بین‌المللی

پکن نگران افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره است

فرستاده چین در امور کره پس از ورود به سئول برای انجام یکسری گفت‌وگو اعلام کرد، پکن نگران افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره است و افزود: هم علل زمینه‌ای و هم نشانه‌هایی از تنش باید مورد بررسی قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در میانه گفت‌وگوهای متوقف شده اتمی، کره شمالی یکسری آزمایش‌های تسلیحاتی در سال جاری میلادی انجام داده که شامل موشک‌های فراصوت و موشک‌های بالستیک قاره پیما می‌شود.

پیونگ یانگ از ۲۰۱۷ هیچ سلاح اتمی یا موشک بالستیکی آزمایش نکرده بود. مقام‌های سئول و واشنگتن می‌گویند نشانه‌هایی از آماده سازی برای انجام یک آزمایش اتمی جدید از سوی کره شمالی وجود دارد.

“لیو شیائومینگ” فرستاده ویژه دولت چین در امور شبه جزیره کره اواخر روز یکشنبه در فرودگاه سئول به خبرنگاران گفت: نگرانی‌های مشروع و مسولانه تمامی طرف‌ها باید با یک سازش سیاسی برطرف شود. ما از تمامی طرف‌های درگیر در مساله شبه جزیره کره می‌خواهیم تا همچنان خویشتنداری کرده و خونسرد باشند. همچنین هرگونه اقدامی که باعث بدتر شدن تنش می‌شود را رد می‌کنیم.

وی در نخستین سفرش به کره جنوبی از زمان تصدی این سمت در آوریل ۲۰۲۱، با همتای خود در این کشور روز سه شنبه دیدار می‌کند و احتمالا دیداری هم با یون سوک-یول، رئیس جمهوری منتخب کره جنوبی دارد که ۱۰ مه در این سمت انتخاب شد.

آمریکا خواستار وضع تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی شده اما چین و روسیه هر دو مخالف هستند و می‌گویند تحریم‌ها باید برای هموار شدن راه مذاکرات و تامین کمک‌های بشردوستانه به کره شمالی رفع شود.

فرستاده ویژه چین در امور کره همچنین ادامه داد، مسائل مربوط به شبه جزیره کره را تنها باید به صورت سیاسی حل و فصل کرد و پکن آماده ایفای نقشی مثبت در این باره است. همچنین کلید حل این مسائل در دستان کره شمالی و آمریکاست.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا