گوناگون

نان به صورت سهمیه‌ای با کد ملی فروخته خواهد شد

با انتشار گزارش‌هایی از آزاد شدن نرخ گندم و آرد و جهش چشمگیر قیمت نان، یک مقام ارشد وزارت اقتصاد ایران گفته است:« نان به‌صورت سهمیه‌ای و با کد ملی فروخته خواهد شد.»!! نرخ جدید انواع نان‌های پرمصرف در روزهای گذشته رسانه‌ای شد که نشان می‌دهد برای مثال قیمت نان باگت معمولی از سه هزار تومان به ده هزار تومان افزایش یافته است….

«ابراهیم صیامی»، مدیرکل آینده‌پژوهی، مدل‌سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد، روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت درباره سازوکار این برنامه گفت: «برای هر کد ملی یارانه نان ثبت می‌شود. مردم به هنگام خرید نان، به همان قیمت قبلی پول پرداخت می‌کنند و مابه‌التفاوت آن را دولت پرداخت می‌کند.»

نرخ جدید انواع نان‌های پرمصرف در روزهای گذشته رسانه‌ای شد که نشان می‌دهد برای مثال قیمت نان باگت معمولی از سه هزار تومان به ده هزار تومان افزایش یافته است.

در این میان، «سیدجواد ساداتی‌نژاد» وزیر جهاد و کشاورزی، روز چهارشنبه گفته بود: «یارانه‌ای به منظور جبران افزایش قیمت آرد به مردم خواهیم داد که بیش از هزینه‌ای است که به آن‌ها تحمیل شده است.»

او به موضوع «قاچاق» گندم و آرد از کشور اشاره کرد و گفت: «وقتی یک کیسه آرد ۵۰ کیلویی را ۳۸ هزار تومان می فروشیم، آن طرف مرزها قیمت به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.»

«احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران نیز مدعی شد که «روزانه هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی مردم ایران به جیب همسایگان می‌رود.»

این رقم حتی با احتساب دلار ۲۸ هزار تومانی بالای ۱۳ میلیارد دلار و با ارز دولتی ۸۷ میلیارد دلار در سال است، در حالی که طبق گزارش رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران، «مجموع صادرات و واردات قاچاق» در ایران حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار است که «یک سوم آن‌ها» نیز کشف می‌شود.

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا