چرخانزنانمقالات

چگونه شرکت‌های امریکایی هزینۀ ممنوعیت سقط جنین را تأمین می‌کنند

نویسندگان: یود لگام و ربکا کروزبی

برگردان: ایرج زارع

ایالات متحد تنها چند روز تا از دست دادن حمایت فدرال تاریخی خود از حق سقط جنین قانونی فاصله دارد. پشت لفاظی‌های فمینیستی شرکت‌های بزرگ امریکایی، پولی که این شرکت‌ها به سیاست‌مداران فوق‌محافظه‌کار اختصاص می‌دهند پنهان می‌شود.

پیش‌نویس داخلی دیوان عالی ایالات متحد که از سوی پولیتیکو (Politico) در روز دوشنبه دوم ماه مه منتشر شد نشان می‌دهد که عالی‌ترین دادگاه قصد باطل کردن رویۀ قضایی ایجادشده توسط پروندۀ معروف رو علیه وید (Roe vesus wade) را دارد که باعث حذف حمایت‌های قانون اساسی برای سقط جنین قانونی می‌شود که مدت ۴۸ سال است در این کشور اجرا شده‌اند. قاضی ساموئل آلیتو (Samuel Alito) در پیش‌نویس فاش‌شده می‌نویسد: «حکم رو علیه وید از ابتدا بسیار اشتباه بود.» بر اساس گزارش‌ها چهار قاضی محافظه‌کار دیگر در دادگاه از موضع آلیتو پشتیبانی می‌کنند. این گروه شامل سه قاضی است که اخیراً از سوی رئیس‌جمهور سابق دونالد ترامپ منصوب شده‌اند: نیل گورسوش (Neil Gorsuch)، برت کاوانا (Brett Kavanaugh) و امی کونی بارت (Amy Coney Barrett).

از نظر فنی ممکن است یک یا چند نفر از این قاضیان پیش از انتشار رسمی تصمیم، نظر خود را تغییر دهند. اما به‌نظر می‌آید بسیار محتمل است که حمایت‌های فدرالی برای سقط جنین قانونی ظرف چند هفته از بین برود.

هجده ایالت امریکا در حال حاضر قانون‌هایی دارند که به محض لغو [حکم] رو (Roe)، سقط جنین را در همۀ موارد ممنوع خواهند کرد (اگرچه برخی از این ایالت‌ها استثناهایی برای تجاوز جنسی، زنای با محارم یا زندگی مادر دارند). چهار ایالت دیگر پس از شش هفته سقط جنین را ممنوع خواهند کرد: حتی پیش از اینکه بسیاری از زنان بدانند باردار هستند.

نیروهای مخالف سقط جنین قانونی از همان لحظه‌ای که پروندۀ رو علیه وید در سال ۱۹۷۳ حل‌وفصل شد، برای نتیجۀ کنونی تلاش کردند. اما این تلاش‌ها از سال ۲۰۱۶ و با انتخاب ترامپ شتاب قابل‌توجهی پیدا کرده است. این امر مستلزم انباشت و اعمال قدرت در سطوح فدرال و ایالتی با سه هدف روشن بود.

  1. کنترل مجلس سنا توسط جمهوری‌خواهان

پس از مرگ آنتونین اسکالیا (Antonin Scalia)، قاضی دادگاه عالی در فوریۀ ۲۰۱۶، میچ مک‌کانل (Mitch McConnell) از ایالت کنتاکی، به سنا اجازه نداد حتی نامزدی را برای جایگزینی اسکالیا که از سوی باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحد انتخاب شده بود، بررسی کند، به‌رغم اینکه اوباما تقریباً هنوز یک سال برای حکومت کردن فرصت داشت. با این حال، پس از انتخاب ترامپ در سال ۲۰۱۶، مک‌کانل قانون‌های بازدارندۀ مجلس نمایندگان را تغییر داد تا نامزدی گورسوچ و کاوانا را تأیید کند، و اگرچه روث بادر گینزبورگ (Ruth Bader Ginsburg)، قاضی مترقی، تنها چند هفته قبل از شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری درگذشت، مک کانل فشار آورد تا کونی بارت، فوق‌محافظه‌کار، به‌عنوان جایگزین بادر گینزبورگ نامزد شود. حقیقت این است که هیچ‌یک از این نامزدی‌ها بدون کنترل جمهوری‌خواهان بر سنا امکان‌پذیر نبود و مهم‌ترین گروهی که در مشاوره و تأمین مالی انتخابات نامزدهای جمهوری‌خواه برای آن نهاد مشارکت دارد، کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه (NRSC) است.

  1. کنترل جمهوری‌خواهان بر مجلس‌های قانون‌گذاری ایالتی

با توجه به این انتصاب در دادگاه عالی قضات که آشکارا با حکم رو علیه وید مخالف بودند، قانون‌گذاران ایالتی تحت کنترل سیاست‌مداران ضد سقط جنین قانونی تصمیم گرفتند ممنوعیت‌های سراسری را تصویب کنند. مهم‌ترین گروهی که در مشاوره و تأمین مالی انتخاب نامزدهای جمهوری‌خواه در مجلس‌های قانون‌گذاری ایالتی نقش دارد، کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه (RSLC) است.

  1. کنترل جمهوری‌خواهان بر فرمانداری‌ها

تصویب ممنوعیت سقط جنین از سوی مجلس‌های ایالتی کافی نیست. آن‌ها به یک فرماندار مخالف سقط جنین قانونی نیاز دارند که این ممنوعیت‌ها را به قانون تبدیل نماید. مهم‌ترین گروهی که در مشاوره و تأمین مالی انتخابات نامزدهای جمهوری‌خواه در مجلس‌های قانون‌گذاری ایالتی نقش دارد، انجمن فرمانداران جمهوری‌خواه (RGA) است.

انباشتن این‌همه نیرو آسان نیست و در ایالات متحد بسیار گران است. اما نیروهای مخالف سقط جنین قانونی یک متحد اساسی داشتند: شرکت‌های بزرگ. تجزیه‌وتحلیل اطلاعات عمومی در مورد کمک‌های سیاسی شرکت‌ها نشان داد که ۱۳ شرکت بزرگ از سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۵ میلیون دلار به کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه، کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه و انجمن فرمانداران جمهوری‌خواه اهدا کرده‌اند.

این رقم تنها نمونۀ بسیار کوچکی از نقشی است که شرکت‌های بزرگ امریکایی در پایان دادن به حمایت‌های قانون اساسی از حق سقط جنین ایفا کرده‌اند. این فقط شامل ۱۳ شرکت بزرگ می‌شود و حتی در این گروه کوچک، کمیتۀ اقدام سیاسی (PAC) را که به‌طور مستقیم به کمپین‌های سیاست‌مداران کمک می‌کند، دربرنمی‌گیرد. همچنین شامل پول اهدایی به  کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه،  کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه و انجمن فرمانداران جمهوری‌خواه توسط اتاق‌های تجاری نمی‌شود. همچنین حمایت شرکت‌ها از سازمان‌های غیرانتفاعی مخالف سقط جنین قانونی، مانند بنیاد هریتیج و انجمن فدرالیست را مستثنی می‌کند، زیرا این کمک‌ها طبق قانون الزامی نیستند که جنبۀ عمومی داشته باشند.

اما این رقم محدود، نقش مرکزی پول شرکت‌های بزرگ را در تغییر قریب‌الوقوع [حکم] رو علیه وید نشان می‌دهد، ازجمله پول بسیاری از شرکت‌هایی که ادعا می‌کنند مدافع حقوق و برابری زنان هستند، مانند مواردی که در لیست زیر نشان داده شده است.

آمازون: اندی جاسی (Andy Jassy)، مدیر عامل آمازون می‌گوید که این شرکت «برابری جنسیتی و توانمندسازی را در محل کار، بازار و اجتماعات» ترویج می‌کند. روز دوشنبه، آمازون اعلام کرد که «سالانه تا ۴۰۰۰ دلار به‌عنوان هزینه‌های سفر برای درمان‌های پزشکی غیرتهدیدکنندۀ زندگی، ازجمله سقط جنین به [کارمندان خود] پرداخت خواهد کرد. این کمک‌هزینه «اگر عمل [سقط جنین] در شعاع ۱۰۰ مایلی خانۀ کارمند در دسترس نباشد» اعمال می‌شود. اما از سال ۲۰۱۶، آمازون ۹۷۴۷۱۸ دلار به کمیته‌های سیاسی مخالف سقط جنین قانونی کمک کرده است، ازجمله ۷۵۰۰۰ دلار به کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه، ۷۸۹۷۱۸ دلار به انجمن فرمانداران جمهوری‌خواه و ۱۱۰۰۰۰ دلار به کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه.

AT&T: در گزارش تنوع، برابری و جامعیت AT&T در سال ۲۰۲۰، مدیر عامل آن، جان استانکی (John Stankey) گفت که یکی از «ارزش‌های اصلی» این شرکت «برابری جنسیتی و توانمندسازی» زنان است. در ۲۶ آگوست، AT&T روز برابری زنان را جشن گرفت و گفت که این روز «روزی برای تأمل در چالش‌های بسیاری است که زنان در جامعۀ ما هنوز برای دستیابی به برابری با آن روبه‌رو هستند.» این شرکت به‌طور عمومی گفت که «زنان توانمند کلید موفقیت جوامع خود هستند.» اما از سال ۲۰۱۶، AT&T 1472827 دلار به کمیته‌های سیاسی مخالف سقط جنین قانونی اهدا کرده است، ازجمله ۳۳۰۰۰۰ دلار به کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه، ۹۸۴۸۲۷ به انجمن فرمانداران جمهوری‌خواه و ۱۵۸۰۰۰ به کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه. AT&T همچنین یکی از اهداکنندگان بزرگ کمیتۀ اقدام سیاسی به سیاست‌مداران ایالتی بوده است که ممنوعیت سقط جنین را تشویق می‌کنند.

سیتی (Citi): این شرکت مالی می‌گوید که «در حال برداشتن گام‌هایی برای ترویج برابری جنسیتی در دفاتر خود و در جوامع در سراسر جهان است.» سیتی در گزارشی در سال ۲۰۱۷ گفت که یکی از موانعی که زنان را در اقتصاد باز‌می‌دارد «محدودیت در حقوق باروری آن‌ها» است. این شرکت می‌گوید که می‌خواهد جهانی بسازد که در آن «حقوق زنان به‌رسمیت شناخته شود و زنان برای مشارکت آزاد و برابر در یک اقتصاد جهانی قوی، پایدار و فراگیر توانمند شوند.» در ماه مارس سیتی اعلام کرد که «هزینه‌های سفر کارکنان مستقر در ایالات متحد را که مجبورند برای سقط جنین به خارج از ایالت خود سفر کنند، می‌دهد.» اما از سال ۲۰۱۶، سیتی ۶۸۵۰۰۰ دلار به کمیته‌های سیاسی مخالف سقط جنین قانونی اهدا کرده است، ازجمله ۹۰۰۰۰ دلار به  کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه و ۵۹۵۰۰۰ به کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه.

کوکاکولا: این شرکت می‌گوید که «شواهد بسیار زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه دستیابی به برابری و توانمندسازی زنان تأثیرهای خوبی برای جامعه دارد.» اما از سال ۲۰۱۶، کوکاکولا ۲۶۲۴۰۰۰ دلار به کمیته‌های سیاسی مخالف سقط جنین قانونی اهدا کرده است، ازجمله ۱۰۵۰۰۰ دلار به کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه، ۲۳۰۵۰۰۰ دلار به انجمن فرمانداران جمهوری‌خواه و ۱۹۴۰۰۰ دلار به کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه.

گوگل: این شرکت گفته است: «ما برای آینده‌ای مبارزه می‌کنیم که در آن عدالت در سراسر جهان وجود داشته باشد، فرصت‌های برابر در همۀ زمینه‌ها وجود داشته باشد و زنان در آن جهان چه در فضای آنلاین و چه در دنیای طبیعی ایمن باشند.» در ۸ مارس، گوگل در توییتی نوشت که «برای کمک به زنان تلاش می‌کند تا نیازهای خود را در اولویت قرار دهند و با تأکید بر ایمنی و سلامت خود و ایجاد فرصت‌های برابر و جشن گرفتن دستاوردهای آنان را مد نظر قرار دهد.» اما از سال ۲۰۱۶، گوگل ۵۲۵۷۰۲ دلار به کمیته‌های سیاسی مخالف سقط جنین قانونی اهدا کرده است که شامل ۱۹۵۰۰۰ دلار به کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه، ۲۲۵۷۰۲ دلار به انجمن فرمانداران جمهوری‌خواه و ۱۰۵۰۰۰ دلار به کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه می‌شود.

والمارت: زنجیرۀ خرده‌فروشی متعهد «به جشن، توسعه و اعتلای زنان در سراسر جهان، هم در داخل شرکت و هم در جامعه‌هایی که به آن‌ها خدمات می‌دهد» است. در سال ۲۰۱۹، این شرکت توییت کرد که «توانمندسازی زنان ارزش مشترک ایجاد می‌کند: برای جامعه و کسب‌وکار خوب است.» اما از سال ۲۰۱۶، والمارت ۱۱۴۰۰۰۰ به کمیته‌های سیاسی مخالف سقط جنین قانونی اهدا کرده است، ازجمله ۷۵۵۰۰۰ به انجمن فرمانداران جمهوری‌خواه، ۱۹۵۰۰۰ به کمیتۀ ملی سناتوری جمهوری‌خواه و ۱۹۰۰۰۰ به کمیتۀ رهبری ایالتی جمهوری‌خواه.

سایر شرکت‌های بزرگ کمک‌کننده به کمیته‌های مخالف سقط جنین قانونی عبارتند از جنرال موتورز (۲۴۰۵۹۰۰ دلار)، Comcast (1869604 دلار)، CVS (1380000 دلار)، Verizon (901150 دلار)، Walgreens (496700 دلار)، Wells Fargo (471800 دلار) و T-Mobile (343400 دلار).

نویسندگان: Judd Legum و Rebecca Crosby

منبع: ربلیون (Rebelión)

 

مطلب اختصاصی برای انتشار در صدای مردم 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا