اجتماعی

خیمه ریزگرد‌های وارداتی بر ریه‌ مردم

از روز گذشته شدت میزان گرد و غـــبار در برخی استان‌های غربی و جنوبی کشور به حدی بالا رفت که گستره دید افقی به زیر ۵۰۰متر کاهش یافته است.

آرمان ملی: از روز گذشته شدت میزان گرد و غـــبار در برخی استان‌های غربی و جنوبی کشور به حدی بالا رفت که گستره دید افقی به زیر ۵۰۰متر کاهش یافته است. مثلا در شهرستان سومار، زمین و زمان سرشار از خاکی و غباری بود که در ریه‌مردم جا خوش می‌کرد. این درصورتی است که پیش‌بینی می‌شود ریزگردها تا اواسط هفته به مرکز کشور برسند، اما خیلی زودتر از پیش‌ بینی‌ها، آسمان تهران را خاکستری کردند. رئـیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وقوع وزش باد شدید و انتقال توده گرد و خاک تشکیل شده روی عراق و سوریه به ایران خبر داده است.

در این میان، تشدید طوفان‌های گرد و غبار در کشور عراق پروازهای فرودگاه بین‌المللی بغداد را لغو کرد. به گفته صادق ضیاییان با انتقال توده گرد و خاک تشکیل شده روی کشورهای عراق و سوریه به کشور، طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه آسمان مناطقی از نیمه غربی و مرکز کشور غبارآلود خواهد بود. طی این مدت در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، تهران، قزوین، البرز، اصفهان، اردبیل و قم و وزش باد شدید تا بسیار شدید، خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا کاهش دید افقی پیش‌بینی می‌شود. همچنین از اواخر روز سه شنبه تا پنج شنبه در نیمه شرقی کشور به‌ویژه منطقه زابل وزش باد و خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود. در این میان، مدیرکل هواشناسی خوزستان از کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی در سطح استان به دلیل ورود توده گرد و خاک خبر داد. همچنین سیدمحمدمهدی‌میرزایی قمی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: «توانــــایی تعییــن کانون‌های ریزگرد و پیش‌بینی توده‌های ریزگرد و غلظت ذرات معلق حاصل از آن‌ها در هوای شهر تهران را داریم و ورود اولین توده‌های ریزگرد از سوی مرزهای غربی کشور را شناسایی کردیم.»

خشکسالی متهم ردیف اول، ترکیه ردیف دوم

از هفته‌های گذشته سازمان هواشناسی کشـــور دائم هشدار می‌دهد که طی روزهای آینده، غرب و شمال غـــرب کشور شاهد خیزش گرد و خاک خواهند بود. البته وضعیت شرق و شمال شرق هم در این روزها چندان مطلوب نیست چنانکه رئیس هواشناسی سیستان و بلوچـــستان از وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان بـــا سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت در زابل و کاهش شعاع دید افقی در این شهر تا ۱۵۰ متر خبر داد. به گفته محسن حیدری، وزش باد شدید با سرعت ۸۳ کیلومتر بر ساعت در زهک هم دیروز سبب خیزش گرد و خاک و کاهش شعاع دید افقی به ۱۰۰ متر شد، به گونه‌ای که تردد در برخی محورهای مواصلاتی منتهی به این شهرستان با اختلال همراه شد. در این میان نمی‌توان از سد سازی‌های ترکیه در منطقه به راحتی عبور کرد، ‏سد آتاترک ۷۵درصد آب فرات را ذخیره می‌کند و سد ایلی‌سو نیز مانع ورود قریب به ۶۰درصد منابع آبی به عراق می‌شود.

ریزگرد‌ها را پیگیری کنید

طبق گفته مسئولان در تابستان سال جاری پس از ۱۲ سال مجددا با این پدیده دست و پنجه نرم خواهیم کرد. در این راستا رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت و در بخشی از سخنان خود با اشاره به موضوع ناسالم شدن وضعیت هوا بر اثر ورود ریزگردها به کشور گفت: ریزگردها زندگی مردم را مختل کرده و همه دستگاه‌های مسئول در دولت باید با جدیت در این زمینه وظایف و مسئولیت‌های خود را ایفا کنند. وزارت جهادکشاورزی، وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت راه، وزارت بهداشت، وزارت امورخارجه، وزارت کشور، وزارت دفاع، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و سازمان حفاظت محیط‌زیست دستگاه‌های متولی و اجرا کننده آیین نامه آمادگی و مقابله با آثار زیان بار پدیده گرد و غبار در کشور هستند. علاوه بر این، برخی کارشناسان معتقدند که تراکم ساختمان‌های برخی مناطق به‌گونه‌ای است که ریه‌های تنفسی شهر را دچار مشکل کرده است. به‌طور نمونه در برخی مناطق همدان با ساخت مسکن مهر نه‌تنها تأمین فضای سبز شهری نادیده گرفته شده بلکه در برخی مناطق فضای سبز شهری تغییر کاربری مسکونی داده و مشکل‌آفرین شده است. این در حالی است که بدون وجود درختان، هوای شهر خشک و گرم‌تر شده و باعث تشدید آلودگی هوا، شدت یافتن بادها و افزایش صدمات گرد و غبار می‌شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا