فرهنگی

ریزش مخاطب چالش اصلی سینمای پساکرونا

سینمای ایران در سال ۱۴۰۱ با چالشی بزرگ به نام ریزش مخاطب روبرو شده است. ریزشی که قابل پیش بینی بود اما باید دید که چه راهکاری برای رفع آن در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال فیلم سینمایی «مرد بازنده» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، در مجموع اکران نوروزی با فروش ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به کار خود پایان داد که عدد کمی است و یک باخت در کارنامه جواد عزتی و محمدحسین مهدویان به شمار می رود. باید دید در شرایط بحرانی پساکرونایی، سینما به مسیر طبیعی خود باز خواهد گشت یا همچنان باید برای شرایط بهتر انتظار کشید و همه چیز را به زمان سپرد….

به گزارش ستاره صبح، هفته‌ گذشته، مجموع فروش فیلم‌های سینمایی به ۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان و کل مخاطبان آن به ۲۸۵ هزار و ۱۱۲ نفر رسید. باوجود اکران فیلم «مجبوریم» به کارگردانی رضا درمیشیان، در هفته‌ گذشته باز هم آمار فروش فیلم‌های سینمایی نسبت به دو هفته گذشته، با کاهش ۴ میلیارد تومانی همراه بوده است.

«مرد بازنده» برنده نشد!
فیلم سینمایی «مرد بازنده» به کارگردانی محمد حسین مهدویان و بازی جواد عزتی به تازگی کار اکران خود روی پرده سینما را به پایان رساند و اکران آنلاین خود را شروع کرد. این فیلم سینمایی که اولین‌بار در چهلمین جشنواره فیلم فجر به نماش در آمد، روایت زندگی یک پلیس در آستانه بازنشستگی است که با یک پرونده قتل مواجه می‌شود.
به گزارش خبر آنلاین، این فیلم برخلاف دیگر آثار مهدویان نتوانست در جشنواره جایزه‌ای کسب کند و در اکران هم تنها ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروش داشت. یکی از دلایل فروش کم این فیلم همزمان شدن اکران آن با فیلم کمدی «سگ بند» و «انفرادی» بود، دلیل دوم آن افزایش قیمت بلیت سینما و دلیل دیگر این است که «مرد بازنده» در بلیت فروشی برای جشنواره بالاترین میزان مخاطب را داشت، در واقع عده‌ای آن را در جشنواره تماشا کردند، عده‌ای در اکران نوروزی و بقیه افراد نیز منتظر ماندند تا آن را به صورت آنلاین تماشا کنند؛ اما با تمام این شرایط، به نظر می‌رسد که «مرد بازنده» برگ برنده مهدویان و سالن‌های سینما نبود و بیشتر یک نوع باخت برای این کارگردان جوان به شمار می‌آید.

رقابت درمیشیان با خودش
فیلم سینمایی «مجبوریم» به کارگردانی رضا درمیشیان، به تازگی روی پرده سینما آمده است. این فیلم روایتگر یک دختر کارتن خواب با بازی پردیس احمدیه است که توسط شوهرش برای باردار شدن و زایمان، به مردان فروخته می‌شود و ناخواسته در آخرین بارداری تحت عمل جراحی توبکتومی (لوله بستن) قرار می گیرد. یک وکیل با بازی نگار جواهریان به وی کمک می‌کند تا از دکتر با بازی فاطمه معتمد آریا شکایت کند.
همزمان که این فیلم روی پرده سینما رفته است، یک ماه از اکران «لامینور» به کارگردانی داریوش مهرجویی و تهیه‌کنندگی رضا درمیشیان، می‌گذرد. «لامینور» که انتظار می‌رفت بخاطر حواشی که پشت سر گذاشته و نام کارگردانش یعنی داریوش مهرجویی، مورد توجه ویژه مخاطبان قرار بگیرد، اما نقدهای منتقدان نشان می‌دهد که انتظارها از دایوش مهرجویی بیش از این‌ها بوده است. حال باید منتظر ماند تا یک ماه از اکران «مجبوریم» بگذرد و میزان فروش آن را با «لامینور» مقایسه کنیم تا متوجه شویم که درمیشانِ تهیه‌کننده موفق‌تر بوده، یا درمیشیانِ کارگردان.

کمدی‌ها صدرنشین گیشه
در حال حاضر فیلم‌های اکران نوروزی؛ «سگ‌بند»، «موقعیت مهدی» و «شادروان» به ترتیب سه فیلم پرفروش گیشه سینماها هستند، اما میزان استقبال مخاطبان هفتگی از فیلم‌های کمدی نشان می‌دهد که به زودی احتمالا «انفرادی» با بازی رضا عطاران به رده دوم جدول فروش می‌رسد و رقابت بین دو فیلم کمدی «سگ‌بند» و «انفرادی» ادامه خواهد داشت.
براساس آمار سامانه مدیریت فروش و اکران سینما (سمفا) تا صبح دیروز (شنبه ۲۴ اردیبهشت) «سگ بند» ساخته مهران احمدی که از اواخر اسفند سال قبل به عنوان یکی از فیلم‌های اکران نوروزی روی پرده رفت و تا جمعه ظهر با بیش از ۹۷۵ هزار نفر تماشاگر حدود سی و یک میلیارد تومان فروش داشته است. «انفرادی» به کارگردانی مسعود اطیابی هم که از ابتدای اردیبهشت به سینما آمده تاکنون اگرچه در جایگاه دوم جدول فروش قرار دارد فقط حدود ۳۷۰ هزار نفر تماشاگر داشته و ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هم فروش داشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا