زحمتکشان

چند خبر اعتراضی کارگران

کارگران بخش عملیات دریایی، کشتیرانی و صادرات پایانه‌های نفتی خارک و عسلویه می‌گویند: بارها به کیفیتِ غذای نیروهای پیمانکاری اعتراض کردیم اما تا امروز هیچ اقدامی در جهت رفعِ این مطالبه‌ی حداقلیِ کارگران انجام نشده است.

اعتراض کارگران پایانه نفتی خارک و عسلویه به کیفیت غذا

جمعی از کارگران بخش عملیات دریایی، کشتیرانی و صادرات پایانه‌های نفتی خارک و عسلویه در تماس با خبرنگار ایلنا، نسبت به کیفیت غذای خود اعتراض کردند.

این کارگران می‌گویند: بارها به کیفیتِ غذای نیروهای پیمانکاری اعتراض کردیم اما تا امروز هیچ اقدامی در جهت رفعِ این مطالبه‌ی حداقلیِ کارگران انجام نشده است.

به گفته‌ی آن‌ها، غذای نیروهای پیمانکاری هم از نظر کیفیت و هم کمیت مناسب نیروهایی که ساعت‌ها در شرایط سخت کار می‌کنند، نیست. این نیروها ۲۴ساعت در روز کار و ۲۴ ساعت استراحت می‌کنند.

این کارگران می‌گویند: کیفیتِ غذای نیروی پیمانکار با کیفیتِ غذای نیروی رسمی فرق دارد.

به گفته‌ی آن‌ها؛ شرکت موادِ غذایی مورد نیازِ کارگرانِ شناورهای دریایی را به موقع و به مقدار کافی نمی‌آورد و آنچه می‌آورد بسیار کمتر از چیزی است که کارگران نیاز دارند. این کارگران ۱۴روز در دریا هستند و شرکت موظف است مواد غذایی مورد نیاز آن‌ها را برای مدتی که در شناورها هستند به موقع و کافی به دست آن‌ها برساند.

مسمومیت غذایی ۲۰کارگر یک شرکت پیمانکاری در عسلویه

به گزارش ایلنا، روز گذشته (سه شنبه ۲۰ اردیبهشت) غذای فاسد موجب شد ۲۰ نفر از کارگران یک شرکت پیمانکاری در پتروشیمی مخازن سبز عسلویه راهی بیمارستان شوند.

این کارگران که در شیف صبح مشغول به کار بودند، پس از مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند.

خشایار وطن خواه (رئیس بیمارستان عسلویه) با تایید این مسمومیت غذایی گفته است: این کارگران بلافاصله به بیمارستان منتقل شدند و مداوای لازم انجام شد…

اعتراض و نارضایتی کارگران پیمانکاری شهرداری شیراز از حقوق دریافتی

کارگران پیمانکاری فضای سبز و خدماتی شاغل در شهرداری شیراز می‌گویند که از حداقل دریافتی دستمزد خود رضایت ندارند.

تعدادی از کارگران شاغل در شهرداری شیراز در تماس با خبرنگار ایلنا، می‌گویند: ما حدودا سه هزار کارگر پیمانکاری فضای سبز و خدماتی پیمانکاری شاغل در مجموعه شهرداری شیراز در استان فارس هستیم که درآمد برخی از ما نزدیک به حداقل حقوق است و دریافتی ماهانه‌مان کفاف معاش زندگی‌مان را نمی‌دهد.

به گفته آن‌ها، کارگران پیمانکاری فضای سبز شهرداری شیراز، ماهانه مبلغی در حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزارتومان حقوق دریافت می‌کنند که این رقم باتوجه به افزایش روزانه قیمت بسیاری از اقلام مصرفی و غذایی بسیار ناچیز است.

این کارگران در پیگیری وضعیت پرداخت دستمزد خود روز گذشته تجمعی در مقابل ساختمان شورای شهر برگزار کردند که با وعده پیگیری مدیر سازمان سیما و منظر شهری شیراز خاتمه یافت.

کارگران می‌گویند: جدا از از همه مشکلات همین حداقل دستمزد با تاخیر چند ماهه پرداخت می‌شود. در حال حاضر آخرین حقوقی که دریافت کرده‌ایم مربوط به بهمن ماه سال گذشته است که آنهم با فشار کارگران پرداخت شد.

آن‌ها می‌گویند: همه ما سالهاست به صورت حجمی تحت مسئولیت شرکت پیمانکار مشغول کاریم و تلاش زیادی برای حذف فعالیت خود پیمانکار انجام داده اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

بنا بر ادعای این کارگران، دریافتی کارگران و کارکنان ساده شاغل در شهرداری در حدی است که مشکلات معیشتی زیادی برای آنان ایجاد کرده است.

به گفته یکی از کارگران، علیرغم اینکه مسئولان شهری از وضعیت زندگی آن‌ها باخبرند اما تا این لحظه در خصوص افزایش حقوق کارگران مجموعه شهرداری شیراز اقدامی صورت نداده‌اند.

این کارگر می‌گوید: آنچه کارگران شهرداری شیراز هر ماه به عنوان دستمزد می‌گیرند حداقل‌های مزدی است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آن‌ها را نمی‌دهد…

اعتراض به قطعی شدن افزایش ده درصدی دستمزد کارگران نفت

کارگران قرارداد موقت نفت در تماس‌ با خبرنگار ایلنا، از قطعیت افزایش ده درصدی دستمزد سال جدید انتقاد کردند؛ این کارگران با بیان اینکه همه‌ی کارگران کشور باید مشمول مصوبات مزدی شورایعالی کار باشند، از دیوان عدالت درخواست کردند بخشنامه‌ی اخیر دولت در ارتباط با افزایش ده درصدی دستمزد توسط «دیوان عدالت» ابطال شود.

وزارت نفت قصد داشت افزایش شورایعالی کار را در مورد کارگران مشمول قانون کار اجرا کند که گویا بخشنامه‌ی اخیر دولت معادلات را به هم زده است؛  مهدی علی مددی (معاون وزیر نفت) در این رابطه گفته است: وزارت نفت تصمیم داشت افزایش حقوق کارکنان قراردادی را در قالب قانون کار اعمال کند، اما با توجه به ابلاغیه دولت باید افزایش حقوق‌های پرسنل قراردادی مانند کارکنان رسمی دولت باشد.

او افزود: در صورتی که بخشنامه دولت به هر نحوی ملغی شود، برای نمونه شورای اداری و دیوان عدالت اداری که امکان مداخله دارند، این تصمیم را ابطال کنند، متعاقب آن طبق قوانین آینده اقدام می‌کنیم.

کارگران قراردادموقت نفت می‌گویند: ما انتظار داریم دستمزدمان دقیقاً برابر مصوبات شورایعالی کار زیاد شود؛ ۵۷ درصد برای حداقل‌بگیران و ۳۸ درصد به اضافه‌ی مبلغ ثابت برای سایر سطوح مزدی.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا