فرهنگی

ادامه فشار بر معلمان زندانی برای “القای اتهامات امنیتی” به آنها

سه تشکل رسمی فرهنگیان ایران در نامه‌ای سرگشاده خواستار آزادی معلمان بازداشتی و پایان فشار بر معلمان در سراسر کشور شده‌اند. همزمان خبرهایی در مورد “بازجویی شدید” معلمان زندانی برای “القای اتهامات غیرصنفی” منتشر شده است….

در پی دستگیری، ادامه فشار بر معلمان بازداشتی و انتشار خبرهایی در مورد بازجویی‌های شدید از این معلمان و “القای اتهامات امنیتی” به آنها در روزهای گذشته، سه تشکل رسمی و سراسری فرهنگیان در ایران، نامه‌ای سرگشاده خطاب به رؤسای قوای سه گانه منتشر کردند.

در این نامه با اعتراض به برخوردهای امنیتی با “معلمان مطالبه‌گر” آمده است: «معلمان به ناچار اجتماع کرده، تا شاید صدای اعتراض آنان شنیده شود و بتوانند از مسئولین امر پاسخ مثبتی دریافت کنند. اما با توهین، ضرب و شتم، احضار، جلب، بازداشت و زندان روبرو می‌شوند؛ این نحوه برخورد با کدام معیار و ضابطه اخلاقی، قانونی وانسانی مطابقت دارد؟»

نویسندگان این نامه به جای بازداشت معلمان، خواستار “احضار، بازخواست، محاکمه، مجازات، زندان و برکناری” مسئولانی شده‌اند که “مسئولیت مستقیم در خصوص خواسته‌های فرهنگیان دارند و به جای پاسخگویی حتی نمی‌خواهند شأن آنها را رعایت کنند.”

این سه تشکل از مسئولان سه قوه خواسته‌اند، “دستور دهند تا معلمانی را که صرفا به جهت دفاع از حقوق قانونی خود، همکاران و آحاد مردم، احضار، جلب، بازداشت موقت یا زندانی شده‌اند، را آزاد و پرونده سازی، جلب و احضار سایر معلمان در سراسر کشور را متوقف و حق برپایی تجمع واعتراض مسالمت آمیزو‌ خشونت پرهیز آنان را برسمیت بشناسند.”

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای که پانزدهم اردیبهشت ماه منتشر شد، آورده بود، از اول ماه مه (اول اردیبهشت) ۳۸ معلم در ایران بازداشت شده‌اند. بنا بر این گزارش دست کم ۱۷ تن از آنها از جمله محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

“بازجویی از معلمان زندانی برای القای اتهامات امنیتی”

همزمان با این انتشار این نامه، “شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران” ۱۹ اردیبهشت‌ماه، در کانال تلگرامی خود آورده است که بنا بر گزارش‌هایی که به این کانال رسیده است “رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و علی‌اکبر باغانی، طی روزهای گذشته، تحت بازجویی‌های شدید برای القای اتهامات غیر صنفی قرار گرفته‌اند.”

این شورا در کانال تلگرامی خود از “اتهامات ساختگی و دروغین” به عنوان “سیاق همیشگی نیروهای امنیتی علیه کنشگران صنفی در مسیر پروژه‌سازی و پرونده‌سازی واهی” نام برده و می‌نویسد، این نیروها درصددند “این فعالان صنفی خوشنام را به شکلی ناجوانمردانه، به مسائل غیر صنفی ارتباط دهند.”

این چهار فعال صنفی معلمان روز دهم اردیبهشت ماه، یک روز پیش از برگزاری یکی دیگر از تجمعات سراسری معلمان معترض، با یورش نیروهای امنیتی به خانه‌هایشان دستگیر شدند.

“هنوز پاسخ روشنی به پیگیری‌ خانواده‌‌ها داده نشده‌”

حسین تاج، وکیل محمد حبیبی و دیگر معلمان بازداشتی، در گفت‌وگویی که با “شرق” انجام داده گفته: «تا زمانی که پرونده به صورت کامل در اختیار وکلا قرار نگیرد و مطالعه نشود، نمی‌توان راجع به آن اظهارنظر دقیقی کرد».

او افزوده است: «اما تلقی و تحلیل منطقی این است که دلیل بازداشت ۴ تن از معلمان، مربوط به تجمع‌های اعتراضی سراسری فرهنگیان است.»

این وکیل دادگستری در این مصاحبه مطالب منتشر شده از جمله در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر ارتباط این معلمان با “گروهک منافقین” را “سخیف و بی‌پایه” خوانده و تأکید کرده است: «باید این سؤال را از خود بپرسیم: در موقعیتی که متهمان در بند امنیتی بازداشت‌اند و در مرحله بازجویی در اختیار نهاد امنیتی هستند و هیچ‌کدام از خانواده‌ها، وکلا و خبرنگاران کوچک‌ترین دسترسی به پرونده ندارند، چگونه ممکن است برخی افراد با اطمینان اطلاعات پرونده‌ را منتشر ‌کنند. بی‌تردید حق تعقیب و پیگیری موضوع در مراجع صالحهٔ قضایی برای این معلمان شریف نسبت به اتهام‌های بی‌پایه و ناروا علیه این افراد محفوظ است و در اولین فرصت نیز مطرح خواهیم کرد.»

او در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده معلمان زندانی گفته: «در طول این چند روز که از بازداشت این معلمان می‌گذرد، هنوز پاسخ روشنی به پیگیری‌ خانواده‌‌ها داده نشده‌ است.» به گفته حسین تاج “به استناد تبصرهٔ مادهٔ ۴۸ از قانون آیین دادرسی کیفری امکان ورود وکلا به پرونده وجود ندارد و فقط وکلایی که معتمد قوهٔ قضاییه هستند می‌توانند در این مرحله ورود کنند.”

بازداشت‌های گسترده در آستانه تجمع سراسری روز معلم

دستگیری‌ معلمان و فعالان صنفی پس از فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برای اعتراض سراسری در روز یک‌شنبه، ۱۱ اردیبهشت، در آستانه روز معلم در ایران، رخ داد.

معلمان ایران در پی این فراخوان، ۱۱ اردیبهشت برای پیگیری مطالبات خود، تجمع‌هایی را در سراسر کشور برگزار کردند. در پی انتشار فراخوان موجی از بازداشت‌های آموزگاران و فعالان صنفی فرهنگیان در شماری از شهرهای ایران به‌ دست مأموران امنیتی به راه افتاد.

معلمان در ایران در ماه‌های اخیر بارها در اعتراض به شرایط و همچنین دستگیری همکاران خود به خیابان‌ها آمده‌ و تجمعات اعتراضی برگزار کردند. مهم‌ترین درخواست آنها “همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته”، “اجرای کامل طرح رتبه‌بندی برای معلمان شاغل” و “آزادی معلمان زندانی” بوده است.

واکنش مقامات به این اعتراضات اما نه پاسخگویی، که دستگیری و محاکمه معلمان بوده است.

دادگاه انقلاب تهران اخیرا رسول بداقی، عضو کانون صنفی فرهنگیان اسلام‌شهر را  به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام” از جمله به ۵ سال حبس محکوم کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا