اجتماعی

تحمل سختی به شرط عدالت

بی اعتمادی به هر نوعی و در هر شکلی بین مردم و مسئولین شکافی ایجاد می کند. عدم امنیت، نگرانی نسبت به آینده و استرس کمترین نتایج حاصل از شکاف بین مردم و مسئولان است.

ستاره صبح، امان الله قرائی مقدم- جامعه شناس در شرایطی که اخباری ناراحت کننده درباره حواشی زندگی ، کار و اقتصاد خانواده های مسئولان بر گلوی جامعه چنگ می اندازد، فقر، بحران مالی، تنگنای معیشتی و سایر دشواری های زندگی خانواده ها را دچار بحران کرده است.

یکی از آفت هایی در کشور پیدایش طبقه ای در مسئولین است که در سودای قبضه قدرت و همزمان در فکر تکثیر ثروت و طالب زندگی مرفه بوده اند. اشرافیت در طبقه مسئولان در دولت سازندگی شروع شد. به دنبال جاگیر شدن این رسم نمایش ثروت و زندگی مرفه همواره در اواخر دوران عمر دولت ها تکرار می شد نه در ابتدای دوران زمامداری.

نتایج این بازی ها چیزی جز تخریب اعتماد عمومی به نظام جمهوری اسلامی نیست. در این سه دهه، بیشترین ضربه به ارکان اعتماد عمومی و دست درازی به حقوق اعتقادی و شهروندی مردم توسط دیوانسالاری درون دولت وارد شد. از این رو امروز مردم از خود می پرسند، چرا باید باور کنند که این دولت تافتۀ جدا بافته از دولت های قبلی است.

بارها شنیده‌ایم که خانواده فلان ثروتمند یا سلبریتی وسایل زندگی خود را از خارج تهیه می‌کنند، اما در سطح سیاسیون این رفتار به افتضاح سیاسی و بمب خبری تبدیل می شود. مسوولینی که با عملکرد نادرست خود کشور را به این روز انداخته اند و سفر خارجی را برای مردم به یک رویا تبدیل کرده اند حق ندارند خود و خانواده هایشان از این سختی ها و دشواری ها مصون باشند.

قرار نیست عملکرد برخی مسوولان باعث دشواری زندگی مردم شود و خود و خانواده آنها به دور از این سختی ها باشند. تحمل سختی وقتی آسان است که برای همه باشد نه فقط برای مردم! مردم ناراضی می شوند و اعتماد آن‌ها به نظام کم می شود البته حق با مردم است. هر قدر از عمر نظام سیاسی ایران می‌گذرد، نسل‌های بعدی مقامات بیشتر مدرن می‌شوند و ارزش های قبلی به فراموشی سپرده می شود و تنها پوسته ای از آن ارزش ها در ظواهر باقی مانده است.باید دانست که آتش زهد و ریا به دین لطمه می زند. همانطور که می بینیم تزویر و ریاکاری آقایان تأثیر منفی بر اعتماد عمومی جامعه می‌گذارد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا