گوناگون

سنای آمریکا با خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی مخالفت کرد

نمایندگان سنای آمریکا با ۶۶ رأی موافق و ٢۳ رأی مخالف لایحه ای را برای باقی نگاه داشتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی تصویب کردند. بر اساس این مصوبه سنای آمریکا از دولت جو بایدن خواسته است که در صورت بازگشت به برجام سپاه پاسداران باید همچنان در فهرست گروه های تروریستی باقی بماند

به گزارش رادیو فرانسه؛ به موجب این مصوبه، هر توافقی با ایران برای احیای برجام باید سه نگرانی آمریکا را در نظر بگیرد. اولین آن توقف فعالیت های مخرب و بی ثبات‌کنندۀ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه است. دومی، ادامۀ تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران است و بالاخره سومین ملاحظه ای که از نظر سنای آمریکا دولت بایدن باید مورد توجه قرار بدهد باقی ماندن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی است.

سناتورهای آمریکایی همچنین در چارچوب مصوبه ای جداگانه برای مقابله با چین خواستار حفظ کلیه تحریم های آمریکا برای مقابله با تروریسم شدند و اعمال آنها را برای محدود کردن همکاری چین و جمهوری اسلامی ایران ضروری دانستند. اجرای این مصوبه که از سوی سناتور جمهوری‌خواه، تد کروز، پیشنهاد شد و با پشتیبانی ٨۶ سناتور به تصویب رسید مذاکرات جاری وین را با مشکلات تازه‌ای روبرو خواهد کرد، زیرا، اجرای آن بمنزلۀ محدود کردن فعالیت های بانک مرکزی ایران است.

پیش از تصویب این طرح، سناتور تد کروز از ایران و چین به عنوان خطرناکترین دشمنان آمریکا یاد کرد و افزود که دولت بایدن موضعی ضعیف در قبال ایران و چین دارد. سناتور جمهوری‌خواه در ادامه سپاه پاسداران را مسئول کشته شدن صدها نظامی آمریکایی معرفی کرد که همچنان در پی به قتل رساندن وزیر امور خارجۀ پیشین و مشاورر پیشین امنیت ملی آمریکا است.

در این حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا دیروز چهارشنبه پنجم مه گفت : از آنجا که احتمال بازگشت متقابل آمریکا و ایران به برجام بمراتب بیش از گذشته نامعلوم است، ایالات متحد آمریکا خود را برای هر دو سناریو، یعنی توافق یا عدم توافق با ایران برای احیای برجام آماده کرده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا