بین‌المللی

شین فین در انتخابات ایرلند شمالی پیروز شد

حزب شین فین، شاخه سیاسی سابق ارتش آزادیبخش ایرلند شنبه شب در انتخابات پارلمانی ایرلند شمالی به پیروزی خیره کنندهای دست یافت و رای قاطع مردم را “لحظه ای تعیین کننده” منطق دانست و خواستار برگزاری مذاکرات در زمینه ایجاد یک ایرلند متحد شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، نتایج رسمی رای گیری نشان می دهد که شین فین ۲۹ درصد از آرای انتخابات پارلمانی ایرلند شمالی را به دست آورده است که بسیار بیشتر از ۲۱.۳ درصد از حزب اتحادگرای دموکراتیک طرفدار انگلیس است. در حالی که شمارش نهایی کرسی ها اعلام نشده است، تحلیلگران می گویند که دیگر بعید است حزبی در ایرلند شمالی بتواند از شین فین پیشی بگیرد.

میشل اونیل، رئیس شین فین در ایرلند شمالی، پس از اطمینان از انتخاب حزبش گفت: این لحظه تعیین کننده ای برای سیاست و مردم ما است.

او گفت اکنون باید یک “مناظره صادقانه” در مورد هدف حزب برای متحد کردن قلمرو ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند داشته باشیم.

البته بنا به نظر آگاهان امر، پیروزی شین فین وضعیت منطقه را چندان تغییر نخواهد داد، زیرا برگزاری همه پرسی برای خروج از قیمومیت انگلیس فقط با تایید دولت لندن باید انجام شود؛ امری که سال ها است مسکوت باقی مانده است.

اما اهمیت نمادین پیروزی شین فین در ایرلند شمالی بسیار زیاد است و به یک قرن تسلط احزاب طرفدار انگلیس، که عمدتاً توسط جمعیت پروتستان منطقه حمایت می‌شوند، پایان می‌دهد.

طبق گزارش رویترز، شین فین مدت ها به دلیل اتهام ارتباطش با خشونت های شبه نظامی در طول سه دهه جنگ بر سر استقلال ایرلند شمالی از انگلیس که با یک توافق صلح در سال ۱۹۹۸ پایان یافت، از فعالیت های سیاسی محروم بود.

از آن زمان، این حزب دوباره خود را احیا کرد تا رفته رفته به محبوب ترین حزب در جمهوری ایرلند تبدیل شد، خصوصا که با شعارهای مبارزات انتخاباتی حول محور مسائل روزمره ایرلندی ها مانند هزینه های زندگی و مراقبت های بهداشتی، پایگاه موفقی در میان آنها ایجاد کرده بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا