ورزشی

احتمال پناهندگی دختر تاریخ‌ساز ایران

آنچه در وزنه‌برداری جوانان جهان گذشت

با وجود این نتیجه قابل توجه روز گذشته و هنگام بازگشت تیم ملی به ایران مشخص شد که یکتا جمالی اردوی تیم را بدون خبر ترک کرده است. خبرگزاری مهر نوشت: «با پایان کار تیم جوانان ایران در این دوره از مسابقات، کاروان اعزامی ظهر امروز (چهارشنبه) به وقت یونان این کشور را به مقصد تهران ترک کردند.

گروه ورزش

به دلیل درهم ریختگی وضعیت فدراسیون وزنه‌برداری از چند ماه قبل، اعزام تیم ملی جوانان به مسابقات جهانی یونان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. علی مرادی رییس فدراسیون از نظر مساله بازنشستگی شرایط مشخصی نداشت و سایر مقامات فدراسیون هم نمی‌توانستند هزینه‌های لازم برای اردوهای تیم ملی را فراهم کنند.  چند روز قبل از شروع مسابقات قرار شد به هر ترتیب دو ورزشکار ایرانی یکی در بخش مردان و یکی در بخش زنان به مسابقات جهانی اعزام شوند؛ علیرضا یوسفی در دسته فوق سنگین وزن و یکتا جمالی اولین و تنها مدال‌آور زن ایران در مسابقات جهانی. طبق گفته مقامات فدراسیون دلیل انتخاب یوسفی و جمالی شانس صددرصدی آنها برای کسب مدال بود. اتفاقی که در نهایت هم رخ داد و تیم ملی دو نفره جوانان ایران که از لحاظ کمیت چندان قابل توجه نبود از لحاظ کیفی فوق‌العاده ظاهر شد و با کسب ۳ نشان طلا و یک نقره و کسب ۴ مدال به کار خود پایان داد؛ هر چند اتفاقات بعد از مسابقات همه موفقیت تیم را تحت‌الشعاع قرار داد.

طلا و نقره ایران چطور به دست آمد؟

ابتدا یکتا جمالی در وزن ۸۷ کیلوگرم زنان روی تخته رفت. او سال گذشته در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان و نوجوانان جهان اولین مدال تاریخ وزنه‌برداری زنان ایران در سطح بین‌المللی را به دست آورده بود. جمالی در قهرمانی ۲۰۲۲ یونان در حرکات یک ضرب این دسته، وزنه‌های ۹۴ و ۹۸ و ۱۰۰ کیلوگرم را با موفقیت بالای سر برد و مدال نقره این بخش را به خود اختصاص داد. او در بخش حرکات دو ضرب، کار خود را با مهار وزنه ۱۱۵ و ۱۲۱ کیلوگرم در حرکت اول و سوم، به پایان برد. یکتا در حرکت دوم وزنه صدوبیست و یک کیلوگرم را از دست داد. جمالی در مجموع یک ضرب و دو ضرب با اختلاف ناچیزی نسبت به نفر سوم در جایگاه چهارم قرار گرفت و از رسیدن به مدال بازماند.

علیرضا یوسفی جوان ۱۸ ساله کشورمان ملقب به هرکول ایران در روز پایانی مسابقات به عنوان نفر دوم از تیم ملی ایران روی تخته رفت. یوسفی در مسابقات سال گذشته در حرکت دو ضرب وزنه ۲۴۵ کیلوگرمی را بالای سر برده بود اما هیات ژوری این وزنه را از او نپذیرفت. یوسفی امسال کارش در یک ضرب را با وزنه‌ سبک ۱۶۶ کیلوگرمی آغاز کرد و سپس آن را در حرکت سوم با ۱۷۷ کیلوگرمی به پایان رساند و اولین طلای خود را قطعی کرد. رقیب یوسفی در حرکت یک ضرب ۱۷۶ را بالای سر برده بود. قهرمان المپیک نوجوانان جهان در بوینس‌آیرس ۲۰۱۸ در حرکت دو ضرب با ۲۱۵ شروع کرد و با همین وزنه مدال طلای دو ضرب و مجموع را از آن خود کرد. یوسفی از حرکت دوم به دنبال شکستن رکورد رفت. وزنه انتخابی او ۲۳۹ کیلوگرم بود که ۲۴ کیلوگرم با وزنه قبلی‌اش اختلاف داشت. یوسفی در نخستین تلاش برای بالا بردن این وزنه ناموفق عمل کرد اما در بار دوم به هر ترتیبی که بود توانست وزنه را مهار کند و رکورد جدیدی به ثبت برساند. سه نشان طلای یوسفی با طعم رکوردشکنی پایان‌بندی کاروان دو نفره تیم ملی وزنه‌برداری جوانان ایران در جهانی یونان بود. آخرین بار چهار سال پیش علی داوودی که در المپیک توکیو به نشان نقره رسید، ایران را در مسابقات قهرمانی جوانان جهان به مدال طلا رسانده بود.

بعد از این درخشش سایت فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری به تمجید از نابغه وزنه‌برداری ایران پرداخت. در این پیام آمده است: «روز شگفت‌انگیزی در وزنه‌برداری بود و ما نمی‌توانستیم پایانی بهتر از این برای مسابقات یونان متصور شویم. علیرضا یوسفی از ایران ضمن شکستن رکورد جهانی دسته فوق‌سنگین روز خارق‌العاده‌ای رقم زد و نظاره این رکوردشکنی برای همه لذت‌بخش بود.»

جمالی پناهنده شد؟

با وجود این نتیجه قابل توجه روز گذشته و هنگام بازگشت تیم ملی به ایران مشخص شد که یکتا جمالی اردوی تیم را بدون خبر ترک کرده است. خبرگزاری مهر نوشت: «با پایان کار تیم جوانان ایران در این دوره از مسابقات، کاروان اعزامی ظهر امروز (چهارشنبه) به وقت یونان این کشور را به مقصد تهران ترک کردند. این در حالی است که یکتا جمالی بدون اطلاع اردوی تیم را ترک کرد و در بازگشت به ایران سایر نفرات اعزامی را همراهی نکرد. پیگیری‌ها نشان داد این عضو تیم وزنه‌برداری جوانان ایران محل اقامت تیم را ترک کرده و مسوولان فدراسیون و تیم ملی هم از او بی‌خبر هستند.»

روز گذشته اعلام شد علی مرادی، رییس فدراسیون وزنه‌برداری ایران در آتن یونان پیگیر ماجراست تا بتواند یکتا جمالی را پیدا کند و همراه با کاروان تیم ملی به تهران برگرداند. فدراسیون وزنه‌برداری ایران در ابتدا این موضوع را تایید نکرد و پاسخگوی رسانه‌ها نبود ولی در نهایت نایب‌رییس فدراسیون موضوع غیبت یکتا جمالی در محل هتل اقامت تیم را تایید کرد.

اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا