گوناگون

فقط۴ قلم کالا نیست،۴٠٠٠ قلم کالاست !

روزنامه جمهوری اسلامی:می‌گویید فقط۴ قلم کالا گران شده،اما کیست که نداند گرانی به ۴٠٠٠ قلم کالا وخدمات خواهد رسید….

جمهوری اسلامی نوشت:اینکه اگر کسی طرح دولت را نقد کند و در روزنامه‌ای یا در فضای مجازی نظر مخالف خود را منعکس نماید، توسط عناصر وابسته به دولت متهم به همصدائی با بیگانگان شود، نقض آشکار آزادی‌های مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی و تعالیم اسلام است.

درباره جراحی اقتصادی مورد نظر دولت، کسی مخالفتی با تک‌نرخی کردن ارز و واقعی کردن نرخ‌ها ندارد. ایراد اینست که چاقوی این جراحی، همان چاقوی دولت نهم است که مدتهاست زنگ زده و آثار تورمی و تشدید فاصله طبقاتی و گسترش فقر را به بار آورده است.

شما در این جراحی سخن از آزادسازی چهار قلم کالا به میان آورده‌اید ولی کیست که نداند آثار آزادسازی این چهار قلم به چهار هزار قلم کالا و خدمات سرایت خواهد کرد و نتیجه این خواهد شد که فقر ماندگار و فاصله طبقاتی بیشتر خواهد شد. عدالت هم اگر اکنون زخمی است، در اثر این عمل جراحی شما کاملاً قربانی خواهد شد.

اعتراضات به گرانی در ایران؛ تجمع در حومه تهران، جو امنیتی در شهرها و درگیری در هفشجان

برای سومین روز متوالی، ویدیوهایی متعددی از شهرهای مختلف ایران مخابره شده که از جو سنگین امنیتی و جولان ماموران ضدشورش در خیابان‌ها حکایت دارد و در برخی شهرستان‌ها هم شاهدان علاوه بر ضبط صدای تیراندازی از درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی و پلیس گفته‌اند.

به کزارش رسانه ها،  از شهرک کارون در حومه تهران هم تصاویری از تجمع مردمی در اعتراض به گرانی و تصمیم‌های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی مخابره شده است.

فضای شهرهای خرم‌آباد و فولادشهر اصفهان هم امنیتی گزارش شده است و در شهرکرد مردم علیه پلیس شعار داده‌اند.

روز شنبه – ۲۴ اردیبهشت – از شهرستان هفشجان در استان چهارمحال و بختیاری تصاویری ارسال شده که در آن صدای تیراندازی شنیده و در برخی لحظات درگیری مشاهده می‌شود.

در همین حال، احمد آوایی، نماینده دزفول در مجلس ایران کشته شدن یک نفر در تظاهرات اعتراضی در اندیمشک را تایید کرده است. این در حالی است که خبرگزاری‌های عمده داخلی در ایران و روزنامه‌های اصلی در این کشور درباره این اعتراضات سکوت کرده‌اند و وزیرکشور ایران هم روز جمعه مدعی شده بود که تنها چند “تجمع چند ده نفره” بوده که به گفته او با “تلاش فرماندهان انتظامی جمع شده” است.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها از ایران، اعتراضات به گرانی و وضعیت معیشت، چند شهر را درگیر کرده است؛ ویدیوهایی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، تجمعاتی را در نیشابور، رشت، شهرکرد و فارسان نشان می‌دهد.

اعتراض‌ها از استان‌های جنوبی و غربی ایران شروع شده و در بسیاری تجمعات، معترضان علیه علی خامنه‌ای رهبر و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری این کشور هم شعار می‌دهند.

در بعضی از ویدیوها صدای شلیک شنیده می‏شود که گفته شده پاسخ نیروهای امنیتی به معترضان است.

در ویدیو زیر که امشب، شنبه ۲۴ اردیبهشت منتشر شده، نیروهای ضدشورش یک شهروند را بازداشت می‌کنند. گفته می‌شود این ویدیو مربوط به شهرک کاروان (رضویه) تهران است. امکان تعیین تاریخ ویدیو برای بی‌بی‌سی فارسی وجود ندارد.

ویدئوهایی که طی دیشب و امروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود نشان می‌دهد که شماری از مردم نیشابور در استان خراسان رضوی، در خیابان‌های این شهر شعار “رئیسی حیا کن، مملکت رو رها کن” و “نیروی انتظامی حمایت،حمایت” سر دادند.

همچنین ویدیویی از اعتراضات شهرکرد نشان می‌دهد یک پلیس ضد شورش که خود را “فرمانده میدان” معرفی می‌کند، خطاب به گروهی از معترضان می‌گوید: “تجمع شما غیرقانونی است و امنیت اینجا را به خطر انداخته است.”

معترضان در واکنش، او را هو می‌کنند و شعار می‌دهند “نترسید، نترسید ما همه با هم هستیم”.

روز شنبه چندین ویدیو دیگر از شهرهای مختلف چون یزد هم منتشر شد که بی‌بی‌سی فارسی هنوز نتوانسته تاریخ دقیق وقایع مستند شده در آنها را صحت‌سنجی کند.

‌ویدیوهایی که امشب منتشر شده نشان می‌دهد مردم شهرهای قوچان و بروجن هم در خیابان به گرانی‌ها اعتراض دارند. براساس شواهد ویدیوها، تشخیص داده شد که ویدیوها مربوط به این دو شهر است اما تاریخ آنها برای بی‌بی‌سی فارسی قابل تایید نیست.

در یکی از ویدیوها که براساس شواهد روی تصاویر مکان آن شهرک کاروان در تهران تشخیص داده شده، فردی دیده می‌شود با لباس شخصی که در حال فیلمبرداری از گروهی است که مقابل او شعار می‌دهند.

مشخص نیست این فرد یک شهروند معمولی است یا ماموری است که با لباس شخصی از معترضان فیلمبرداری می‌کند.

فیلمبرداری از معترضان توسط ماموران در دوره‌های قبل اعتراضات مردمی هم دیده شده است.

شب گذشته نیز گزارش‌ها از ایران حاکی از آن بود که در رشت، مرکز استان گیلان، ماموران امنیتی به سوی معترضان یورش بردند و همچنین در شهر اردبیل، مرکز استان اردبیل در شمال‌غرب، فضای امنیتی حاکم بود.

همچنین در شب گذشته در دو ویدئوی کوتاه که گفته می‌شود مربوط به بروجرد واقع در استان لرستان در غرب-مرکزی و فارسان در استان چهارمحال و بختیاری است صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

امروز دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به وقایع اخیر، آن را ” اعتراضات محدود برخی هموطنان نگران” خواند و در توئیتر نوشت “دولت با همراهی مردم از همه موانع عبور خواهد کرد”.

علی شمخانی اقدامات اخیر دولت را “اراده تغییرناپذیر کل نظام” دانست و گفت اعتراضات مردم “هیچ نسبتی با موج‌سواری رسانه‌های معاند و دنباله‌های داخلی آنها ندارد”.

روز گذشته ابراهیم رییسی رئیس جمهور در میدان بهمن تهران حاضر شد و از فرآیند توزیع کالاهای اساسی بازدید کرد و خطاب به مردمی که به گرانی‌ها اعتراض داشتند گفت “چند روز صبر کنید” و ” تا زنده هستم اجازه نخواهم داد که مردم از گرانی‌ها آسیب ببینند”.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا