گوناگون

سوء مدیریت و مافیا

گرانی کالاهای اساسی از نان و برنج و گوشت گرفته تا مسکن ، خودرو و … در پی سو مدیریت و تصمیم مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در ماه جاری همچنان ادامه دارد. وزارت اقتصاد و جهاد کشاورزی درحالی‌که زیرساخت‌های لازم برای حمایت از معیشت مردم را آماده نکرده بودند در اقدامی ناهماهنگ و غیرتخصصی خود عامل ایجاد گرانی بیشتر کالاها شدند….

روز گذشته محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلفنی با شبکه خبر درباره گرانی‌ها گفت: دلار ۴۲۰۰ تومانی که به صورت ارزان به تجار داده می‌شد قرار است به صورت کالابرگ در اختیار مردم قرار گیرد. بر اساس این طرح در دو ماه اول ارزش کالابرگ به صورت نقد و اعتبار به‌حساب افراد واریز می‌شود تا از آن استفاده کنند و فشار ناشی از گرانی‌ها کاهش یابد ،اما پس از دو ماه با توجه به قانون مجلس طرح به صورت کالابرگ ادامه می‌یابد. مقررشده به هر نفر از طبقات پایین جامعه کالابرگ به ارزش ۴۰۰ هزار تومان و به طبقات بالا ۳۰۰ هزار تومان داده شود. البته این مبلغ هنوز قطعی نشده است. از سوی دیگر عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی، در اینستاگرام خود با انتشار ویدئویی گفت: همان‌طور که هشدار داده بودم متأسفانه دولت سیزدهم رکورد تاریخی چاپ اسکناس را شکست؛ در سال ۱۴۰۰ دولت سیزدهم با چاپ ۱۴۲ هزار میلیارد تومان عنوان «فوق سلطان چاپ پول» را از آن خود کرد. حامیان آقای رئیسی و امپراتوری رسانه‌ای، دست از فرافکنی بردارند و به جای این حرف‌ها ریشه مشکلات را بررسی و شناسایی کنند و بدانند که پشت پرده گرانی‌ها همین مسائل است. در ادامه انتقادات چند نماینده مجلس درباره علل گرانی‌ها را می‌خوانید.

نبود نظارت
به گزارش ایلنا، محمدرضا صباغیان بافقی در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه مجلس شورای اسلامی در مورد حوزه امنیت غذایی و حفظ آن برای کشور پس از استماع صحبت‌‌های وزرای جهاد و اقتصاد بابیان اینکه گرانی‌ها در حال شکستن ستون فقرات مردم است که نیاز به کار بنیادی دارد، گفت: این جراحی اقتصادی همان هدفمندی یارانه‌ها نام گرفت. وی در ادامه بابیان اینکه ما بال گرانی‌ها را باز کردیم و بال یارانه‌ها را نیز دولت بست، اظهار داشت: ۴۵ هزار تومان باقی ماند اما یارانه‌ها پرداخت نشد لذا مردم این تجربه را داشته‌اند، پس چطور اعتماد کنند وقتی دولت می‌خواهد دوباره یارانه بدهد بعد از یک، دو یا شش ماه مجدد یارانه‌ها به همین میزان باقی‌مانده و قیمت‌ها پرواز نکند. صباغیان در ادامه مشکل اصلی کشور را نبود نظارت و فعالیت مافیا، سلاطین مرغ، شکر، تخم‌مرغ و خوراک دام دانست و افزود: ما نیاز به دستگاه‌های نظارتی قوی داریم و دولت صرفاً اسب لنگی برای جنگ اقتصادی دارد که باید آن را عوض کند. نیروهای دستگاه‌های نظارتی ضعیف هستند و با حقوق کم به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند.

انتصابات دولت ناقص، وزرا و استانداران ضعیف‌اند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفت: من معتقدم آقای رئیس‌جمهور چینش نیروهای خود را هم در هیئت‌وزیران و هم استانداران هیئت‌مدیره‌ای و شرکت سهامی ایجاد کرده است و چون این چینش را شرکت سهامی ایجاد کرده، به همین خاطر موفق نیست. خیلی از این‌هایی که الآن هم منصوب هستند باسیاست‌های آقای رئیسی مخالف هستند و در خفا این بحث را مطرح می‌کنند. جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: آقای رئیسی وعده داده است که سفره مردم را رنگین کند، سفره‌ای که دولت روحانی جمع کرده بود و ایشان می‌خواست آن را دوباره پهن کند اما تا امروز نتوانست. معلوم می‌شود که وزرا ناکارآمد هستند و دستگاه انتصاباتش ناقص است، معلوم است که استاندارهایش خیلی در باغ نیستند.

ضرورت ترمیم کابینه
وی با تأکید بر نقش استانداران در اجرا و پیشبرد برنامه‌های دولت، عنوان کرد: وقتی دولت رشد اقتصادی ۸ درصد را در بودجه می‌بیند، استاندارها باید اقتصادی باشند و اقتصاد را بفهمند. استانداری که هیچ‌چیز سرش نمی‌شود خب معلوم است که نتیجه حاصل نمی‌شود. باید آقای رئیسی در رابطه با عزل استاندارهایی که فقط سیاسی منصوب کرده است و ناکارآمدی دارند، تصمیم بگیرد. ایشان اصلاً اجازه ندهد که کار به استیضاح از سوی مجلس بکشد و خودش تن به تغییرات بدهد. اگر رئیس‌جمهور تصمیم به ترمیم کابینه نگرفت مجلس باید قهرمانانه به این مسئله ورود کند.

دولت نتیجه تصمیمات
غیر کارشناسی خود را به قاچاق
ربط می‌دهد
نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: مردم تحملشان کم شده و جامعه متوسط به پایین تحت فشار است. جلال محمود زاده در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: انتقاداتی که به دولت وارد می‌شود بیشترشان به جا است؛ از روز نخستی که آقای رئیس‌جمهور کابینه‌شان را به مجلس معرفی کرد معتقدم بودم آن طور که ایشان شعار می‌دادند کابینه‌ ملی و فراجناحی به مجلس معرفی نشد که متشکل از همه طیف‌ها و افراد باشد و افراد را از سه بخش قوه قضائیه، آستان قدس و دانشگاه امام صادق انتخاب کردند که دارای ضعف‌های بسیاری بودند. وی ادامه داد: افرادی که برای کابینه معرفی شدند، تجربه کافی برای اداره امور وزارتخانه نداشتند و تعدادی از این وزرا متأسفانه همان روزی که مستقر شدند، خارج از وزارتخانه نیروهای کم‌تجربه گسیل کردند و مسئولیت‌های مهم و کلیدی را به کسانی واگذار کردند که تخصص نداشتند.
وی خاطرنشان کرد: گروه اقتصادی که آقای رئیسی معرفی کردند توانمندی نداشتند و باهم چالش داشتند و هماهنگ نبودند و مشکلاتی را به وجود آوردند و همین باعث شد اطلاعات غلط به رئیس‌جمهور بدهند و ایشان را به سمت‌وسویی ببرند که جامعه دچار مشکل شود. یکی از مشکلاتی که ایجاد شد، این بود که وزیر صمت و جهاد کشاورزی به رئیس‌جمهور قبولاندند که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را بلافاصله از یارانه‌های دارو و کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی بردارد بدون اینکه زیرساخت را آماده کرده باشند و هنگامی‌که این یارانه به‌یک‌باره برداشته شد، اثرات روانی و شفافش کمر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را شکست و این باعث شد قیمت کالاهای اساسی ازجمله نان، دارو و نهاده‌های دامی به‌شدت افزایش پیدا کند و افراد جامعه ازجمله خانواده‌های متوسط و رو به پایین دچار مشکل شوند. او افزود: وزارتخانه‌های کلیدی مانند وزارت جهاد کشاورزی به جای این‌که بیایند این مسئله را جبران کنند و به سمت‌وسوی افزایش تولید داخل بروند، به سمت واردات رفتند زیرا با این کار می‌خواستند بازار را کنترل کنند، اما به‌یک‌باره قیمت‌های جهانی کالاهای کشاورزی افزایش پیدا کرد و جنگ روسیه و اوکراین مزید بر علت شد تا یک‌دفعه قیمت جهانی کالاهای اساسی به‌شدت افزایش پیدا کرد و ما نتوانستیم کالاهایی که کمبود داشتیم را به‌موقع از این کشورها وارد کنیم و این باعث شد دولت به‌موقع نتواند قیمت را متعادل کند. وی یادآور شد: بعدازاین که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برداشته شد، عنان قضیه از دست وزارت جهاد کشاورزی و دولت خارج شد. همین حالا برنج که در ابتدای دولت آقای رئیسی حدود ۲۰ هزار تومان بود، به صد هزار تومان رسیده است. تخم‌مرغ از شانه‌ای ۱۶ هزار تومان به بالای ۳۵ هزار تومان رسیده و روغن و ماکارونی امروز گیر نمی‌آید و قیمت نان‌های حجیم چندین برابر شده‌ و همه این‌ها باعث شده انتقادهای شدیدی در جامعه وجود داشته باشد. وی ادامه داد: آمدند بدون اینکه زیرساخت‌ها حاضر باشد یارانه را برداشتند که بیشتر از هزاران میلیارد تومان صرفه‌جویی کلانی کردند، اما به جای این‌که این یارانه‌ها را در اختیار خانواده‌های آسیب‌پذیر قرار دهند این گرانی را به جامعه و مردم تحمیل کردند. سؤال اینجاست حداقل نزدیک ۵۰۰ هزار میلیارد تومان از محل حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و از جیب مردم به‌حساب دولت واریز می‌شود، این مبلغ چه می‌شود؟ برنامه دولت درباره‌اش چیست؟

قاچاق بهانه دولت برای گرانی
وی خاطرنشان کرد: دولت نتیجه‌ هر کار غیر کارشناسی‌اش را به قاچاق متصل می‌کند، همین حالا در بحث گرانی آرد می‌گوید از کشور خارج می‌شود که کاملاً غلط است، چنین چیزی وجود ندارد مرزها تحت کنترل است و آرد هم به این راحتی از کشور خارج نمی‌شود و یا روغن گیر نمی‌آید می‌گویند این هم قاچاق می‌شود. دولت برای این‌که یک‌قدم روبه‌جلو بردارد و خودش را از این بار انتقادات خلاص کند، بهانه قاچاق می‌آورد. وی یادآور شد: هنوز ۹ ماه از دولت نگذشته قیمت‌ها سرسام‌آور شده است. زمانی که آقای رئیسی مسئولیت بر عهده گرفت پراید ۱۲۸ میلیون تومان بود و امروز ۲۰۷ میلیون تومان شده است. یک کیلو قند از ۱۲ هزار تومان طی ۹ ماه به ۲۵ هزار تومان رسیده است. ما هم می‌دانیم کالاها در دنیا هر سال یک‌درصدی افزایش قیمت پیدا می‌کند اما نه اینکه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش داشته باشند و تمامی این نقدها به سوء مدیریت و ضعف دولت بازمی‌گردد.

اقتصاد ایران، اقتصاد رانت، مافیا و دولتی است
عضــو کمیسیــون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه مردم تاب تحمل هیچ افزایش قیمتی را ندارند، گفت: مجلس باید از اختیارات نظارتی و قانون‌گذاری استفاده و بارانت فساد و اقتصاد دولتی و بیمار مبارزه کند و نباید اجازه داد که بیش از این به ملت فشار بیاید.
آفتاب نیوز: جلیل رحیمی جهان‌آبادی در نشست علنی روز یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت‌ماه مجلس شورای اسلامی که در خصوص گزارش وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی در مورد حذف ارز آرد صنف و صنعت سخن می‌گفت، اظهار داشت: در آغاز مجلس یازدهم نطقی داشتم و تأکید کردم که نه مجلس کاره‌ای است و نه دولت، و در این رابطه دولت با بصیرت، بی بصیرت، انقلابی، منحرف، اصلاح‌طلب و اصولگرا؛ حریف رانت‌خواران و مافیایی که خودروی چینی را ۳ برابر قیمت کشور‌های همسایه می‌فروشند، نمی‌شوند! همین مافیا هم در حوزه یارانه وجود دارد. نماینده تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح‌آباد در مجلس یازدهم ادامه داد: چیزی از ملت باقی نمانده و این روز‌ها که به حوزه انتخابیه سفرکرده‌ایم با بدوبیراه و نفرین مردم مواجه شده‌ایم. دولت ناتوان از اداره امور کشور است و مجلس باید به عنوان نهاد نظارتی و قانون‌گذار دخالت کند، نه نطق. باید سؤال شود که چرا قیمت خودرو ۴ و ۵ برابر کشور‌های همسایه شده است؟ چرا باید به بهانه قاچاق و جنگ اوکراین، آرد که معاش حداقلی مردم است را از آن‌ها بگیریم؟ مردم روزی حسرت خانه‌ها، خودرو‌ها وزندگی مردم کشور‌های همسایه را می‌خوردند و در حال حاضر حسرت نان خوردن آن‌ها را. عراق و افغانستان اشغال‌شده، چند درصد پول آن‌ها سقوط کرده است؟

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا