اجتماعی

بحران آب، کاهش ۲۰ درصدی ورودی ۵۵ سدکشور

به گزارش وزارت نیرو، حجم آب ۷۷ سد کشور ازجمله سدهای سفیدرود، لار، وشمگیر، گلستان ۱ و ۲، کرخه، سیمره، سیوند، زاینده رود، ساوه، ۱۵ خرداد، ملاصدرا، کارده، مهاباد، علویان و استقلال تا پایان نخستین ماه سال آبی جاری، به کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت مخزن این سدها رسید…

همچنین ۴۷ سد کشور در زمان حاضر با کاهش ۲۰ درصدی حجم آب خود در مقایسه با مهرماه گذشته مواجه هستند که سدهای سفیدرود، لار، وشمگیر، تهم، لتیان، اکباتان، بوکان، زاینده رود، آبشینه، دوستی و کارده از آن جمله محسوب می شوند.

براساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب ایران، ۲۵ سد کشور در زمان حاضر از افزایش بیش از ۲۰ درصدی ورودی آب در مقایسه با زمان مشابه پارسال برخوردار هستند که سدهای قشلاق، جگین و البرز از آن جمله محسوب می شوند.
***
جازموریان به طور کامل خشک شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان گفت: تالاب جازموریان که روزی تامین کننده علوفه دام های این خطه و زیستگاه پرندگان مهاجر بود به طور کامل خشک شده است.
ˈعزیزاله افشارزادهˈ در گفتگو با ایرنا، اظهار کرد: با توجه به شروع خشکسالی از سال ۷۱ در استان کرمان آب این تالاب کم و کمتر شد به نحوی که در سال ۷۶ خشک شدن این تالاب قابل مشاهده بود و هم اکنون نیز به صورت کامل خشک شده است.
وی بیان کرد: برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی بالا دست این تالاب، کاهش نزولات جوی و سدسازی در بالا دست آن بدون در نظر گرفتن حقابه این تالاب از عوامل خشک شدن آن است.
افشار زاده خاطرنشان کرد: وسعت تالاب جازموریان ۳۳۰ هزار هکتار است که از این میزان ۱۸۰ هزار هکتار آن مرتع برای تامین علوفه دام های جنوب کرمان محسوب می شد و در بهمن و اسفند ماه با توجه به بارندگی های زمستانه، بخشی از وسعت این مرتع سبز است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: یکی از راهکارهای ما در جازموریان بالا بردن پوشش گیاهی است که این کار در قالب کاشت نهال و ایجاد جنگل دستکاشت در دست اجرا است.
وی ادامه داد: اجرای طرح های آبخیزداری در ارتفاعات نیز باعث تقویت سفره های زیر زمینی می شود که این موضوع هم در دستور کار قرار دارد.
افشارزاده با بیان این مطلب که طرح ترسیب کردن یا همان توانمندسازی جوامع محلی در دستور کار این اداره کل قرار دارد، خاطرنشان کرد: در قالب این طرح با مشارکت مردم بومی منطقه اقدام به کاشت نهال در حاشیه مزارع آنها صورت می گیرد که این موضوع علاوه بر جلوگیری از توفان شن موجب بالا رفتن رطوبت هوا می شود.
وی تصریح کرد: طرح ترسیب کربن تنها مربوط به اداره کل منابع طبیعی نمی باشد بلکه تمام دستگاه های اجرایی برای توانمند سازی جوامع محلی باید مشارکت کنند.
افشارزاده با بیان این مطلب که هم اکنون یک میلیارد ریال اعتبار از سوی استانداری برای اجرای طرح ترسیب کربن در جازموریان اختصاص داده شده است، گفت: با توجه به اینکه این طرح در مرحله نخست در ۵۰ هکتار انجام می شود نیاز به ۲۰ میلیاد ریال اعتبار دارد.
وی ادامه داد: برای اجرای این طرح باید از سازمان های بین المللی کمک گرفت زیرا این سازمان ها از جمله سازمان ملل این طرح را در برخی از کشورهای جهان اجرا کرده و باید از تجربیات و کمک های مالی آنها استفاده کرد.
تالاب جازموریان، حوضه ای آبریز و دریاچه ای به همین نام در جنوب شرقی ایران در جنوب کرمان واقع شده است.
دشت های حاصلخیز قلعه گنج ، رودبار جنوب در استان کرمان، و دشت های ایرانشهر، بمپور، سردگان، دلگان، سرتختی و اسپکه در استان سیستان و بلوچستان در محدوده این حوضه آبریز واقع شده است.
در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را جاز می نامند و کثرت آن را موریان می گویند که به همین سبب، این ناحیه به جازموریان معروف شده است.
هَلیل رود و رودبَمپور و چشمه عروس به این باتلاق وارد می شود، هلیل رود از کوه های کرمان سرچشمه می گیرد و پس از آبیاری جیرفت به باتلاق می پیوندد و رودبمپور از مشرق بلوچستان به سوی مشرق باتلاق جاری است و چشمه عروس نیز از کوه لاله زار سرچشمه گرفته و بعد از آبیاری مزرعه های رابر در استان کرمان به این باتلاق می ریزد.

همچنین ۵۵ سد کشور در پایان مهرماه جاری با کاهش بیش از ۲۰ درصدی ورودی آب خود در مقایسه با زمان مشابه پارسال مواجه هستند که سدهای سفیدرود، ستارخان، وشمگیر، بارزو، تهم، کرخه، عباسپور، کارون ۳، پیشین، بوکان، علویان، ساوه، کرج، لتیان، طرق، چاه نیمه ها، دوستی و کارده از آن جمله محسوب می شوند.

براساس این گزارش، ۴۲ درصد از کل ورودی های آب به مخازن سدهای کشور و ۶۴ درصد از کل آب های خروجی از سدهای کشور تا پایان نخستین ماه سال آبی جاری متعلق به سدهای استان خوزستان است.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا