بین‌المللی

روسیه: اسرائیل از حمایت نئونازی‌های اوکراین دست بکشد

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه سه‌شنبه شب اسرائیل را متهم به حمایت از نئونازی‌ها در اوکراین کرده است.

به گزارش ایرنا از تارنمای اینترنتی شبکه “راشاتودی”، زاخارووا با انتقاد از اظهارات یائیرلاپید وزیر امورخارجه دولت اسرائیل، گفت که اظهارات مغایر با تاریخ وی مورد توجه مسکو قرار گرفته است، اظهاراتی که به طور گسترده‌ای رویکرد دولت کنونی تل‌آویو در حمایت از رژیم نئونازی‌های کیف را بیان می‌کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه خاطرنشان کرد: به دلایلی، مطبوعات غربی (و برخی لیبرال‌های روسیه) هنوز در مورد ماهیت نئونازی‌ها در اوکراین بحث می‌کنند و به عنوان یکی از شواهد و دلایل خود، ریشه یهودی ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین را به عنوان گواه مطرح می‌کنند.

زاخارووا این گواه و دلیل را نه تنها پذیرفتنی ندانست، بلکه آن را خبیثانه خواند و افزود که متاسفانه تاریخ شاهد مثال‌های زیاد ودردناکی از همکاری یهودیان و نازی‌ها بوده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه افزود: در لهستان و دیگر کشورهای اروپای شرقی، آلمانی‌ها، صنعتکاران یهودی را به عنوان رؤسای گتوها (ghetto) و شوراهای یهودی منصوب کردند و برخی از آنها با وحشیانه‌ترین اعمالشان به یاد آورده می‌شوند.

زاخارووا افزود: جاکوب لیکن یهودی در لهستان یهودیان را زیر نظر داشت و به حکومت هیتلر همه چیز را اطلاع می‌داد و هموطنان خود را به مرگ حتمی و مرگ دردآور محکوم می‌کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه بار دیگر تأکید کرد که ریشه یهودی رییس جمهوری اوکراین تضمینی بر این نخواهد بود که وی از گسترش نئونازیسم در کشورش حمایت نکند.

وی خطاب به وزیر امورخارجه اسرائیل گفت که چگونه است که لاپید و حکومت اسرائیل این مسائل را درک نمی‌کنند، همچنان که آنها چشم خود را به روی اقدام نظامیان ارتش سرخ بستند که هولوکاست را متوقف و جهان یهود را نجات دادند.

انتقاد زاخارووا از اظهارات لاپید ساعاتی پس از آن مطرح می‌شود که خبرگزاری‌ها اعلام کردند که اسرائیل با ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین موافقت کرده و مقامات این رژیم در مورد افزایش کمک‌های نظامی به کی‌یف در حال رایزنی و گفت وگو هستند.

اسرائیلی‌ها ادعا می‌کنند حدود ۱۰۰ تن کمک بشردوستانه به اوکراین ارسال و یک بیمارستان صحرایی در غرب این کشور برای مدت شش هفته راه‌اندازی کرده‌اند.

زلنسکی و دیگر مقامات اوکراینی بارها از دریافت سامانه گنبد آهنین به عنوان مهم‌ترین آرزوهای خود برای تجهیزات دفاعی یاد کرده‌اند.

رئیس جمهوری اوکراین ماه گذشته، در کنست (مجلس اسرائیل) گفت: همه می‌دانند که سیستم‌های دفاع موشکی شما قوی است. شما قطعا می‌توانید به مردم ما کمک کنید، جان اوکراینی‌ها و یهودیان اوکراینی را نجات دهید.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا