گوناگون

درپی همه‌گیری کرونا، «۱۵ میلیون نفر» در جهان جان باختند؛ «سه برابر» آمارهای رسمی

سازمان جهانی بهداشت روز پنج‌شنبه، ۱۵ اردیبهشت، اعلام کرد که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به مرگ نزدیک به ۱۵ میلیون تن در سراسر دنیا منجر شده است….

در این اطلاعیه آمده است که آمار اعلام‌شده هم شامل افرادی است که بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته‌اند و هم کسانی‌که در پی قرنطینه و محدودیت خدمات مراکز درمانی در دوران همه‌گیری کرونا، جان خود را بر اثر دیگر انواع بیماری و جراحات از دست داده‌اند.

از این میان، بیش از ۶.۲ میلیون تن در سراسر دنیا مستقیماً بر اثر ویروس کرونا و یا پیامدهای ناشی از این بیماری عفونی کشته شده‌اند.

رقم مرگ‌ومیر ۱۵ میلیون نفری حدود سه برابر مجموع آمار رسمی است که دولت‌ها گزارش کرده‌اند.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی نیز مدعی است که از زمان شیوع کرونا تنها ۱۴۰ هزار نفر در ایران قربانی این ویروس شده‌اند، اما آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد که شمار مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا حداقل دو برابر آمارهای رسمی بوده است.

سازمان جهانی بهداشت ضمن اعلام آمار جهانی تازه خود، خواستار افزایش سرمایه‌گذاری در نظام‌های درمانی سراسر دنیا شد تا در جریان بحران‌هایی مانند همه‌گیری‌ها، درمان‌های حیاتی متوقف نشود.

کارشناسان این نهاد بین‌المللی تایید کرده‌اند که اقدام‌های محدودکننده دولت‌ها از جمله شهربندان، از افزایش آمار تلفات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا جلوگیری کرده است. برای مثال در این دوران آمار تصادف‌های جاده‌ای و یا حوادث کاری به دلیل تعطیلی موقت مشاغل و اعمال قرنطینه و خانه‌نشینی شهروندان در نقاط مختلف دنیا رو به کاهش گذاشت.

اولین موارد شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین شناسایی شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا