حقوق بشر

گزارشی از اعتراضات مردمی و هویت بازداشت شدگان روزهای اخیر

در اعتراض به افزایش قیمت برخی اقلام خوراکی، تجمعات مردمی از ابتدای هفته گذشته در شهرهای دزفول، شهرکرد، اندیمشک، ایذه، جونقان، خرم آباد، فشافویه، فارسان، بروجرد، دهدشت، دورود، اردبیل، نیشابور، سوق، رشت، اهواز، یزد، شادگان و یاسوج روی داده و کماکان نیز در برخی شهرها ادامه دارد. اختلالات و قطعی اینترنت که از روز نخست اعتراضات آغاز شده بود کماکان در برخی نقاط کشور گزارش می شود. گزارش پیش رو به شرح ماوقع و هویت ۳۳ تن از بازداشت شدگان روزهای اخیر می پردازد.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش جمع بندی “اعتراضات مردمی نسبت به گرانی” را در ادامه ارائه می کند. در این گزارش به موضوعاتی مانند اسامی شهرهای محل تجمعات اعتراضی، آخرین وضعیت بررسی تعداد بازداشت شدگان، قطع اینترنت، شعارهای معترضان، جو امنیتی و واکنش‌ها، از زمان شروع اعتراضات پرداخته شده است.

خلاصه

روز جمعه ۱۶ اردیبهشت‌ماه، یک روز پس از انتشار فراخوانهایی در شبکه های مجازی برای تجمع و اعتراض به افزایش قیمت نان، در شماری از شهرهای خوزستان جو امنیتی برقرار و اختلالات گسترده در اینترنت خانگی و قطعی اینترنت تلفن همراه در این استان گزارش شد. همچنین از ۱۷ اردیبهشت ماه اعتراضات در شهرهای مختلف خوزستان آغاز شده و رفته رفته به شهرهای دیگر کشیده شده است.

از تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه تا امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت، شهروندان ایرانی دستکم در بیش از ۱۹ شهر از جمله دزفول، شهرکرد، اندیمشک، ایذه، جونقان، خرم آباد، فشافویه، فارسان، بروجرد، دهدشت، دورود، اردبیل، نیشابور، سوق، رشت، اهواز، یزد، شادگان و یاسوج واقع در ۸ استان‌ خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اردبیل، خراسان رضوی، گیلان و تهران اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کرده‌اند. در بسیاری موارد این اعتراضات با مداخله نیروهای نظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد. ماموران دستکم در شهرهای بروجرد و دورود از شلیک گاز اشک آور و تیرهوایی جهت متفرق کردن مردم استفاده کردند.

از روز ۱۶ اردیبهشت ماه تاکنون جو امنیتی در برخی شهرهای کشور حاکم بوده و دسترسی به اینترنت نیز در تعدادی از شهرها همچون اردبیل، اندیمشک و شهرکرد و استان خوزستان با اختلال جدی همراه است. به علاوه شب چهارشنبه اینترنت تلفن همراه شبکه رایتل برای لحظاتی قطع شده و اینترنت سایر سایر شبکه‌های تلفن همراه و شبکه خانگی نیز با اختلال یا کاهش سرعت مواجه شد. همچنین امروز گزارش‌های از اخلال در اینترنت سرویس دهنده مبین نت منتشر شده است.

در کنار شهرهای مختلف، اعتراضات مردمی در شهرکرد در شرایطی شکل گرفت که بر اساس گزارش رسانه‌های رسمی، قرار بود ابراهیم رئیسی روز جمعه ۲۳ اردیبهشت، در ادامه سفرهای استانی راهی این شهر شود. با این حال گزارشاتی در خصوص لغو این سفر در رسانه‌های محلی شهرکرد منتشر شد.

مردم معترض با سر دادن شعارهایی از جمله “رئیسی حیا کن ممکت را رها کن”، “مرگ بر گرانی”، “مرگ بر خامنه‌ای”، “مرگ بر رئیسی”، توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه”، “نیروی انتظامی تو که سپاهی نیستی” و “رئیسی دروغگو، حاصل وعده‌هات کو” نسبت به افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها اعتراض کردند.

همزمان ویدئوهایی از هجوم مردم برای خرید روغن در کرج در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. ستاد تنظیم بازار روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه، با انتشار اطلاعیه ای از افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ، شیر و لبنیات و روغن خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: «به پیشنهاد سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تصویب ستاد تنظیم بازار، سقف قیمت کالا‌های مذکور تعیین و به واحدهای صنفی ابلاغ شده که از روز پنجشنبه، “به تدریج مجاز به اعمال قیمت‌های جدید هستند.”

در شهرهای مختلف، برای تهیه کالاهای اساسی، به ویژه چهار کالایی که با افزایش قیمت مواجه شده، مقابل فروشگاه‌ها صف‌های طولانی ایجاد شده است.

در پی اعتراضات صورت گرفته، شب پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه دستکم ۲۰ شهروند در سوسنگرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. شب شنبه ۱۷ اردیبهشت نیز دستکم ۱۰ شهروند دیگر در شهرهای سوسنگرد، حمیدیه و اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

یک شهروند که در تجمع عصر روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه، اندیمشک حضور داشت در گفتگوی کوتاهی با هرانا گفت: “از بعد از ظهر امروز حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در سطح شهر بخصوص حوالی میدان «امام خمینی» اندیمشک دیده می‌شد. همزمان با شکل گیری هسته اولیه تجمعات سرعت اینترنت همراه با کاهش شدید روبرو شد و اینترنت ۴جی در بسیاری از نقاط شهر قابل استفاده نبود”.

روز جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه نیز اعتراضات در برخی از شهرها ادامه داشت. در همین رابطه یک شهروند ساکن بروجرد که در تجمع شب جمعه حضور داشته به هرانا گفت: “اعتراضات مردمی از عصر جمعه به شکل متمرکز شکل گرفت در حالی که نیروهای امنیتی و انتظامی از بامداد امروز در خیابان های شهر حضور داشتند. در جریان اعتراضات امشب برای ایجاد وحشت اقدام به تیراندازی هوایی به تعداد بسیار زیاد کردند و گاها گاز اشک آور را مستقیما به سوی معترضان شلیک کردند”.

یک شهروند دیگر ساکن شهرستان دورود نیز از جو شدید امنیتی از صبح روز جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه در این شهرستان خبر داده و گفت علیرغم تلاش نیروی انتظامی اعتراضات مردمی شکل گرفت، خودروهای زرهی و ون های نیروی انتظامی در تمام شهر حضور داشتند و ماموران با حمله به سمت معترضین و شلیک تیر هوایی سعی در برهم زدن اعتراضات داشتند”.

امروز سیداحمد آوایی نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با تایید کشته شدن یک شهروند در تجمعات اخیر مردمی در خوزستان، گفت: این فرد از اهالی شهرستان اندیمشک بوده است.

علیرغم تایید رسمی یک جان باخته، باید اشاره شود تعداد اسامی که بعنوان کشته شدگان اعتراضات روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی مطرح می شود بیش از یک تن است. هرانا بررسی این موارد را کماکان در دستور دارد.

افزون بر این، تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از شهر سنندج نشان از جو شدید امنیتی در این شهر طی امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت دارد. پلیس و نیروهای ضد شورش به طور گسترده در امکان عمومی و خیابان های سنندج جهت ممانعت از برگزاری هرگونه تجمع اعتراض حضور دارند. همچنین معترضان در نیشابور و شهرکرد به خیابان ها آمده و شعارهایی از قبیل “مرگ بر رئیسی”، “نیروی انتظامی، حمایت، حمایت” و “نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم” را سر دادند.

احراز هویت بازداشت شدگان اعتراضات اخیر

صبح روز شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه، نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل تعدادی از شهروندان در شهر سوق واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد، هفت شهروند را همراه با ضرب و شتم بازداشت کردند. بازداشت این شهروندان به دنبال برگزاری تجمعات اعتراضی روز گذشته ۲۳ اردیبهشت‌ماه در این شهر صورت گرفته است.

هویت این شهروندان مجید مسعودی، سلمان همتیان، مهنا گرگی، عنایت تقوی، رسول موسوی، سعادت تقوی و حجت الله غندی توسط هرانا احراز شده است.

خبرگزاری ایرنا نیز ضمن تایید برگزاری تجمعات اعتراضی در ۵ استان کشور، در گزارشی از بازداشت ۱۵ تن در دزفول و ۷ نفر در یاسوج در خصوص اعتراضات اخیر خبر داده است.

افزون بر این موارد، هرانا توانسته است هویت شمار دیگری از شهروندانی که در جریان اعتراضات چند روز اخیر توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند را احراز کند.

اسامی برخی از این افراد در ادامه می‌آید:

سوسنگرد:

۱ – هادى نیسى، فرزند علی، ۱۶ ساله و از اهل روستاى مالکیه شهرستان سوسنگرد (تاریخ بازداشت روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه)، ۲ – جاسم بحرانى (تاریخ بازداشت ۱۷ اردیبهشت‌ماه)، ۳ – هاشم بحرانى (تاریخ بازداشت ۱۷ اردیبهشت‌ماه)، ۴ – محمد طرفى (تاریخ بازداشت ۱۷ اردیبهشت‌ماه)، ۵ – عطیه مغینمى،۴۰ ساله، کارمند شهردارى (تاریخ بازداشت ۱۷ اردیبهشت ماه)، ۶ – حسین مغینمى، ۲۲ ساله فرزند راضى (تاریخ بازداشت ۱۷ اردیبهشت ماه)، ۷-احمد صیاحى فرزند قاسم (تاریخ بازداشت ۱۷ اردیبهشت ماه)، ۸ – على عفراوى، ۱۸ ساله فرزند جمعه (تاریخ بازداشت ۱۸ اردیبهشت‌ماه)، ۹ – محمد عفراوى، ۱۶ ساله فرزند رضا، (تاریخ بازداشت ۱۸ اردیبهشت ماه)، ۱۰ – الیاس عفراوى، ۱۸ ساله فرزند عیدان (تاریخ بازداشت ۱۸ اردیبهشت‌ماه)، ۱۱ -ولید مغینمى، فرزند حمید، اهل روستای حاجیه، (تاریخ بازداشت جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه)، ۱۲ – حمود حصناوى ،فرزند سعید، اهل روستاى حاجیه (تاریخ بازداشت جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه)، ۱۳ – مرتضى مرمضى، فرزند زهیر، اهل روستاى حاجیه (تاریخ بازداشت جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه)

اهواز:

۱ – عادل حمادى از اهالى کوى علوى، (تاریخ بازداشت ۱۶ اردیبهشت ماه)، ۲ – مصطفى چلداوى، از اهالى کوى علوى (تاریخ بازداشت ۱۶ اردیبهشت ماه)، ۳ – عباس چلداوى، از اهالى کوى علوى (تاریخ بازداشت ۱۶ اردیبهشت ماه)، ۴ – عماد سوارى، از اهالى کوى علوى (تاریخ بازداشت ۱۶ اردیبهشت ماه)، ۵ – جمعه سوارى، فرزند خلف، از اهالى کوى علوى اهواز ( بازداشت همراه با ضرب و شتم در تاریخ ۱۸ اردیبهشت‌ماه)، ۶ -جاسم عسکرى، ۳۰ ساله، فرزند عبود، متاهل، اهل منطقه زرگان در شمال شهر اهواز (تاریخ بازداشت ۲۰ اردیبهشت ماه)،۷ – حسن ضاغم پور، ۳۵ ساله، متاهل، اهل منطقه زرگان در شمال شهر اهواز، (تاریخ بازداشت ۲۰ اردیبهشت ماه) و ۸ – محمد زرگانى، ۳۳ ساله، فرزند فیاض، متاهل، اهل منطقه زرگان در شمال شهر اهواز (تاریخ بازداشت ۲۰ اردیبهشت ماه)

شاوور از توابع شهرستان کرخه :

۱ – هادى شمرى (تاریخ بازداشت ۱۸ اردیبهشت‌ماه) ۲ – رسول ملیانى، فرزند عاشور (تاریخ بازداشت ۱۸ اردیبهشت‌ماه) ۳ – قاسم اسدى(تاریخ بازداشت ۱۸ اردیبهشت‌ماه) ۴ – عباس ملیانى، فرزند عاشور (تاریخ بازداشت ۱۸ اردیبهشت‌ماه) ۵ – سید حمود ابوالهیل (تاریخ بازداشت ۱۸ اردیبهشت‌ماه)

اظهار نظرات مسئولین و واکنش ها

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا صبح روز جمعه ۲۳ اردیبهشت‌ماه، با انتشار گزارشی ضمن تایید شکل گیری تجمعات اعتراضی شب گذشته دستکم در ۸ شهر کشور، از برخورد نیروی انتظامی با معترضان و بازداشت دستکم ۱۵ شهروند در دزفول و ۷ شهروند در یاسوج خبر داد.

همچنین طباطبایی نژاد، امام جمعه اصفهان در واکنش به افزایش رسمی قیمت برخی از کالاهای اساسی گفته است “ماکارونی گران شده؟ مردم چیز دیگری بخورند!”. او همچنین در اظهارات خود گفته “اگر سر و صدا کنید، آبروی کشور را برده‌اید”.

از سوی دیگر، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی روز جمعه ۲۳ اردیبهشت‌ماه در واکنش به اعتراضات مردمی در پی موج جدید گرانی در حساب شخصی اش در توئیتر نوشت:” اعتراضات محدود برخی هموطنان نگران هیچ نسبتی با موج‌سواری رسانه‌های معاند و دنباله‌های داخلی آنها ندارد”.

همچنین قدرت‌الله حمزه شلمزاری، نماینده مردم جونقان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار سابق ایذه درباره اعتراضات مردم جونقان گفت: “هیچ اطلاعی درباره اعتراضات مردم جونقان ندارم؛ فقط شنیدم تعداد بسیار اندکی به خیابان‌ها آمدند و دیگر پیگیر جزئیات آن نشدم”.

نماینده جونقان مدعی شد: “اصلاً اتفاق خاصی در شهر «جونقان» نیفتاد و دلیلی ندارد رسانه‌های ما زیاد به این موضوع بپردازند!”

او همچنین درباره وضعیت اینترنت در جونقان نیز ادعا کرد:” اصلاً وضعیت اینترنت جونقان خبر ندارم اما در تهران همه چیز عالی است”.

افزون بر این، محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور مدعی شد: “یارانه ای که به بخش زیادی از مردم داده شده، بیشتر از هزینه خانوار است. برای تامین کالاهای اساسی مردم مشکلی وجود ندارد و البته تغییر قیمت ها باعث شده که تقدم و تأخر در توزیع کالاها بوجود آید”.

حسن مصلح امام جمعه دشتستان نیز در واکنش به اعترضات مردمی نسبت به گرانی و وضعیت معیشتی مدعی شد: “برگزاری تجمعات در شهر برازجان طرح ریزی ضدانقلاب برای ضربه زدن به مردم و اموال عمومی و تضعیف دولت مردمی است. مردم هوشیار باشند و در زمین دشمنان بازی نکنند.”

این اظهارات درحالیست که افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی در ایران به دنبال اجرای طرح موسوم به “اصلاح یارانه‌ها”، طی روزهای اخیر اعتراض شهروندان را در برخی از شهرهای کشور در پی داشته است.

در ادامه ۱۵ گزارش ویدیویی تایید شده مربوط به اعتراضات اخیر را مشاهده نمایید.

https://www.hra-news.org/2022/hranews/a-34839/

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا