بین‌المللی

لولا داسیلوا برای بیرون کردن بولسونارو وارد میدان رقابت شد

لولا داسیلوا کارزار انتخاباتی خود را در حالی برای شرکت در رقابت انتخابات ریاست جمهوری برزیل آغاز کرد که قول داده برزیل را از نو بسازد، چون دولت راست افراطی ژائر بولسونارو را غیرمسئول و مجرم می‌داند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری فرانس ۲۴، این کارزار انتخاباتی بازگشتی برای لوئیس ایناسیو لولا داسیلوای ۷۶ ساله به عرصه سیاست آن هم چهار سال پس از حبس به اتهام فساد مالی تلقی می‌شود.

او که رهبر جناح چپ سیاسی در برزیل است روز شنبه در جریان یک میتینگ و در میان هوادارنش گفت که “به میدان می‌آید تا از دموکراسی در برابر ژائیر بولسنارو” دفاع کند.

این رئیس جمهوری سابق و کاریزماتیک که زمانی کارگر کارخانه فولاد بود اما به سیاست گروید، در آغاز کارزار انتخاباتی خود گفت: ما باید یکبار دیگر برزیل را تغییر دهیم. ما باید به جایگاهی برگردیم که هیچکس در آن جرات نکند بار دیگر از دموکراسی تخطی کند.

دا سیلوا که از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ ریاست جمهوری برزیل را در اختیار داشت و اقتصاد این کشور را قدرتمند کرد، کارزاری غیررسمی را از مارس سال گذشته میلادی به راه انداخت آن هم زمانیکه دیوان عالی این کشور اتهام فساد علیه وی را که با هدف به حاشیه راندنش از عرصه سیاست بود، ملغی کرد.

یافته‌های دیوان عالی برزیل مبنی بر جانبداری از سوی قاضی اصلی پرونده یعنی “سرجیو مورو” که بعدها وزیر دادگستری بولسونارو شد، بلافاصله مشخص کرد که انتخابات امسال یک کشمکش بین لولا داسیلوا و بولسونارو است.

بازگشت شگفت انگیز

لولا داسیلوا ۱۲ سال قبل با ۸۷ درصد میزان رضایتمندی از فعالیتش، سمت ریاست جمهوری برزیل را ترک گفت؛ آن هم پس از آن که دورانی طلایی را در کشور ایجاد کرد که حدود ۳۰ میلیون برزیلی با سیاست‌های او از فقر نجات یافتند. اما این چهره شگفت انگیز با انجام تحقیقاتی موسوم به “عملیات کارواش” با یکسری طرح‌های فساد گسترده در کمپانی نفتی دولتی “پتروبراس” لکه دار شد.

لولا داسیلوا در این پرونده به دریافت رشوه متهم و به ۲۶ سال حبس محکوم و حبسش در آوریل ۲۰۱۸ آغاز شد در نتیجه از رقابت انتخابات آن سال محروم ماند و در نهایت بولسونارو سوار بر موج نارضایتی از لولا داسلیوا و حزبش پیروز شد.

رئیس جمهوری سابق برزیل که این اتهامات را توطئه می‌نامد در نوامبر ۲۰۱۹ به صورت موقت آزاد شد اما تا حکم سال گذشته میلادی از حضور در عرصه سیاست منع شد. لولا داسیلوا در حالی اکنون به عرصه رقابت سیاسی بازگشته که جامعه برزیل بابت اقدامات بولسونارو، مجادلات رسانه‌های اجتماعی، عملکرد ضعیف دولت در اقتصاد و مقابله با کرونا دچار تفرقه شدید شده است.

گاف‌های خطرناک

اما بولسوناروی ۶۷ ساله توانسته در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها شکاف بین خودش و لولا داسیلوا را کمتر کند و این مساله مشخص شده که او بدون یک نبرد قدرت را ترک نمی‌کند.

دا سیلوا همچنین به دنبال نزدیک شدن به رهبران جهانی بوده که تمایل دارد تا با آنها احساس صمیمت و نزدیکی بیشتری داشته باشد و مثلا گفته که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هم به اندازه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جنگ اوکراین مسئول است.

سیلویو کاستا، موسس سایت خبری “Congresso em Foco” گفت: دا سیلوا در هفته‌های اخیر اظهارات بسیار خطرناکی داشته است. از همه اینها گذشته، او باید به خیابان بیاید.

همچنین گزارش شده که لولا داسیلوا اخیرا تیم کارزار انتخاباتی خود را تغییر داده و فرانکلین مارتینز، متحد دیرینه خود را برکنار کرده است. او همچنین “جرالدو آلکمین” را به عنوان معاونش برگزیده است.

آلکمین که پیش از این فرماندار سائوپائولو بود از طریق لیک ویدئویی به جمعیت حامیانش گفته است: برزیل امروز خطرناکترین و خشن‌ترین دولتش را در طول تاریخ دارد. لولا تنها امید ماست.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا