بین‌المللی

روسیه هشدار داد: حمایت تسلیحاتی آمریکا از اوکراین تبعات خطرناک دارد

سفیر روسیه در واشنگتن به آمریکا درباره افزایش کمک تسلیحاتی به اوکراین هشدار داد و گفت: تداوم حمایت تسلیحاتی از کی یف، می تواند برای دو ابرقدرت و رقیب هسته ای جهان تبعات غیرقابل پیش بینی به دنبال داشته باشد.

به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، آناتولی آنتونوف در گفت و گو با تلویزیون روسیه خاطرنشان کرد: آمریکا با ارائه تسلیحات بیشتر و قوی تر به اوکراین، وضعیت را به «مرحله هشدار» رسانده است.

وی افزود: هر روز پای آمریکا بیشتر در جنگ اوکراین فرو می رود که این وضعیت، تبعات غیرقابل پیش بینی برای دو قدرت هسته ای جهان دارد.

این دیپلمات روس با بیان اینکه مسکو و واشنگتن دو قدرتی هستند که برای تامین امنیت جهان مسئول هستند، گفت: وضعیت اوکراین در مرحله هشدار است زیرا حمایت تسلیحاتی کاخ سفید از کی یف می تواند اقدام تلافی جویانه کرملین را در پی داشته باشد.

آنتونوف تصریح کرد: سیاست آمریکا به ویژه بعد از توقف پروژه گازی «نورد استریم ۲» موجب وابستگی بیشتر اروپا به واشنگتن شده است.

وی افزود: آمریکایی ها تلاش زیادی برای توقف «نورداستریم یک» انجام دادند و در نهایت امروز موفق شدند و «نورد استریم۲» هم متوقف شده است. برنده این وضعیت آمریکاست تا گاز مایع خود را به بالاترین قیمت به دنیا تحمیل کند.

شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین در ماه فوریه موجب توقف پروژه گازی نورد استریم ۲ شد که قرار بود ۵۵ میلیارد مکعب گاز را در سال، از طریق دریای بالتیک به آلمان منتقل کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

جنگ اوکراین به یک جنگ تمام عیار اقتصادی بین روسیه و غرب منجر شده است. از طرفی آمریکا حوزه انرژی روسیه را تحریم کرده و از طرف دیگر اتحادیه اروپا دنبال کاهش وابستگی به واردات انرژی از این کشور است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا