اخبار

شرایط امروز جامعه ایران

این روزها شرایط اقتصادی و زندگی مردم به قدری نسبت به سال‌های پیش و حتی همین چند ماه پیش تغییر کرده که بسیاری هنوز در شوک این همه تغییرات هستند و گویی در یک کابوس زندگی می‌کنند؛‌کابوسی که معلوم نیست اصلا قرار است تمام شود یا نه!…

بهار نیوز می نویسد: ” به عنوان نمونه در خبرها آمده بود با قیمتی که هم‌اکنون و با منت می‌توانید یک خانه در پایتخت رهن کنید،‌سال ۹۶ می توانستید همان خانه را بخرید! یا درخبری دیگر به نقل از فعالان بازار و تولیدکنندگان محصولات سلولزی آمده که مردم به دلیل افزایش شدید قیمت پوشک، به سنت‌های قدیمی روی آورده و دوباره فرزندانشان را با «کهنه» بزرگ می‌کنند!:
فعالان بازار دیجیتال می‌گویند شوک‌های شدید قیمتی و افزایش نرخ ارز به فقر دیجیتال انجامیده و مدت هاست مردم توان به روز کردن ملزومات دیجیتالی خود از جمله گوشی موبایل،‌لپ تاپ و تبلت را از دست داده‌اند و اگر شرایط به همین منوال پیش رود، ‌مطمئنا با فقر کامل در این حوزه مواجه خواهیم بود. از قیمت خودرو هم که دیگر همه باخبرند، سال گذشته در همین زمان قیمت بسیاری از خودروها بسیار کمتر بود و اعتراض‌ها بیشتر اما این روزها پرایدی که قرار بود از خط تولید خارج شود و مردم خودرویی با تکنولوژی روز سوار شوند، بیش از ۲۰۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود و فعالان بازار انتظار افزایش بیشتر قیمت را هم دارند! بازار لوازم خانگی هم که تا چند ماه پیش تنها مشکل گرانی و کاهش قدرت خرید مردم را داشت،‌حالا با توقف صادرات و اجبار مردم به خرید کالاهای بی کیفیت و به شدت گران ایرانی به دغدغه‌ مردم تبدیل شده است. اگر در تمام این سال‌ها مسکن، خودرو،‌کالاهای دیجیتال،‌لوازم خانگی و … دیگر از کالاها وضعیت خیلی مطلوبی نداشت اما هیچ‌گاه در حوزه خوراکی ها شاهد تا میزان از آشفتگی و افزایش قیمت و در عین حال کاهش قدرت خرید مردم نبودیم اما حالا کار به جایی رسیده که بسیاری می‌گویند خریدهای روزانه‌شان که پیش از این شامال میوه‌های فصل بوده، در بهار امسال و به دلیل گرانی سرسام‌آور میوه‌ها به پیاز و سیب‌زمینی و احتمالا خیار و کاهو محدود شده است، چرا که خرید میوه کیلویی ۶۰ و ۷۰ هزارتومان برای یک خانواده یعنی بی‌پولی تا پایان ماه، ‌پس در نتیجه میوه حذف و یا به چند قلم ارزان قیمت‌تر از جمله خیار و سیب محدود می‌شود.
از سوی دیگر گرانی غیرقابل تصور برنج ایرانی، برای بسیاری از مردم را که مصرف پروتیئن‌ها را به دلیل افزایش قیمت کاهش داده‌اند و بیشتر با کربوهیدرات‌هایی همچون برنج و نان روزگار می‌گذرانند هم مشکلات فراوانی را به دنبال داشته است و بسیاری را به سوی مصرف برنج‌های بی‌کیفیت خارجی مجبور کرده است؛‌ همان افرادی که تا چند وقت پیش برنج ایرانی می‌خوردند! این همه مشکلات و کمبودها برای مردم در حالی است که نه از جانب دولت و نه از طرف مجلس نه تنها راهکاری ارائه نشده بلکه با تصمیمات عجیب همچون حذف ارز یارانه‌ای گندم، دارو و نهاده‌های دامی،‌ به گرانی هر چه بیشتر ارزان‌ترین خوراکی‌ها از جمله نان، ماکارونی،‌تخم‌مرغ و … دامن زده می‌شود. در حالی که دولت سید براهیم رئیسی با وعده حل مشکلات اقتصادی و بهبود شرایط معیشتی مردم کلیددار پاستور شده است،‌تصمیمات اینچنینی در این شرایط وخیم اقتصادی می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
به راستی اگر مشکلات آنقدر زیاد بوده که در هیچ حوزه‌ای نمی‌شود کاری از پیش برد،‌دلیل آن همه وعده‌ها در زمان انتخابات ریاست جمهوری چه بود؟ مگر مقامات دولت در همان زمان از همه این مشکلات باخبر نبودند؟ پس چرا پا پیش گذاشتند؟ و حالا اگر راهکاری ندارند و یا نمی توانند مشکلات را حل کنند،‌قرار است تا کی شرایط برای مردم سخت‌تر شود؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا