بین‌المللی

نظارت جزایر سلیمان بر عملیات پلیس چین در این کشور

یک دیپلمات ارشد جزایر سلیمان اعلام کرد، حضور نیروهای امنیتی پلیس چین ذیل پیمان امنیتی جدید جزایر سلیمان و پکن که به تقویت توانایی‌های کشورش منجر می شود با نظارت مستقیم این کشور همراه خواهد بود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز»، با امضای پیمان امنیتی میان جزایر سلیمان و چین، کشورهای متحد غرب نگرانی های خود را در خصوص حضور نظامی چین در منطقه استراتژیک اقیانوسیه ابراز کردند. با وجود این یک دیپلمات ارشد جزایر سلیمان در مصاحبه رادیویی با خبرنگاران گفت:«کشورهای غربی از حضور پلیس چین در کشور ما به این دلیل نگرانند که احتمال می ده ند پلیس این کشور تکنیک هایی را که پیش از این در تظاهرات ضد دولتی در هنگ کنگ اجرا می‌کرد، اعمال کند.»

پلیس محلی جزایر سلیمان ماه نوامبر سال گذشته در کنترل آشوب های ضد دولتی در بخش شهر چینی‌ها در «هونیارا» پایتخت این کشور ناموفق عمل کرد. بدین ترتیب برپایه پیمان امنیتی پلیس ارتش چین به درخواست نیروی پلیس پادشاهی جزایر سلیمان درست مانند پلیس استرالیا هر زمانی که لازم باشد می تواند به این کشور اعزام شود.

«رابرت سیسیلو» کمیسر ارشد استرالیا در جزایر سلیمان گفت: « ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا از آنچه در کشورهای دیگر، از جمله هنگ کنگ صورت گرفته در کشور ما تکرار نشود.»

در حالی که جزئیات پیمان امنیتی فاش نشده است، « ماناسه سوگاوار» نخست وزیر این کشور گفت حضور پلیس چین به خاطر ناکافی بودن پلیس استرالیا برای امنیت کشور می باشد.

نوامبر سال گذشته آشوب ها و اعتراضات به دلیل بیکاری آغاز شد و مقام‌های سیاسی این کشور معتقدند اگر استرالیا به فکر تامین امنیت در این کشور بود می بایست روادیدهای کاری و اقامت های موقت را برای شهروندان بیکار جزایر سلیمان تامین می کرد.

استرالیا ۳ هزار روادید کاری برای شهروندان جزایر سلیمان ضمانت کرده بود که به آنها مجوز کار در مناطق روستایی استرالیا می داد.

جزیره سلیمان کشوری با جمعیتی ۷۰۰ هزار نفری وابسته به کمک های خارجی از استرالیاست که اکنون با تحکیم روابط خود با چین به تقویت اقتصادی خود امید بسته است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا