بین‌المللی

پکن: واشنگتن اصل چین واحد را رعایت کند

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که اوضاع در قبال تایوان در حال حاضر دور جدیدی از تنش را تجربه می کند که علت اصلی آن تبانی بین مقامات تایوان و آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری امروز خود اعلام کرد که تایوان بخش جدایی ناپذیر خاک این کشور است و آمریکا و کشورهای دیگر باید از دخالت در امور داخلی پکن دست بردارند.

ژائو در این باره گفت: ایالات متحده و سایر کشورهای مرتبط باید از مداخله در امور داخلی چین دست برداشته و اصل چین واحد را اکیداً رعایت کنند.

طبق گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، واشنگتن اخیراً شروع به بازی با «کارت تایوان» کرده است و با برخی کشورها همکاری می‌کند تا تنش پیرامون مسئله تایوان ایجاد کند که این مسئله صلح و ثبات در تنگه تایوان را به خطر می‌اندازد.

وی همچنین ادامه داد که وضعیت در تنگه تایوان در حال حاضر دور جدیدی از تنش را تجربه می‌کند که علت اصلی آن «تبانی بین مقامات تایوان و ایالات متحده» است.

آمریکا اخیراً به اقدامات تنش زای خود در قبال تایوان شدت بخشیده است. در همین رابطه روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» در گزارشی نوشت که مقامات آمریکا و انگلیس برای اولین بار مذاکراتی را با محوریت چگونگی همکاری نزدیک تر در جهت کاهش احتمال جنگ با چین بر سر تایوان و بررسی طرح‌های احتمالی درگیری، برگزار کردند.

همچنین حضور نظامی ارتش آمریکا در منطقه، حضور و عبور ناوهای جنگی نیروی دریایی این کشور از تنگه راهبردی تایوان و همچنین پرواز جنگنده‌های آمریکایی در آسمان منطقه یادشده، دو چندان شده است.

ناگفته نماند که روند ارسال تسلیحات آمریکایی به تایوان نیز بیش از پیش شدت گرفته است. همه این موارد موجب اعتراضات شدید و چندباره پکن مبنی بر نقض اصل چین واحد توسط واشنگتن شده است.

آمریکا و متحدانش در راستای سیاست «ایندوپاسیفیک» واشنگتن قصد دارند تا با به چالش کشیدن پکن از طریق تحریک مناطق حدایی طلب در این کشور، مانع از افزایش قدرت چین شوند.

این تحریکات پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، شدت بیشتری یافته است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا