حقوق بشرزنان

بیانیه جمعی از کنشگران مستقل جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایران به مناسبت روز کارگر

جمعی از کنشگران مستقل جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایران به مناسبت فرا رسیدن ۱ می (روز جهانی کارگر) با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام همراهی با جنبش های آزادی بخش کارگران و معلمان خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط اعضای کانون صنفی معلمان ایران شدند.

خبرگزاری هرانا – امضاکنندگان این بیانیه ضمن درخواست “آزادی فوری و بی قید و شرط اعضای کانون صنفی معلمان ایران، از جمله محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، رسول بداقی و علی اکبر دباغ” در بخشی از آن عنوان کرده‌اند: “خطاب به کارگران جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو و به ویژه کارگرهای جنسی که همواره با تبعیض و خطرات عمده ای از جمله تجاوز و قتل رو به رو هستند، میگوییم که ما با تبعیض و ستم مضاعفی که علیه شما وجود دارد آشنا هستیم و از این رو روح مبارزه برای دادخواهی، آزادی، عدالت و کرامت انسانی را گرامی داشته و با امید به نابودی ظلم و ستم همیشه در مسیر مبارزه و مطالبات مدنی خود گام برمیداریم”.

متن این بیانیه در ادامه می آید:

«بیانیه جمعی از کنشگران مستقل جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایران به مناسبت روز کارگر»

افراد جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو همیشه عضو جدایی ناپذیر از جامعه بوده اند و همواره در طول تاریخ، جنبش های آزادیبخش کوئیر با جنبش های مطالبه محور دیگر از جمله جنبش های کارگری، جنبش زنان و معلمان برای دستیابی به آزادی، برابری و حفظ کرامت انسانی همراه بوده است.

جنبش های کوئیر، جنبش های کارگری و سایر جنبش های رهایی بخش، همیشه پیوند جهانی داشته و دارند؛ از خیابان های لندن گرفته تا مبارزات این جریان علیه نظام آپارتاید در خیابان های ژوهانسبورگ، در آفریقای جنوبی، تا همراهی دانشجویان دگرباش با سایر دانشجویان در اعتراضات سال ۸۸ هجری خورشیدی در ایران و همچنین فعالیت پناهندگان دگرباشی که سابقه مشارکت در جنبش کارگری داشتند که در نهایت به تشکیل نشریه های ال‌جی‌بی‌تی‌کیو مانند هومان انجامید.

اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو همواره بابت تبعیض سیستماتیک از جانب نظام های سیاسی و اجتماعی تمامیت خواه، در دهک ها و طبقات فرودست جای گرفته اند و همواره با خشونت های گسترده تری در بخش های مختلف جامعه مانند محیط های آموزشی، محیط کار و مراکز خدمات درمانی از جانب اکثریت سیسجندر و هتروسکشوال که منجر به سلب کامل حقوق بشری و شهروندی آنها شده، مواجه بوده اند؛ لذا جنبش اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو نه تنها جنبش تجملاتی اقشار ثروتمند نیست، بلکه جنبش افرادی است که بابت گرایش جنسی و عاطفی و هویت جنسیتی خود مورد تبعیض های گسترده ای، از جمله تبعیض در کسب درآمد و دسترسی به فرصت های شغلی و منابع مالی قرار گرفته است.

امروزه اما، صدای اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو در طبقه کارگر، در جریان های اصلی و وابسته به سازمان های ال‌جی‌بی‌تی‌کیو و هم از جانب جریانات کارگری مورد بی توجهی قرار گرفته است، در صورتی که در طول تاریخ بزرگترین دستاوردهای جنبش کوئیر در سطح جهانی از طریق مبارزه با لایه های ستم طبقاتی و به چالش کشیدن تبعیض ها در محیط کار و ایجاد اتحادیه ها به دست آمده است.

از این رو ما، گروهی از افراد جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایران، به مناسبت روز جهانی کارگر (در یکم ماه مه، مصادف با یازدهم اردیبهشت سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی) ضمن اعلام تجدید پیمان با جنبش های آزادی بخش کارگران و معلمان، اعلام میکنیم که همراه آنها در مبارزه برای آزادی، عدالت، برابری و حفظ کرامت انسانی هستیم و همچنین خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط اعضای کانون صنفی معلمان ایران، از جمله محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، رسول بداقی و علی اکبر دباغ هستیم.

ما باور داریم که بسیاری از مطالبات جمعی ما که باید به پیروزی منجر شوند، بر اساس حقوق اقتصادی است که ریشه در روابط کارگران و کارفرمایان دارد و همچنان بسیاری از ستیزهها در جامعه علیه افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو برای حفظ منافع، قدرت و مالکیت است.

تغییر زمانی اتفاق میافتد که چند جبهه متنوع و متحد برای مطالبه در کنار هم بایستند. دست آوردها، توسط جامعه بسیج شده و هر پیروزی در نهایت با همین روحیه همبستگی به دست میآید. جنبش رهایی بخش کوئیر نیز یک مبارزه کارگری و طبقاتی است.

همچنین خطاب به کارگران جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو و به ویژه کارگرهای جنسی که همواره با تبعیض و خطرات عمده ای از جمله تجاوز و قتل رو به رو هستند، میگوییم که ما با تبعیض و ستم مضاعفی که علیه شما وجود دارد آشنا هستیم و از این رو روح مبارزه برای دادخواهی، آزادی، عدالت و کرامت انسانی را گرامی داشته و با امید به نابودی ظلم و ستم همیشه در مسیر مبارزه و مطالبات مدنی خود گام برمیداریم.

این بیانیه از طرف کنشگران مستقل جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایران (لزبین، گی، بایسکشوال، ترنسجندر، کوئیر، اینترسکس، Ace / Aro و Questioning و پنسکشوال) است و وابستگی ای به هیچ سازمانی خاص ندارد.

اسامی امضا کننده:

سایه خجسته/ نیما نیا/ زینب پیغمبرزاده/ ارس شفاخواه/ رها غیاثی/ طلا رزمخواه/ ساقی صالحی/ملینا یاجم/ بردیا شهبازی/ عاطفه گلریز/ یاور برادران خسروشاهی/ کمند آزاداندیش/ کاوه کرمانشاهی/ الیاس فردمنش/ سمیرا فرزانه / پیشکو زندی.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا