بین‌المللی

هشدارِ چین به کشتی جنگی آمریکایی در تنگه تایوان

ارتش چین امروز چهارشنبه اعلام کرد کشتی جنگی آمریکایی را در تنگه تایوان رصد کرده و به آن هشدار داده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز» ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد کشتی حمل کننده موشک «یو اس اس پورت رویال» روز گذشته در آب‌های بین‌الملل در حال عبور عادی از تنگه تایوان با رعایت قوانین آب‌های بین‌الملل بوده است. ماموریتی که خیلی کوتاه و پس از رزمایش نظامی چین در اطراف تایوان انجام شد.

آمریکا  چنین ترددهایی را هر ماه یک بار به نشانه حمایت از تایوان انجام می‌دهد که خشم چین را برمی‌انگیزاند.

از سوی دیگر ناوگان فرماندهی شرقی ارتش آزاد مردم چین در بیانیه‌ای گفت نیروهایش کشتی آمریکایی را در تنگه تایوان رصد کرده و به آن هشدار دادند.

در بیانیه ارتش چین آمده است: «آمریکا اغلب چنین کارهایی را برای تحریک و ایجاد تنش و مشکل انجام می‌دهد و با فرستادن نشانه‌های اشتباه به نیروهای مستقل تایوان تنش در منطقه و این تنگه را بالا می‌برد و تشدید می‌کند. سربازان ما همیشه در بالاترین سطح هشدار می‌باشند و با هرگونه تهدید و یا اقدامات تحریک آمیز مقابله و از حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورمان دفاع می‌کنند.»

از سوی دیگر نیروی دریایی آمریکا با اشاره به این که کشتی از کریدور تنگه تایوان فراتر از محدوده ساحلی عبور کرده است، افزود: «تردد کشتی پورت رویال از تنگه تایوان نشان دهنده تعهد آمریکا به آب‌های آزاد منطقه هند-اقیانوسیه است.نیروی دریایی هوایی و دریایی آمریکا هرجا قوانین بین‌‌الملل اجازه دهد عملیات انجام می‌دهد.»

نیروهای ارتش چین هفته گذشته دور دیگری از رزمایش‌های نظامی را به عنوان بهبود عملیات جنگی مشترک نزدیک تایوان انجام دادند.

ناوشکن ضد موشکی هدایت شونده «یو اس اس سامپسون» ۲۷ آوریل از تنگه تایوان عبور کرد. همان زمان دولت چین این اقدامات را آشکارا تهدیدی برای به خطر انداختن صلح و ثبات منطقه خواند و آنرا محکوم کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا