فرهنگی

تهدید،پیگرد،زندان و اخراج؛ حربه استبداد

وزیر آموزش و پرورش معلمان معترض را به اخراج تهدید کرد….

وزیر آموزش و پرورش ایران روز پنج‌شنبه، ۱۵ اردیبهشت، تلویحا تجمعات اعتراضی معلمان را «غیرقانونی» خواند و شرکت‌کنندگان در این تجمع‌ها را به «اخراج» تهدید کرد.

به گزارش سایت خبری «راهبرد معاصر»، یوسف نوری در سفری که روز پنج‌شنبه به کردستان داشت گفته است که بر اساس بند ۲۳ قانون رسیدگی به تخلفات اداری «هیئت تخلفات می‌تواند معلمانی که در این تجمعات شرکت می‌کنند را اخراج کند».

نوری در ادامه «تجمعات قانونی برای رسیدن به مطالبات برحق معلمان» را حق آنان توصیف کرده و گفت: «این موارد باید از طریق قانونی پیگیری شود.»

او درباره این که معلمان به چه نحو می‌توانند به‌صورت قانونی پیگیر مطالبات خود باشند، توضیحی نداده و فقط گفته است: «این قشر زحمت‌کش خواسته‌هایی نیز داشته است که باید بیان و به درخواست‌های آنان رسیدگی شود.»

تهدید معلمان معترض به اخراج همزمان با آن صورت می‌گیرد که از چند روز پیش از برگزاری تجمع سراسری روز ۱۱ اردیبهشت، موج گسترده‌ای از بازداشت‌‌ و احضار معلمان در شهرهای مختلف ایران آغاز شد.

در همین حال گزارش‌های متعددی از برخورد و بازداشت خشونت‌آمیز با معلمان معترض در تجمعات، همچنین یورش به خانه شماری از آن‌ها و ضبط برخی از وسایل آن‌ها نیز در روزهای گذشته منتشر شده است.

برخی منابع خبری پیشتر شمار معلمان بازداشت‌شده را ۷۰ نفر اعلام کرده بودند. بر اساس آخرین گزارش کانال شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان ایران در روز جمعه، ۱۶ اردیبهشت، ۱۱ معلم هم‌چنان در وضعیتی نامعلوم در بازداشت به‌ سر می‌برند.

بر اساس گزارش این کانال، در حال حاضر دست‌کم سه معلم زندانی به نام‌های اسماعیل عبدی، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه نیز در روزهای گذشته اعتصاب غذا کرده‌اند.

مهم‌ترین خواسته معلمان شاغل و بازنشسته ایران در تجمعات اعتراضی چند ماه گذشته اجرای کامل طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصدِ هیئت علمی دانشگاه‌ها برای معلمان شاغل و اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته است.

بر اساس اعلام وزیر آموزش و پرورش ایران در سفر اخیر به کردستان «۳۸ هزار میلیارد تومان در ۱۸ ماه گذشته برای اجرای قانون رتبه‌بندی اختصاص یافته و این مقدار مشخص است و نمی‌توان چیزی به آن افزود یا از آن کاست.»
روزنامه همدلی، ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱،  در این ارتباط می نویسد: ” همدلی|درحالی‌که در روزهای گذشته معلمان کشور در تهران وبر برخی از شهرستان‌ها تجمع اعتراضی برپا کرده بودند، وزیر آموزش‌وپرورش می‌گوید که این تجمعات می‌تواند سبب اخراج آنان شود. یوسف نوری با اشاره به بند ۲۳ هیات تخلفات که تجمعات غیرقانونی می‌تواند همکار فرهنگی را اخراج کند؛ تجمعات قانونی برای رسیدن به مطالبات بحق معلمان را حق معلمان دانست و گفت: «باید این موارد از طریق قانونی پیگیری شود.» وی با ابراز اینکه «معلمان ما انسان‌های شریف در جامعه هستند»؛ خاطرنشان کرد: «این قشر زحمت‌کش خواسته‌هایی نیز داشته‌اند که باید بیان و به درخواست‌های آنان رسیدگی شود.» این سخنان وزیر آموزش‌وپرورش در حالی بیان می‌شود که در هفته‌های گذشته برخی فعالان سیاسی و فرهنگی از برخورد با معلمان انتقاد کردند و از این منظر سخن متولی دولتی آموزش‌وپرورش بیش از آن‌که همدلانه باشد، تهدید و هشداری برای جامعه معلمان است. یوسف نوری که در نشست با فرهنگیان مریوان سخن می‌گفت به اهمیت و جایگاه مقام معلم از منظر قرآن کریم پرداخت و گفت: در اولین آیات نازل‌شده بر وجود مقدس پیامبر اسلام (ص)، خداوند اولین معلم است و تمام اسماء را به آدم یاد داد. وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه پیامبر اسلام (ص) نیز خود را به‌عنوان معلم معرفی کرده است؛ گفت: انسان‌ها یا معلم‌اند یا متعلم و از این دو حالت خارج نیست. به گزارش انتخاب در بخشی دیگر از سخنان خود به لایحه رتبه‌بندی معلمان پرداخت و اعلام کرد: اعتبار رتبه‌بندی از ۲۰هزار میلیارد تومان برای سه سال به ۶۸هزار میلیارد تومان افزایش پیداکرده که ۳۸هزار میلیارد تومان امسال اضافه‌شده است و اعتبار رتبه‌بندی با همکاری دولت، شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی اکنون سه و نیم برابر شده است و به تصویب رسید. وی با اعلام اینکه کار رتبه‌بندی معلمان در حال انجام است؛ خاطرنشان کرد: معلمان شاغل در ادارات و معلمان استثنایی شامل این طرح نمی‌شدند که خوشبختانه در آئین‌نامه جدید این موارد اصلاح‌شده و برای معلمان ابتدایی مرزی و مناطق محروم هر سال، سه ماه ارفاق در نظر گرفته شده است و هر چهار سال یک رتبه دریافت خواهند کرد و همچنین نخبگان هم برای بار اول سه سال یک رتبه در نظر گرفته شده است. نوری از تدوین آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در مهلت مقرر توسط مسئولان آموزش‌وپرورش خبر داد و گفت: از روز دوشنبه هفته آینده طی جلسات متعدد در دولت و با تأکید رئیس‌جمهور در کمیسیون دولت مطرح و انشاءالله زودتر از موعد مقرر تحویل داده خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا