زنان

به مناسبت روز جهانی کارگر+ویدئو

روز جهانی کارگر ما را به سالهای دور می برد. به یاد سوت صبحگاهی در خیابان های تاریک و خلوت و زنانی که به سمت کارخانه ها در حرکت بودند.

فتانه عبدالحسینی_ گروه مطالعات زنان_اردیبهشت ۱۴۰۱

کار زنان در بخش کشاورزی از سال های دور متداول بوده است. ولی غیبت مردان از بازار کار در جنگ جهانی دوم فرصتی فراهم آورد که زنان در بخش صنعت و خدمات، نیز جایی برای خود باز کنند. گسترش فناوری اطلاعاتی و  اینترنت نیز سبب ساز حضور زنان در دنیای مجازی برای کار و درآمدزایی شد.

نگاه تک بعدی به زن به عنوان مادر و زن خانه باعث شده زندگی برای زنان شاغل در خارج از خانه سخت شود. زنان،  برای آنکه بتوانند در بازار کار بمانند، ناچارند فشارهای مضاعف و  زندگی پرمشغله ای را تحمل کنند. هم کار خانگی را، که وظیفه اصلی آن ها به شمار می آید، با کیفیت مطابق با انتظار خانواده و جامعه  انجام دهند و هم  در بیرون از خانه برای از دست ندادن کارشان با همکاران مرد رقابت کنند.

در بازار رسمی و غیر رسمی کار، زنان به نسبت مردان آسیب پذیر ترند.  در بازار رسمی، که با حقوق و مزایای قانون کار مشغولند، به علت مشکلات زمان بارداری و  مرخصی هایی که زنان شاغل برای نگهداری از کودکانشان می گیرند، کارفرمایان  تمایلی برای استخدام کارگران زن ندارند. از طرف دیگر حداقل دستمزد در سال های اخیر با میزان بالای تورم همخوانی ندارد. میزان حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ حدود چهارملیون و دویست تومان و خط فقر در سال ۱۴۰۰ نه ملیون تومان ارزیابی شده است. زنان کارگری که به تنهایی مسئول خرج خانواده اند، در بهترین حالت، در آمدشان نصف میزان خط فقر است. ناگفته پیداست که این شرایط را برای آن ها و خانواده هایشان بسیار سخت تر می کند.

در بازار غیررسمی کار، زنان چند برابر مورد ستم قرار می گیرند و بسیار آسیب پذیرترند. آنها  مجبورند برای آنکه در بازار کار بمانند، تن به کارهای سخت، تعداد ساعات زیاد و حقوق پایین بدهند. در این نوع مشاغل، نظارتی وجود ندارد و کارفرما ممکن است بر اساس منافعش و بدون هیچ نظارتی هر برخوردی با کارگران زن داشته باشد.

بخشی از زنان شاغل در سطوح کارگری، زنان سرپرست خانوارند. این زنان به دلایل مختلف، مانند داشتن همسران  بیکار یا معتاد یا از کارافتادگی یا مرگ نان آور خانواده (پدر، همسر، برادر)، به تنهایی عهده دار هزینۀ خانواده باشند. بحران های اقتصادی و همسطح نبودن میزان درآمد با هزینۀ جاری زندگی این زنان را دچار چالش جدی و آسیب های فراوانی کرده است. کودکان این زنان مجبور به کار یا ازدواج در سنین پایین می شوند و آسیب ها در نسل های بعدی تداوم می یابد و شدیدتر می شود.

در بحران های اقتصادی نیز زنان در الویت اخراجی ها قرار دارند و، با توجه به نگرش کلی جامعه که جایگاه اصلی  زن را در خانه می داند، زنان به خانه برگردانده می شوند.

تمام عواملی که در بالا از آنها یاد شد باعث شده که روز به روز چهرۀ فقر زنانه تر شود و خبر بد آنکه آنچه از نتایج سیاست های دولت کنونی انتظار می رود وخیم تر شدن شرایط زنان به خصوص بخش آسیب پذیر و کارگر است. زیرا برنامه ای درست و جدی برای فقر زدایی وجود ندارد و آنچه در حال وقوع است بر افزایش فقر دامن می زند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا