بین‌المللی

واشنگتن پست: اروپا برای گاز روسیه، جایگزین مناسبی ندارد

کشورهای اروپایی از گزینه جایگزینی مناسبی برخوردار نیستند که بتواند جای گاز طبیعی روسیه را بگیرد و از مشکلات اقتصادی جدی در زمستان سال جاری جلوگیری کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روزنامه واشنگتن پست، در قالب هر سناریوی پیش رو، ۱۸ ماه آینده برای اروپا زمان هولناکی خواهد بود، زیرا اثرات قیمت های بالا در سراسر جهان دیده می شود و دولت ها درصدد تامین برق کارخانه ها، گرم کردن منازل مسکونی و فعال نگه داشتن نیروگاه های برق هستند.

اگر روسیه عرضه انرژی خود را قطع کند، در کوتاه مدت جایگزینی کافی برای جلوگیری از مشکلات اقتصادی بزرگ در زمستان پیشرو وجود نخواهد داشت.

واشنگتن پست به نقل از «ادوارد چو» محقق امنیت انرژی در مرکز مطالعات راهبردی و بین الملی نوشت: این یک بازی بسیار خطرناک است که در حال انجام شدن است.

وی افزود: نمی دانم این بازی قرار است چطور تمام شود. اما به نظر می رسد در شرایطی بسیار بد برای اروپای غربی و روسیه به پایان می رسد.

به گفته وی، بعید است حجم فعلی عرضه گاز جهانی به این زودی ها تغییر شدیدی داشته باشد.

در این نوشتار آمده است که آلمان به عنوان موتور اقتصادی اروپا در حال حاضر از آمادگی خاص برخوردار نیست.

قبل از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، آلمان تقریبا نیمی از گاز طبیعی اش را از روسیه دریافت می کرد. آلمان این حجم را به ۳۵ درصد کاهش داد، اما در جایگاه خوبی نیست که به زودی گاز روسیه را به صفر برساند.

واشنگتن پست همچنین گزارش داد که ایتالیا درصدد انعقاد توافق با شماری از کشورهای آفریقایی است به این امید که از عرضه انرژی روسیه تا بهار ۲۰۲۴ خودداری کند.

این مقاله همچنین حاکی است که سوخت روسیه در مقایسه با سوخت های جایگزین، برای اروپا نسبتا ارزان است.

اروپا به جای خرید نفت و گاز طبیعی از روسیه باید در کوتاه مدت به جایگزین های گران قیمت تری همچون آمریکا که تا هفت سال پیش از تاسیسات صادرات گاز برخوردار نبود، روی آورد.

بعلاوه، بعید است کشورهای اروپایی در کوتاه مدت به واردات گاز خود تنوع بخشند، زیرا یک پروژه سریع که منابع جدید گاز طبیعی را در دسترس قرار می دهد، معمولا دستکم دو تا چهار سال زمان می برد.

در عین حال، سرمایه گذاران ممکن است از پروژه های بزرگ و بلند مدت گاز طبیعی برحذر باشند، زیرا دولت ها و شرکت ها به زودی به دنبال انوع انرژی های سازگار با محیط زیست هستند.

همچنین بهای انرژی تجدیدپذیر در سراسر جهان پس از تقریبا دو دهه کاهش، طی سال گذشته افزایش یافته است.

به گفته کارشناسانی که واشنگتن پست در این مقاله به نظر آنها استناد کرد، کشورهایی که بیشترین تاثیر را از توقف عرضه گاز روسیه متحمل می شوند، آلمان، ایتالیا و مجارستان هستند که تاسیسات ذخیره سازی گازشان به ترتیب ۳۳.۵ درصد، ۳۵ درصد و ۱۹.۴ درصد است.

در چنین شرایطی شاید باید انتظار کاهش رشد اقتصاد جهانی را داشت. صندوق بین المللی پول معتقد است که کشورهای اروپایی می توانند بدون عرضه گاز روسیه، حدود ۶ ماه دوام آورند. پس از آن، مشکلات اقتصادی جدی ممکن است در پیش باشد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا