گوناگون

سرقت در فاز عجیب‌وغریب

با افزایش مشکلات اقتصادی کشور، دزدی‌های عجیب‌وغریب نیز افزایش پیداکرده است، جوری که گاه متحیر می‌شوید که چگونه آقا یا خانم دزد ذهنش به آن خطور کرده است. شاید عجیب‌ترین این دزدی‌ها، دزدی «درخت» در خیابان بود. دی‌ماه پارسال رئیس پلیس شهرری از دستگیری یک دزد خبر داد که درخت می‌دزدید. این دزد با وانت در سطح شهر می‌چرخید و درخت‌ها را از ریشه درمی‌آورد و برای فروش به سرقت می‌برد. دزد جوان به سرقت ۳۰درخت از مناطق مختلف شهر اعتراف کرد. پنج نفر از این دزد شکایت کردند….

دیروز نیز یک سرقت عجیب دیگر اتفاق افتاد. این بار سارقان در سرقتی عجیب ۳۰هزار لیتر سوخت را از شاه‌لوله گازوئیل تهران دزدیدند. آن‌گونه فرمانده انتظامی شهرستان ری گفته است سارقان نیز دستگیر شده‌اند.
دزدی از شاه‌لوله اصلی انتقال گازوئیل شازند به تهران
سرهنگ دوستعلی جلیلیان در تشریح این خبر اظهار گفته: شب یکشنبه گذشته عوامل حراست شرکت نفت از افت فشار در شاه‌لوله اصلی انتقال گازوئیل شازند به تهران و احتمال سرقت گازوئیل اعلام شکایت کردند و بلافاصله تیمی از مأموران با همراهی عوامل حراست این شرکت، مسیر انتقال لوله گازوئیل را بررسی کردند.
این مقام انتظامی با اشاره به اینکه مأموران در پیگیرهای انتظامی متوجه خروج یک دستگاه تریلی تانکر دار به همراه یک دستگاه خودروی پژو پارس از مسیر خاکی به اتوبان الغدیر شدند، گفت: بلافاصله دستور توقف هر دو خودرو اعلام شد، ولی راننده خودروی سواری بدون توجه به دستور‌های پلیسی از محل متواری شد.
جلیلیان به دستگیری راننده خودروی تریلی و سرنشین آن اشاره کرد و ادامه داد: در بررسی انجام شده مشخص شد خودروی تریلی حامل ۳۰هزار لیتر گازوئیل فاقد بارنامه و مدارک قانونی است. وی در ادامه عنوان کرد: متهمان به سرقت گازوئیل از شاه‌لوله اصلی انتقال گازوئیل معترف شدند و دستگیری متهم متواری در دستور کار پلیس ری قرار گرفت.
این مقام انتظامی در پایان با بیان اینکه کارشناسان ارزش تقریبی گازوئیل کشف شده را حدود سه میلیارد ریال اعلام کردند گفت: پس از توقیف خودروی تریلی، پایان تحقیقات و تشکیل پرونده متهمان تحویل مراجع قضایی شدند.
سرقت از پل صدر را هم می‌توان سرقت عجیبی دانست. دیروز رسانه‌ها خبر دادند که سارقان به پل صدر هم رحم نکردند. آن‌گونه که رکنا گزارش داده است روکش تزریق بتن در پل صدر به‌طور کامل به سرقت رفته است. پیش‌تر نیز ویدیوهایی از شهروند خبرنگارها در رسانه‌ها منتشر شد که دزدان را در حین دزدی قطعاتی از پل صدر نشان می‌داد. با توجه به اینکه این پل یکی از شریان‌های اصلی شهر تهران است، سرقت قطعات این پل، با توجه به حجم بالای تردد، می‌تواند برای رانندگان و عابران پیاده خطرآفرین شود.
سرقت از پل فلزی چیتگر نیز نمونه سرقت خطرناک است. بهمن سال گذشته سارقان با ورود به داخل جعبه‌های فلزی پل چیتگر، پیچ‌های پل را باز و قطعات بزرگ ورق‌های فلزی را سرقت کردند. این اقدام عجیب سارقان در سرقت آهن‌آلات پل هوایی چیتگر تهران باعث تعطیلی یک بزرگراه در شمال غرب پایتخت شد.
چند نمونه از سرقت‌های عجیب‌وغریب
پارسال نمونه‌های زیادی از این سرقت‌های عجیب‌وغریب و گاه خطرآفرین در رسانه‌ها منتشر شد که در ذیل به چند نمونه آن اشاره می‌شود.
سال گذشته فیلمی از سرقت یک گلدان بزرگ از مقابل یک مجتمع ساختمانی منتشر شد. زن جوان با خودرو پژو ۲۰۶ مقابل خانه هفت‌طبقه توقف کرد و با سرقت گلدان بزرگ از مقابل خانه و قرار دادن آن در خودرو فرار کرد.
سرقت تجهیزات پایه دکل برق فشارقوی نیز از آن سرقت‌های عجیب و خطرناک است. چند ماه پیش سارقی به بالای تپه اطراف کرج رفت و دست به سرقتی خطرناک زد. او زیر دکل برق فشارقوی چندصدکیلو ولت رفته و با آچار پایه‌های دکل برق و پیچ و مهره‌های آن را برای چند کیلو آهن به سرقت برده بود. اتفاقی که علاوه بر احتمال مرگ سارق می‌توانست به سقوط دکل و حادثه‌ای خطرناک منجر شود. تا کنون چند مورد سرقت آهنگی برق در جای‌جای کشور به پلیس گزارش‌شده است.
در مورد دیگری که ویدیو آن در رسانه‌ها منتشر شد، دزد در کسری از ثانیه دوربین مداربسته و آیفون خانه را باز می‌کند و می‌برد. در ماه‌های اخیر در تهران چندین مورد سرقت دوربین و آیفون تصویری درب منازل به پلیس گزارش‌شده است.
سرقت درب حیاط نیز طنز تلخی است که اتفاق افتاده است. در چند مورد جداگانه اهالی خانه وقتی صبح بیدار شده‌اند، خبری از درب حیاطشان نبوده است. در چند پرونده سارقان درب حیاط افراد را به خاطر گران بودن آهن از جا کنده و به سرقت برده‌اند. البته به‌جز درب، سارقان به دریچه‌های فلزی فاضلاب و پل‌های مقابل پارکینگ خودرو‌ها هم رحم نمی‌کنند.
سرقت بار از خودرو در حال حرکت هم عجیب است و هم تلخ! اما اتفاق افتاده است. در یک مورد راننده وقتی بدون توقف به مقصد می‌رسد متوجه سرقت از بارش می‌شود، موضوع را به پلیس اطلاع می‌دهد و پلیس دوربین‌های مسیر را بررسی می‌کند و متوجه می‌شود سارقان با خودرو نیسان، کامیون را تعقیب کرده و در چند دقیقه با زیرکی یکی از دزدان به قسمت بار واردشده و چند بسته را با پرت کردن داخل نیسان به سرقت برده‌اند. سرقت پتو و فرش شسته روی دیوار منازل هم یکی دیگر از سرقت‌های عجیب‌وغریب است. پارسال زنی در تماس با پلیس از سرقت پتو خبر داد. سارق وقتی زن جوان پتو را شسته و آویزان کرده بود، پتو را از روی دیوار سرقت کرده بود. سرقت مواد غذایی و حتی چیپس و پفک نیز برای سوپرمارکت‌ها و فروشنده‌های مواد غذایی دیگر عادی شده است. افزایش سرقت‌های عجیب‌وغریب و گاه خطرناک مؤید یک مطلب و آن گسترش فقر و مشکلات اقتصادی و معیشتی است. ناگفته پیداست در یک شرایط اقتصادی نرمال، حتی اگر سرقتی رخ دهد، این‌گونه سرقت‌ها که هم عجیب و هم خطرآفرین است رخ نمی‌دهد.
همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا