطقه شده است. حدود سه‌ هفته‌ از تحصن مردم سروان رشت مبنی بر عدم انتقال زباله در دل جنگل‌های گیلان می‌گذرد؛ اهالی سراوان یک مطالبه واحد دارند و یک‌صدا «نه» به ورود زباله به سراوان گفته‌اند. آنها در مقابل محل دفن زباله‌ها تحصن کردند و مانع ورود ماشین‌های زباله به محوطه شدند….

اما روز گذشته نیروهای انتظامی با حکم قضایی از مردم خواستند که راه را برای ورود ماشین‌های زباله باز کنند، در این میان درگیری بین افراد به وجود می‌آید که منجر به دستگیری ۲۲ نفر و زخمی شدن ۵ مأمور انتظامی شد. در این ارتباط کوچکی زاد، نماینده رشت می‌گوید: بودجه هست اما برنامه منسجمی برای حل مشکل زباله‌های سراوان وجود ندارد. این در حالی است که منطقه دفن زباله سراوان ۳۷ سال پیش‌ساخته شده که در آن مکان افراد کمی سکونت داشته‌اند، اما اکنون جمعیت بیشتری در این منطقه زندگی می‌کنند که سلامتشان در خطر است.

انباشت زباله در لندفیل سراوان به حدود یک‌صد متر رسیده و اوضاع زندگی را برای مردم منطقه غیرقابل‌تحمل کرده و درعین‌حال به بحران شماره یک مدیریت پسماند استان تبدیل‌شده است. اما دیروز و در اولین گام از اصلاح و برطرف کردن معضل مدیریت پسماند در استان، پلیس ویژه گیلان تصمیم به بازگشایی راه دسترسی به لندفیل را عملیاتی کرد؛ تصمیمی که در ابتدا با مخالفت اهالی و متحصنین مواجه شد. متأسفانه در جریان بازگشایی راه دسترسی خودروهای زباله به لندفیل سراوان، عده‌ای از سودجویان وارد عرصه شده و ضمن برهم زدن نظم منطقه اقدام به درگیری فیزیکی با پلیس ویژه کردند؛ گفته‌شده در جریان سنگ‌پرانی این افراد سودجو حدود پنج تن از نیروهای پلیس ویژه دچار آسیب‌دیدگی شدند. بلافاصله پس از سنگ پراکنی عده‌ای به مأمورین ناجا مردم خود را از آنها جدا کرده و نسبت به بازگشایی مسیر ورودی محل دفن زباله با مأمورین ناجا همراهی کردند. حدود ۴۰ سال است که زباله‌های شهر رشت و چندین شهر گیلان به سراوان منتقل می‌شود و وجود حجم زیاد زباله‌ها، شیرابه‌ها و مگس‌های فراوان سبب شده مردم این منطقه به برخی‌ها بیماری پوستی مبتلا شوند. کارشناسان محیط‌زیست معتقدند رها کردن زباله در مدت چندین هفته به همین شکل در سراوان منجر به خطرات زیست‌محیطی و حتی انفجار به دلیل گازهای ایجادشده از انباشت زباله می‌شود ضمن اینکه برای هرگونه تداوم فعالیت عمرانی ازجمله تکمیل تصفیه‌خانه باید مسیر برای ورود ماشین‌آلات سنگین هموار شود. به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی نیروی انتظامی گیلان ۲۲ نفر از افرادی که به دنبال ایجاد ناامنی و سوءاستفاده از مطالبه به حق مردم سراوان بودند، پس از شناسایی دستگیرشده و پرونده آن‌ها هم‌اکنون از طریق مرجع قضائیه در حال رسیدگی است.

بودجه هست، برنامه نیست
در این ارتباط جبار کوچکی نژاد نماینده رشت در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین گفت: این مسئله باعث شده تا مردم دچار مشکلاتی جدی شده و به‌ناچار جلوی انتقال زباله به محل دفنی که از سال‌ها پیش در این محل بوده جلوگیری کنند. در همین راستا ما وارد مذاکره و مکاتبه با رئیس‌جمهوری، وزارت کشور و دستگاه‌های اجرایی شدیم اما انتظار داشتیم که به این موضوع رسیدگی فوری شود. وی ادامه داد: خصوصاً که آقای رئیس‌جمهوری هم دستور اکید داده بودند که به موضوع زباله‌ها در سراسر کشور هرچه سریع‌تر ورود کرده و مشکلات در این زمینه را حل کنند، از همین رو انتظار می‌رفت حتی وزیر کشور شخصاً به این موضوع ورود کنند اما متأسفانه چنین اتفاقی رخ نداد.

بودجه هست اما کار انجام نمی‌شود
این نماینده مجلس یادآور شد: از سوی دیگر منابع هم در بودجه سال ۱۴۰۱ برای حل این مشکل پیش‌بینی‌شده و در سفر آقای رئیس‌جمهوری هم بودجه ۶۰۰ میلیارد تومانی برای این مسئله در نظر گرفته شد. ولی متأسفانه دستگاه‌های مسئول که باید هرچه زودتر در راستای تصمیم‌گیری اقدام کنند، دچار سردرگمی شده و ناتوان از اخذ تصمیمات هستند. وی افزود: همین تعلل باعث شده تا مردم واقعاً دچار مشکلات زیادی شوند، در حال حاضر هم که زباله به منطقه سراوان منتقل نمی‌شود، شاهد دپوی زباله در منطقه لاکان هستیم که اتفاقاً منطقه مسکونی گسترده‌ای را نیز شامل می‌شود. پس از اندک زمانی طبیعتاً این منطقه نیز دچار بحران خواهد شد و نمی‌توان برای همیشه به این کار ادامه داد. کوچکی نژاد با اشاره به نبود هماهنگی بین دستگاه‌های ذی‌ربط برای حل معضل زباله‌های سراوان رشت، عنوان کرد: بنابراین باید رشته اقداماتی همه‌جانبه و جدی در دستور کار قرار گیرد تا مشکل به صورت پایدار حل شود. راهکارهای مقطعی نمی‌تواند دردی از مردم دوا کند، متأسفانه زباله شهرهای زیادی از اطراف رشت به سراوان منتقل می‌شد که حجم قابل‌توجهی را شامل می‌شود، اما اقدامات آن‌چنانی و رضایت بخشی انجام‌نشده که بتواند موجبات خشنودی و رضایت مردم را نیز فراهم کند. وی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهوری و همچنین وزیر کشور باید دستور دهند تا برای حل این مشکل یک گروه ویژه تشکیل شود، در حال حاضر هیچ هماهنگی، انسجام و همدلی بین دستگاه‌های ذی‌ربط و مقامات وجود ندارد و همین امر نیز باعث شده با وجود تخصیص بودجه، کاری از پیش نرود.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا