گوناگون

تعداد تلفات حمله انفجاری در خانقاه صوفیان در کابل به ۶۶ نفر رسید

این انفجار که روز جمعه ۲۹ آوریل روی باعث گرفتن جان دست‌کم ۶۶ نفر شد که برای عبادت در این مسجد جمع شده بودند. مسلمانان سنی افراطی همچون داعش این سنت‌ها را نوعی بدعت نادرست می‌دانند و با شیوه‌ای خشونت آمیز با آن مبارزه می‌کنند….

به گزارش یورو نیوز، سید  فاضل آغا، رئیس مسجد گفت که برخی معتقدند که یک فرد انتحاری به جمع عبادت‌کنندگان پیوسته و با انفجار مواد منفجره همراه با خود باعث کشته آنها شده است. او همچنین به خبرگزاری رویترز گفت: «ناگهان دود سیاهی همه جا را فراگرفت و شاهد دیدن جسدها در کل مسجد بودیم؛ من خودم زنده ماندم اما عزیزانم را از دست دادم.»

یک منبع در مراکز بهداشتی افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته که تاکنون طبق آمار بیمارستان‌ها، ۶۶ نفر کشته و ۷۸ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

ایالات متحده و نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان این حمله را محکوم کردند . مت نادسن، معاون نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان با تراژدی خواندن این حمله گفت: «هیچ کلمه‌ای به اندازه کافی قوی نیست که این اقدام نفرت انگیز را محکوم کند.»

شفاخانه اورژانس در مرکز شهر کابل گفته است که ۲۱ نفر از زخمیان این حادثه در این مرکز حضور دارند و پزشکان مشغول درمان این افراد هستند. همچنین یک فرد دیگر که در یک مرکز درمانی در کابل مشغول به کار است به رویترز گفته که حدود ۴۹ زخمی به این مرکز آورده شده که وضعیت ۱۰ نفر آنها وخیم گزارش شده است و ۲۰ نفر هم در بخش سوختگی بستری هستند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان  با انتشار بیانیه‌ای این انفجار را محکوم کرده و گفته است که عاملان آن پیدا و مجازات خواهند شد. هنوز هیچ گروهی به صورت مشخص مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده نگرفته است.

در هفته‌های اخیر ده‌ها غیرنظامی در انفجارهایی در سراسر افغانستان کشته شده‌اند که داعش مسئولیت برخی از آنها را برعهده گرفته است.

شفاخانه اورژانس کابل می‌گوید تنها در ماه آوریل بیش از ۱۰۰ زخمی را که در حملات کابل آسیب دیده بودند، مداوا کرده است.

طالبان می گویند که از زمان به دست گرفتن قدرت در ماه اوت، امنیت کشور را تامین کرده و شاخه های محلی داعش را تا حد زیادی از بین برده است، اما مقامات بین المللی و تحلیلگران می گویند خطر تجدید حیات ستیزه جویان همچنان وجود دارد. بسیاری از این حملات اقلیت شیعه را هدف قرار داده، اما موارد اندکی از حمله به مساجد سنی‌ها هم گزارش شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا