گوناگون

آلودگی هوا چند شهر به ۲۵ برابر حد مجاز

آلودگی هوای کلان‌شهرها به‌خصوص تهران نیز معضلی جدی است. اخیراً تهران برای چند روز متوالی آلوده‌ترین شهر جهان دانسته شد. گردوخاک آسمان بیشتر شهرهای کشور را پوشاند که بیماری عده کثیری را نیز سبب شد. نابودی جنگل‌ها و از بین رفتن پوشش گیاهی کوه‌ها به‌علت خانه‌سازی‌ها و جاده‌سازی‌های بی‌حساب و به‌قصد پر کردن جیب پیمانکاران رانت‌خوار، و استفاده از سوخت‌های آلایندهٔ هوا در کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها تأثیری جدی در آلودگی‌های هوای کشور دارند. برای مقابله با خطرهای مهیبی که زندگی همگان را تهدید می‌کند، جز جنبش وسیع و سراسری برای دفاع از حق حیات و علیه نظام به‌وجود آورنده این وضعیت، چارهٔ دیگری نیست. برای حفظ محیط زیست باید سیاست‌های خرابکارانه این رژیم را افشا و با آن مقابله کرد و جلو هرگونه تخریب را گرفت. فراموش نکنیم که سرنوشت میهن ما با سمت‌وسوی جنبش مردمی گره خورده است….

در حالی که با وقوع پدیده ریزگردها شاخص کیفیت هوا در ۱۴ شهر خوزستان بسیار ناسالم و خطرناک و میزان آلودگی هوا در برخی شهرهای این استان به ۲۵ برابر حد مجاز رسیده است، دانشگاه علوم پزشکی اهواز از مراجعه بیش از ۵۰۰ نفر با علائم تنفسی به مراکز درمانی خبر داد.

بنابر اعلام اداره حفاظت محیط زیست خوزستان، میزان غلظت گرد و غبار با اندازه ده میکرون در آبادان سه هزار و ۷۴۶، سوسنگرد یک هزار و ۱۶۷، شادگان یک هزار و ۸۱۹، شوش یک هزار و ۳۲۰، امیدیه ۱۵۴، اندیمشک ۱۶۱، اهواز ۴۸۶، ایذه ۱۶۳، بندر امام ۳۲۷، بهبهان ۲۱۵، حمیدیه ۷۲۸، دزفول ۲۰۳، رامشیر ۱۶۶ و شوشتر ۱۷۱ میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

این در حالی است که عبور شاخص کیفیت هوا از ۱۵۰ میکروگرم در متر مکعب به معنای شرایط ناسالم برای همه افراد، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و بیش از ۳۰۰ میکروگرم بر مترمکعب به معنای خطرناک است.

در همین حال حبیب حی بر، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، از مراجعه دست‌کم ۵۷۰ نفر به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی هوا به مراکز درمانی خوزستان خبر داد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود که ۵۵۱ نفر از افراد مراجعه کننده به صورت سرپایی خدمات درمانی دریافت کردند و ۲۵ نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند.

به گفته معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز در پی آلودگی هوا روز سه‌شنبه نیز ۸۲۱ نفر با علائم تنفسی به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کرده بودند.

از سوی دیگر مدیریت بحران استانداری خوزستان در اطلاعیه‌ای دلیل وقوع پدیده ریزگردها در این استان را امواج متوالی گرد و خاک ورودی از عراق عنوان کرد و افزود که پدیده ریزگردها در استان خوزستان تا آخر وقت جمعه ۱۶ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

استان‌های کرمانشاه، زنجان و لرستان نیز در شبانه روز گذشته با پدیده ریزگردها مواجه بودند. به گفته علی سالاروند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، میزان آلودگی هوای در بیشتر شهرهای این استان طی شبانه روز گذشته سه برابر حد مجاز رسیده است.

در استان کرمانشاه نیز مدیرکل مدیریت بحران استانداری از آلودگی شدید هوای تعدادی از شهرهای استان کرمانشاه خبر داد و گفت: هوای اکثر شهرستان‌های مرزی استان از نظر نفوذ گرد و غبار به حالت بحران و اضطرار رسیده‌اند.

غلامرضا شهبازی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه افزود: هوای شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب در حالت بحرانی و هوای شهرستان‌های گیلانغرب، پاوه، ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو، اسلام آبادغرب و شهر کرمانشاه نیز در حالت اضطرار و ناسالم قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا