بین‌المللی

خشم چین از بیانیه مشترک ژاپن و اتحادیه اروپا

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امورخارجه چین با اشاره به خشم و نارضایتی از انتشار بیانیه مشترک ژاپن و اتحادیه اروپا درباره جزایر مورد مناقشه «سنکاکو» میان این کشور و ژاپن، این اقدام را تحریک آمیز و مداخله در امور داخلی کشورش خواند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز» در بیانیه مشترک ژاپن و اتحادیه اروپا که در پی برگزاری یک اجلاس مشترک در «توکیو» منتشر شد، درباره شرایط جزایر اطراف دریای چین شرقی که در ژاپن به جزایر «سنکاکو» معروف است ابراز نگرانی شده است.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امورخارجه چین در یک کنفرانس خبری،گفت: «ژاپن و اتحادیه اروپا در مسائل مربوط به چین در این کنفرانس گمانه زنی کردند و با لکه دار و بی اعتبار کردن و مداخله در امور داخلی چین به تحریک منطقه و مقابله و رویارویی کشورها دست می زنند.»

او در ادامه افزود: «چین مخالفت خود را با اقدامات اتحادیه اروپا و ژاپن قویا اعلام کرده است.»

رهبران کشورهای اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در توکیو اعلام کردند که این اتحادیه می خواهد به بازیگردان بزرگتری در آسیا که از آن به “تئاتر تنش ها” یاد کردند تبدیل شود و با هشدار درباره افزایش اقدامات تحریک آمیز چین در منطقه از پکن درخواست کردند تا از نظم جهانی چندجانبه دفاع کند.

اجلاس ژاپن و اتحادیه اروپا با حضور «اورسلا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا، «چارلز میشل»  رئیس شورای اروپا  و «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن برگزار شد.

هر دو رهبر اروپایی در این اجلاس درباره روابط نزدیک چین و روسیه نیز هشدار دادند و  اقدامات یکجانبه ای را که موجب تغییر شرایط موجود در هر منطقه از دنیا می شود، محکوم کردند.

در بیانیه مشترک ژاپن و اتحادیه اروپا آمده است هر دو درباره مسائل مربوط به چین با یکدیگر همکاری عمیق‌تری خواهند کرد که شامل شرایط در هنگ کنگ و شین جیانگ هم خواهد شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا