حقوق بشر

کانون مدافعان حقوق بشر؛ جمهوری اسلامی در مقابل حقوق انسانی مردم ایستاده است

در پی تجمعات اعتراض‌آمیز معلمان در سراسر کشور و برخوردها و بازداشت‌های صورت گرفته از سوی نیروهای امنیتی، کانون مدافعان حقوق‌بشر با صدور بیانیه‌ای هرگونه بازداشت و پرونده سازی علیه معلمان و فعالین کارگری را محکوم کرد.

متن کامل بیانیه :‌ 

ملت شریف ایران

ماههاست که معلمان شریف سراسر کشور نسبت به عدم اجرای کامل قانون رتبه بندی، وجود تبعیض آموزشی در حق دانش آموزان، صدور احکام زندان و تبعید علیه معلمان، همسان سازی حقوق بازنشستگان، ارتقای وضع معیشتی خود و… با استفاده از حق مندرج در اصل ۲۷ قانون اساسی به خیابانها آمده و اعتراضات و خواسته های بحق خود را در تجمعات مسالمت آمیزی که برگزار می کنند به اطلاع شما ملت شریف ایران  و به گوش مسوولین بی کفایت می‌رسانند.

در حمایت از جنبش کارگری، شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ، با اعلام قبلی ۱۱ اردیبهشت که مصادف با «روز جهانی کارگر» است، تجمعاتی را در سرتاسر ایران تدارک دیدند.

بر اساس اخبار و گزارشات منتشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شب دهم اردیبهشت مامورین امنیتی برای جلوگیری از برپایی تجمعات علی‌اکبر باغانی، رسول بداقی، محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی را بازداشت و تعداد زیادی را در شهرستانها احضار و تهدید به دستگیری کردند. علیرغم تهدیدات حکومت، معلمین در تهران و شهرستانها به خیابان رفته و به صورت مسالمت آمیز خواسته‌های خود را تکرار کردند. متاسفانه در تهران و چند شهر دیگر ماموران با حمله به تجمعات، تعدادی از معلمان و کارگران را مورد ضرب و شتم قرار داده و تعدادی را نیز بازداشت کردند.

اسماعیل عبدی معلم زندانی که هفتمین سال حبس  ظالمانه خود را در زندان اوین سپری می کند ،  اعلام کرده است که در حمایت از کارگران، معلمان و خانواده های آنان دست به اعتصاب غذا زده است .

عملکرد جمهوری اسلامی نشان داده است که با دمکراسی، آزادیخواهی، حق‌طلبی، حقوق‌بشر و حقوق شهروندان هیچ نسبت و قرابتی ندارد که حتی در تقابل با این حقوق‌انسانی قرار دارد.

این رژیم در تمام ۴۳ سال حکومت تحمیلی خود هیچ نقد و انتقادی را قبول نکرده و تنها روشی را که در برخورد با این تجمعات قانونی و اعتراضات بر حق مردم  می شناسد ایجاد جو رعب و وحشت، بازداشت، زندان و سرکوب است. روشی که حتی طبق اصول قانون اساسی و قوانین جزائی همین حکومت ممنوع و قابل پیگرد قانونی است ولی در این نظام مستبد و سراسر فساد همان اصول و مقررات جزائی نیز به پشتوانه قدرت حاکم  متروک مانده‌اند.

کانون مدافعان حقوق بشر ضمن یادآوری تعهدات حکومت ایران به معاهدات و کنوانسیونهای بین‌المللی برای احترام به موازین حقوق بشری و حقوق شهروندان خود، بر لزوم احترام به این موازین و حقوق ملت مندرج در قانون اساسی مصوب جمهوری اسلامی تأکید و هر گونه بازداشت و پرونده سازی پوچ و بی‌اساس علیه فعالین کارگری و معلمان را بشدت محکوم می‌کند و به ناقضان حقوق بشر هشدار می‌دهد که عدالت را گریزی نیست، بدانید که دیر یا زود پاسخگوی ظلم و استبداد حاکم خواهید بود.

کانون مدافعان حقوق بشر

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا