بین‌المللی

سازمان ملل: جنگ اوکراین، بحرانی بی‌سابقه در آفریقا ایجاد می‌کند

سازمان ملل متحد اعلام کرد، آفریقا با یک بحرانی “بی سابقه” ناشی از تهاجم جنگ در اوکراین، به ویژه با افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت مواجه است.

به گزارش ایرنا از “الجزیره”، جنگ میان روسیه و اوکراین و تحریم‌های غرب علیه مسکو، عرضه گندم، کود و سایر کالاها در بازارهای جهانی را مختل کرده و مشکلاتی که آفریقا به دلیل تغییرات اقلیمی و همه گیری ویروس کرونا با آن مواجه است را تشدید کرده است.

ریموند گیلپین اقتصاددان ارشد آفریقا و نماینده سازمان ملل در این قاره جمعه شب در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت: این یک بحران بی‌سابقه برای آفریقا است.

گیلپین که از طریق ویدئو کنفرانس در این کنفرانس شرکت کرد، افزود که مناطقی از آفریقا به ویژه آفریقای جنوبی، زیمباوه و سیرالئون با خطرات ناشی از افزایش گسترده تورم مواجه هستند.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شد که در سال جاری آفریقا پس از عبور از همه گیری کرونا، رشد اقتصادی داشته باشد اما اکنون ما شاهد کاهش رشد ناخالص داخلی هستیم.

به گزارش ایرنا، پیش از این آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که مشکل امنیت غذایی در جهان بدون احیای تولیدات کشاورزی اوکراین و صادرات مواد غذایی و کود روسیه به بازار جهانی حل نمی‌شود.

پیامدهای سیاسی و اقتصادی بحران اوکراین و به درازا کشیدن ویروس کرونا، به روش‌هایی پیش‌بینی نشده در چهار گوشه جهان پژواک انداخته و در حال دگرگونی نقشه اقتصادی دنیا هستند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، جنگ در اوکراین در حالی وارد هفتاد و سومین روز خود شده که قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح خود رسیده است.

سازمان ملل متحد اخیراً در گزارشی اعلام کرد با یک طوفان کامل روبه رو هستیم که اقتصاد بسیاری از کشورها را تهدید می‌کند.

بر اساس این گزارش، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آن‌ها زیر خط فقر به سر می‌برند، بشدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود.

۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، قیمت‌ها بر اثر جنگ اوکراین بالا رفته است. در این میان قیمت نفت با افزایش بیش از ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته و قیمت گاز طبیعی با افزایش ۵۰ درصدی در مقایسه با چندین ماه گذشته رو به رو شده است. قیمت کودهای کشاورزی نیز ۲ برابر قبل شده، تورم در حال افزایش بوده و خریداری انرژی، روندی فرسایشی پیدا کرده و پیشرفت و توسعه متوقف شده است.

روسیه و اوکراین سبد نان جهان نامیده شده‌اند. آن دو کشور هر دو صادر کننده برتر محصولات غلات مانند گندم، ذرت و جو هستند.

در سال ۲۰۲۰ میلادی، هر کدام از آن دو کشور حدود نیمی از گندم تولیدی خود را به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا صادر کرده بودند.

جنگ اوکراین عرضه غلات و سایر کالاهای مورد نیاز منطقه مانند دانه‌های روغنی، روغن پخت و پز و کود را مختل کرده است.

حدود یک چهارم مجموع صادرات گندم روسیه و اوکراین و نیمی از صادرات ذرت دو کشور برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی متوقف شده است.

بسیاری از زیرساخت‌های اوکراین که از تجارت حمایت می‌کند از جمله بنادر و خطوط ریلی تخریب شده یا آسیب دیده‌اند. اوکراین هم صادرات برخی غلات را برای محافظت از ذخایر خود ممنوع کرده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا