بین‌المللی

تورم روزافزون چالشی برای خانواده‌های آلمانی/ امیدی به بهبود اوضاع نیست

یک روزنامه آلمانی در گزارشی به نرخ تورم روزافزون و بی سابقه در آلمان به عنوان چالشی برای خانوارهای این کشور اشاره کرد که بر اساس ارزیابی اقتصاددانان امیدی به کاهش آن و بهبود اوضاع در آینده نزدیک هم نمی‌رود.

به گزارش تسنیم، روزنامه “ویرتشافتز ووخه” آلمان در مطلبی نوشت: تورم هر روز و هر روز بیشتر و عمیق تر در بودجه خانوارهای آلمانی رسوخ کرده و آن را می بلعد. بر اساس ارزیابی اقتصاددانان مصرف کنندگان آلمانی باید در ماه های آینده خود را برای نرخ تورم بیش از ۷ درصد آماده کنند.

افزایش قابل توجه قیمت ها بر بخش های بیشتری از زندگی روزمره شهروندان آلمانی تأثیر می گذارد. در ماه آوریل، قیمت مصرف کننده ۷.۴ درصد بالاتر از ماه مشابه در سال گذشته بود. اداره آمار فدرال آلمان برآورد اولیه در این باره را در روز چهارشنبه تایید کرد.

بر این اساس این بالاترین نرخ تورم از زمان اتحاد مجدد آلمان در سال ۱۹۹۰ بود. تنها نرخ تورم مشابهی در ایالت های قدیمی آلمان در پاییز ۱۹۸۱ و در نتیجه اولین جنگ خلیج فارس بین ایران و عراق شکل گرفت. از مارس تا آوریل سال جاری، قیمت مصرف کننده ۰.۸ درصد افزایش یافته است.

افزایش شدید قیمت انرژی تورم در آلمان را تشدید می‌کند. جنگ در اوکراین این روند را تقویت کرده است. در ماه مارس، نرخ تورم سالانه به ۷.۳ درصد رسیده بود. علاوه بر این، زنجیره تامین از جمله به دلیل قرنطینه کرونا در بخش‌هایی از چین، قطع شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: نرخ تورم روزافزون قدرت خرید مصرف کنندگان را کاهش می‌دهد زیرا آنها با یک یورو می‌توانند اقدامات کمتری انجام دهند. دولت فدرال آلمان تا به حال دو بسته میلیارد دلاری برای بهبود شرایط شهروندان مد نظر قرار داده است.

قیمت انرژی در ماه آوریل در آلمان نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود ۳۵.۳ درصد افزایش یافت وقیمت نفت سبک هم تقریبا دو برابر شد. همچنین مصرف‌کنندگان مجبور بودند برای بنزین (۳۸.۵ درصد) و گاز طبیعی (۴۷.۵ درصد) هزینه بیشتری بپردازند.

در ادامه این گزارش آمده است: قیمت مواد غذایی هم بالاتر از میانگین ۸.۶ درصد افزایش یافت. قیمت چربی‌ها و روغن‌های خوراکی (۲۷.۳ درصد) و همچنین گوشت و فرآورده‌های گوشتی (۱۱.۸ درصد) و به طور قابل توجهی افزایش یافت. علاوه بر این، سایر کالاها نیز در طی یک سال به طور قابل توجهی هزینه بیشتری داشتندو از جمله وسایل نقلیه (۸.۹ درصد) و تجهیزات پردازش اطلاعات (۸ درصد( با افزایش قیمت مواجه شد.

بر اساس ارزیابی اقتصاددانان آلمانی مردم باید فعلاً به تطبیق خود با نرخ‌های تورم بالا ادامه دهند، زیرا بسیاری از شرکت‌ها بخشی از افزایش هزینه‌های انرژی و مواد اولیه و افزایش قیمت‌ها را منتقل می‌کنند. “تیمو وولمرشوزر”، رئیس بخش فعالیت های اقتصادی مؤسسه مونیخ آیفو، اخیراً گفت: بنابراین تورم در آلمان نیز در ماه های آینده همچنان بالای ۷ درصد خواهد بود.

اقتصاددانان اخیراً میانگین نرخ تورم بیش از ۶ تا تقریباً ۷ درصد در بزرگترین اقتصاد اروپا را پیش‌بینی کردند. در سال گذشته میانگین این نرخ ۳.۱ درصد بود.

در ادامه این گزارش آمده است: با افزایش شدید تورم، احتمال افزایش نرخ بهره در منطقه یورو در تابستان امسال رو به افزایش است.

در ماه آوریل، نرخ تورم در منطقه ارز مشترک اروپایی به ۷.۵ درصد افزایش یافت که بالاترین سطح از زمان تشکیل منطقه ارز مشترک بود. بنابراین تورم، بسیار بالاتر از هدف تعیین شده توسط بانک مرکزی اروپا است. بانک مرکزی نرخ تورم دو درصدی را در میان مدت مد نظر قرار می دهد که در آن ثبات قیمت ها حفظ شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا