بین‌المللی

وزیر خارجه فرانسه از سوی دادگاهی در کشور مالی احضار شد

“ژان ایو لو دریان” وزیر امور خارجه فرانسه به عنوان بخشی از تحقیقات درباره “آسیب به اموال عمومی و سایر جرایم” که به سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد، توسط دادگاهی در کشور مالی احضار شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، احضاریه‌ مورد اشاره توسط یک قاضی کشور مالی تایید شده با این حال وزارت امور خارجه فرانسه از دریافت آن از مجاری مناسب اظهار بی‌اطلاعی کرده‌ است.

یک منبع قضایی مالی به خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که این تحقیقات به دنبال شکایتی از سوی چندین انجمن جامعه مدنی این کشور صورت می‌گیرد و به نحوی به قراردادهای اعطا شده به یک شرکت فرانسوی که پسر لو دریان نیز با آن مرتبط است، پیوند دارد.

بر اساس یک سند رسمی که توسط خبرگزاری فرانسه مورد بررسی قرار گرفته است، این پرونده به سال ۲۰۱۵ مربوط می‌شود؛ زمانی که ابراهیم ابوبکر کیتا رئیس جمهور مالی بود و در آن زمان، یک شرکت فرانسوی (Oberthur Technologies) قرارداد تولید گذرنامه‌های بیومتریک مالی را به مدت ۱۰ سال به دست آورد.

یکی دیگر از منابع قضایی مالی به خبرگزاری فرانسه گفت: لو دریان در آن زمان وزیر دفاع فرانسه بود. آیا او از این موقعیت برای دفاع از یک شرکت فرانسوی یا منافع آن حمایت کرد؟ این چیزی است که دستگاه قضایی مالی در تلاش برای درک آن است.

روابط بین باماکو و پاریس در ماه‌های اخیر به‌ویژه پس از ورود شبه‌نظامیان گروه روسی واگنر به مالی، رو به وخامت گذاشته است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا