بین‌المللی

پوتین فرمان منع معامله با کشور‌های غیردوست روسیه را امضا کرد

رئیس‌جمهور روسیه فرمانی را امضا کرد که به موجب آن انجام معامله با کشور‌های غیردوست روسیه غیرقانونی است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امروز (سه شنبه) فرمان ممنوعیت صادرات مواد خام و محصولات روسیه را به نفع افراد خارجی مشمول تحریم‌های روسیه امضا کرد.

براساس گزارش المیادین کرملین در این خصوص اعلام کرد رئیس جمهور روسیه فرمانی را امضا کرده است که انجام معاملات و انجام تعهدات در قبال افراد و نهاد‌های مشمول تحریم‌های تلافی جویانه روسیه را ممنوع می‌کند.

در فرمان اجرایی پوتین آمده است که رئیس‌جمهور روسیه به کابینه وزرا دستور داده است که ظرف ۱۰ روز، لیستی از افرادی که قرار است تحت تحریم‌های تلافی جویانه روسیه قرار می‌گیرند، مشخص کنند.

طبق دستور رئیس‌جمهور روسیه، مقامات روس از هرگونه معامله با شرکت‌ها و افرادی که تحت تحریم‌های تلافی‌جویانه فدراسیون روسیه قرار می‌گیرند، منع شده‌اند.

بر اساس این فرمان، صادرات محصولات و مواد خام تولیدی در روسیه به خارج از فدراسیون روسیه در صورتیکه این محصولات در راستای منافع افراد تحت تحریم باشد، ممنوع می‌باشد.

طبق این گزارش، شرکت‌ها و افرادی که تحت تحریم‌های تلافی‌جویانه قرار دارند، از اجرای تعهداتشان به معاملات در دست اجرا و همچنین پیشبرد هرگونه معاملات مالی منع می‌شوند.

شایان ذکر است گازپروم، شرکت انرژی روسیه به لهستان و بلغارستان اعلام کرد که از روز چهارشنبه (۷ اردیبهشت) عرضه گاز به این کشور‌ها متوقف خواهد شد؛ زیرا این کشور‌ها با تقاضای روسیه برای پرداخت هزینه واردات انرژی به روبل موافقت نکردند. توقف صادرات گاز به کشور‌های اروپایی، اقدام متقابل مسکو در خنثی سازی تحریم‌های همه جانبه غرب علیه روسیه است که به علت تشدید درگیری‌ها در اوکراین بر بخش‌های انرژی و مالی این کشور اعمال شد.

پیشتر نیز پوتین در ماه مارس اعلام کرد که مسکو از کشور‌های «غیر دوست» می‌خواهد تا با افتتاح حساب در «گازپروم بانک»، هزینه سوخت را به روبل پرداخت کنند. پرداخت هزینه سوخت با ارز ملی روسیه، اهرم فشار روس‌ها برای خروج از دایره تحریم‌های غرب است؛ اقدامی که بر معادلات تجاری جهان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

این درحالی است که «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این تایید کرده بود که حمایت کافی از سوی کشور‌های عضو این اتحادیه برای تحریم کامل یا تعرفه تنبیهی بر واردات نفت و گاز روسیه وجود ندارد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا