اخبار

ادامه اعتراض به سیاست های ضد مردمی

عامل‌های واقعی و اساسی تورم تازندۀ موجود در میهن ما سیاست حکومت ارتجاعی و سرمایه‌سالار و نظام اقتصادی و سیاست‌های مالی ناسالم آن هستند. مجموعۀ اقتصاد کشور با پدیدۀ تورم رویاروست….
طبق ویدئوهای منتشرشدە در شبکه‌های اجتماعی، شامگاه جمعه ۲۳ اردیبهشت نیز شهروندان شماری از شهرهای ایران در اعتراض به گرانی‌های اخیر و سیاست‌های اقتصادی دولت به خیابان‌ها آمده و شعارهایی علیه سران حکومت از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»سر دادند.

بر اساس ویدئوهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی، شامگاه روز جمعه ۲۳ اردیبهشت (١٣ مه) نیز مردم شهرهای اردبیل، خرم آباد، اندیمشک، ایرانشهر، رشت، بروجرد، شاهین شهر، لرستان، دهدشت، اصفهان، یزد، چلیچه، فارسان، دهدشت و پردنجان، به خیابان‌ها آمده و شعارهایی علیه گرانی‌ و سیاست‌های حکومت سر دادند.

شماری از شهروندان شعارهایی چون “مرگ بر خامنه‌ای”، “مرگ بر رئیسی” و “توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه” را سر می‌دهند.

در یکی از این ویدئوها کە گفتە می‌شود بروجرد است، صدای تیراندازی ممتد شنیده می‌شود. همچین در ویدئوی منتسب به رشت، دیدە می‌شود کە نیروهای امنیتی بە مردم حمله می‌کنند.

همزمان برخی از کنشگران سیاسی از ادامه جو امنیتی و کاهش سرعت اینترنت در چند استان ایران خبر می‌دهند.

روز پنج‌شنبه نیز مردم چندین استان ایران در اعتراض به گرانی‌های اخیر دست به اعتراض زده بودند.

حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر، عکسی منتشر کردە و مدعی شدە که در اعتراضات شامگاه پنج‌شنبه‌‌ در اندیمشک یک جوان ۲۱ ساله به ضرب گلوله ماموران حکومتی کشته شدە است. این حساب توییتری نام این فرد را امید سلطانی یا نوری اعلام کرده است

خبرگزاری دولتی ایرنا وجود اعتراض‌ در چند شهر ایران را تایید کرده است، اما مقامات جمهوری اسلامی تاکنون گزارشی رسمی درباره این اعتراضات ارائه نکرده‌اند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در این شورا به این اعتراضات واکنش دادە است.

او در توییتر دولت ابراهیم رئیسی را “دولت چابک” خواند که می‌تواند از “همه موانع عبور” کند. شمخانی نوشت: «اعتراضات محدود برخی هموطنان نگران هیچ نسبتی با موج‌سواری رسانه‌های معاند و دنباله‌های داخلی آنها ندارد.»

مساله گرانی‌ها در هفته جاری ادامه یافت و در روز پنج‌شنبه دولت رسما بهای مرغ، تخم مرغ و لبنیات را افزایش داد.

بر اساس تصاویری تایید نشده از مصوبات قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی که رسانه‌های ایران روز پنجشنبه منتشر کرده‌اند، قیمت هر کیلوگرم مرغ برای مصرف‌کننده پس از حذف ارز ترجیحی نهاده‌های تولیدی با رشد بیش از ۱۰۶ درصد نسبت به قیمت مصوب پیشین ۶۴ هزار تومان تعیین شده است.

همچنین قیمت هر شانه تخم‌مرغ دو کیلوگرمی نیز با افزایش دو برابری نسبت به نرخ مصوب پیشین به ۹۶ هزار تومان می‌رسد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا