از هر دری سخنی

مقاومت دلار می‌شکند؟

نوسانات رو به بالای دلار دوباره از سرگرفته‌شده و برخی گمانه‌زنی‌ها از دلار ۳۰هزارتومانی حکایت دارد. در این میان تحلیل‌گران فنی باور دارند که معامله‌گران ارزی به دنبال شکست مقاومت ۲۸هزار و ۸۰۰تومانی هستند و انتظار دارند که با شکست مقاومت یادشده، حرکت دلار به‌سوی مرز ۳۰هزارتومانی آغاز شود….

به گزارش فرتاک نیوز، اسکناس آمریکایی در معاملات پشت خطی دو شب گذشته حرکت به‌سوی مقاومت ۲۸هزار و ۸۰۰تومانی را آغاز کرد. دلار که حدود ساعت ۱۷ در محدوده ۲۸هزار و ۵۰۰تومان قرار داشت، حوالی ساعت ۲۱ در محدوده ۲۸هزار و ۷۰۰تومان معامله می‌شد. این افزایش قیمت می‌تواند شرایط بازار در روز جاری را تحت تأثیر قرار دهد و در ابتدای روز زمینه‌ساز رشد بیشتر اسکناس آمریکایی شود. تحلیلگران فنی باور دارند که معامله‌گران ارزی به دنبال شکست مقاومت ۲۸هزار و ۸۰۰تومانی هستند و انتظار دارند که با شکست مقاومت یادشده، حرکت دلار به‌سوی مرز ۳۰هزارتومانی آغاز شود. دونقطه ۲۸هزار و ۵۰۰ و ۲۸هزار و ۲۰۰تومان نیز برای کاهشی‌های بازار اهمیت دارند. بااین‌حال، به نظر می‌رسد تا زمانی که دلار بالای خط ۲۸هزار و ۲۰۰تومان قرار دارد، انتظارات افزایشی در میان معامله‌گران قوی خواهد بود.
در کنار این، برخی خبرها احتمال کاهش صادرات نفت ایران به چین را مطرح می‌کرد. خبرگزاری رویترز عنوان کرده بود که چین رو به خرید نفت بیشتر از روسیه آورده است و نفت ایران را کمتر از قبل خریداری می‌کند. این خبر ازاین‌جهت اهمیت داشت که تعداد زیادی از معامله‌گران باور دارند که دلیل عدم حضور دلار بالای مرز ۳۰هزار تومان، عرضه ارز قابل‌توجه بازارساز بوده است.
احتمال کاهش فروش نفت و کاهش قدرت عرضه ارز می‌تواند افزایشی‌های بازار ارز را تقویت می‌کند.
واکنش دلار و سکه تهران به کانال شکنی دلار هرات
به باور معامله گران روز دوشنبه ۱۹اردیبهشت‌ماه کانال شکنی دلار هرات؛ افزایش قیمت حواله درهم و طولانی شدن توقف مذاکرات برجام به‌عنوان سوخت صعودی دلار عمل کرد.
به گزارش اقتصادنیوز ، اسکناس آمریکایی در ساعات پایانی معاملات نقدی ۱۹اردیبهشت‌ماه ۱۸۰تومان افزایش را تجربه کرد و از محدوده ۲۸هزار و ۵۰۰تومان عبور کرد. قیمت دلار امروز به ۲۸هزار و ۵۴۰تومان رسید. به باور معامله‌گران چند عامل در بازار به‌عنوان سوخت صعودی دلار عمل کرد. ازنظر این دسته از بازیگران ارزی صدای کانال شکنی دلار هرات به تهران رسید و انتظارات را در تهران تغییر داد. نرخ دلار هرات دیروز تقریباً ۱۷۰تومان از روز گذشته بالاتر بود و با ۲۸هزار و ۷۰تومان مبادله شد. البته عده‌ای دیگر به اهمیت نرخ حواله درهم برای دلار اشاره می‌کردند. قیمت درهم روز دوشنبه در محدوده هفت هزار و ۸۷۰ تومان معامله شد. به عقیده تحلیلگران تا زمانی که درهم در این محدوده به فعالیت می‌پردازد احتمال کاهش چشمگیر قیمت دلار ضعیف است. نرخ برابری درهم به دلار نزدیک کانال ۲۹هزار تومان بود و همین امر باعث شده بود که معامله‌گران تصور کنند که دلار توانایی پیشروی بیشتر را دارد.
از طرفی هم مذاکرات برجام همچنان در توقف است و قرار است انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فردا به تهران سفر کند تا شاید موتور مذاکرات روشن شود و چرخ دنده رایزنی‌ها به حرکت دربیاید. بازار ارز تهران در این چند روز در انتظار این سفر سیاسی مهم بوده است. دیروز خطیب زاده دراین‌باره گفت: فعلاً کار ویژه مورا، انتقال پیام است و قرار نیست اتفاق جدیدی رخ دهد. فعلاً تنها ملاقات قطعی با باقری است و درخواست‌هایی را داخل و بیرون وزارت خارجه داشته است. ازنظر برخی معامله‌گران اختلاف‌نظرها بر مذاکرات احیای برجام در وین به گره کوری تبدیل‌شده که فعلاً بازنخواهد شد و انتظارات را برای پیشروی دلار تقویت کرده است.
قیمت سکه بالا پیشروی کرد
قیمت اونس طلا در روزهای اخیر کاهش چشمگیری را ثبت کرد و با ۲۵دلار ریزش با قیمت ۱۸۵۸دلار به فروش رسید. اما در بازار داخلی ایران در روزهای اخیر با شوک افزایش قیمت دلار ؛ قیمت سکه و طلا پیشروی کردند.
قیمت طلا عصر دیروز ۴۰۰ بالا رفت و با یک‌میلیون و ۳۱۳ هزار تومان مبادله شد. قیمت سکه هم امروز بخشی از روند کاهشی روز گذشته را جبران کرد و به قیمت ۱۳میلیون و ۳۷۰هزار تومان معامله شد. ارزش ذاتی سکه هم با قیمت نقدی آن در بازار تقریباً ۸۸۶هزار تومان فاصله دارد و حباب سکه هم به هفت درصد رسید. چنین فاصله قیمتی معمولاً باید انتظارات کاهشی را در بازار سکه فعال نگه دارد، ولی به نظر می‌رسد سکه بازان به افزایش قیمت دلار در بازار داخلی خوش‌بین هستند.

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا