حقوق بشر

وضعیت وخیم جسمی رضا شهابی و تمدید بازداشت وی!

بحران‌های حکومت اسلامی ایران به حدی عمیق و گسترده هستند که هیچ راه‌حل دولتی برای آن‌ها وجود ندارد و به همین دلیل، حکومت ناتوان تر از آن‌ست که مطالبات کارگران و محرومان جامعه را برآورده کند شدیدا به نیروهای سرکوبگر و زندان و شکنجه و اعدام متوسل شده است.

با آغاز اعتراض‌های خیابانیاخیر با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» «مرگ بر رییسی» و… حکومت هرچه بیش‌تر وحشت‌زده شده به‌طوری که فعالین کارگری را یکی پس از دیگری دستگیر می‌کند. این هم نشانه بارز وحشت حاکمیت از گسترش و سراسری شدن اعتصاب و اعتراض متحدانه  کارگران، لشکر بیکاران، بازنشستگان، معلمان، دانشجویان، زنان و به‌طور کلی همه تهی‌دستان جامعه بر علیه فقر و فلاکت و گرانی و بی‌حقوقی است.

در این میان رضا شهابی که یکی از چهره‌های فعال و سرشناس جنبش کارگری ایران است به دلایل بالا که اشاره شد دستگیر شده است.

بنا به گزارش کمپین دفاع از رضا شهابی یک‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱، رضا سخت مریض است و نیاز به درمان عاجل دارد و باید هرچه زودتر در خارج زندان تحت مداوای عاجل قرار گیرد. اما به‌نظر می‌رسد حکومت اسلامی قصد دارد ررضا را نیز همانند بکتاش بکشد.

این کمیته نوشته است: بر اساس اخبار موثق دریافتی، متاسفانه طی دیروز و امروز، وضعیت جسمی رضا شهابی رو به وخامت گذاشته و از دیروز تیم پزشکی بارها بالای سر او رفته اما کماکان حال وضعیت جسمی وی به حالت عادی بازنگشته است. فشار خون رضا بالا رفته، دچار کمر درد شدید شده، بی‌حسی در سیستم عصبی باز هم عود کرده و سمت چپ صورتی رضا بی‌حس شده که در حال سرایت به سایر نقاط بدن اوست، و هم‌چنین رضا دچار گردن درد و سردرد شدید شده است. گفتنی است که تمام این‌ها عوارض شکنجه‌های اعمال شده بر رضا شهابی در دوره بازداشت قبلی در بند ۲۰۹ اطلاعات اوین است. رضا شهابی در نتیجه شکنجه های وزارت اطلاعات طی سال های قبل و در بازداشت های پیشین، دچار عوارض بازگشت ناپذیری در سیستم عصبی، فقرات و کمر و گردن شد که اکنون با بازداشت مجدد وی دوباره این عوارض عود کرده است. پزشکان طی دیروز و امروز و در بند ۲۰۹، بارها سراسیمه بالای سر رضا رفته اند و با خوراندن داروهای بی‌حسی و کاهنده درد، تلاش کرده‌اند وضعیت او را به حالت عادی دربیاورند اما متاسفانه وضعیت جسمی رضا شهابی کماکان در وضعیت وخیم است.

این کمیته در بیانیه خود نوشته است: رضا شهابی روز یک‌شنبه، در تماس تلفنی به خانواده خود خبر داده است که بازداشت موقت او توسط دادیاری شعبه دوم مقدس اوین و به درخواست بازجویان اطلاعات، به مدت یک ماه تمدید شده است. این در حالی است که رضا شهابی باید به صورت اورژانسی به بیمارستان منتقل شود.

بازجویی و تحت فشار قرار دادن رضا شهابی در این شرایط جسمی مصداق بارز شکنجه‌های شدید جسمی است. رضا شهابی، فعال کارگری است که در راستای دفاع از حقوق کارگران فعالیت کرده است. رضا شهابی و سایر زندانیان کارگری و سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

علاوه بر تهدید و دستگیری فعالان کارگری و مدافعان حقوق کارگران، رسانه‌های وابسته به نهادهای امینتی حکومت اسلامی ایران در حال اتهام‌زنی و پرونده‌سازی کاذب برای رضا شهابی، عضو هیات سندیکای اتوبوس‌رانی شرکت واحد تهران، کیوان مهتدی معلم و پژوهش‌گر و آنیشا اسداللهی، پژوهش‌گر و مدافع حقوق کارگران هستند.

منابع نزدیک به وزارت اطلاعات و سپاه حکومت اسلامی ایران در یک خبر به نقل از وزارت اطلاعات‌شان رضا شهابی و آنیشا اسداللهی را که ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت شدند به «همکاری با یک تیم خارجی» متهم کردند. همکاری با تیم خارجی یا گروه‌های خارج از کشور در سال‌های گذشته نیز بارها از سوی وزارت اطلاعات و قوه قضاییه برای سرکوب و صدور احکام قضایی بلندمدت علیه فعالان مدنی و معترضان استفاده شده است.

وزارت اطلاعات حکومت اسلامی ۲۱ اردیبهشت در اطلاعیه‌ای از بازداشت دو تبعه خارجی خبر داد و ادعا کرد این افراد «با هدف ساماندهی و سوء‌استفاده از مطالبات به حق برخی از صنوف و تغییر آن به آشوب و بی‌ثباتی و ساماندهی اعتراض و اغتشاش وارد کشور شده‌اند.»

در اطلاعیه منسوب به وزارت اطلاعات ایران شهابی و اسداللهی به ارتباط با سسیل کولر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ نیروی کار فرانسه و همسر او متهم شده‌اند که هر دو نفر با ویزای گردشگری به ایران آمده و هنگام خروج بازداشت شدند. و به همین بهانه مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی اتهام تلاش «برای براندازی نظام» را علیه این افراد مطرح کرده‌اند.

رضا شهابی فعال باسابقه کارگری سندیکای اتوبوس‌رانی تهران است. آنیشا اسداللهی، مترجم و نویسنده و حامی حقوق کارگران است که هم‌زمان با بازداشت اسداللهی و شهابی، کیوان مهتدی نویسنده، مترجم و مدافع حقوق کارگران و همسر آنیشا اسداللهی، و نیز ریحانه انصاری‌نژاد، از فعالان کارگری بازداشت شده‌اند.

وزارت اطلاعات و رسانه‌های هم‌سو با سپاه پاسداران پیش از این اطلاعیه، معلمان و اعضای کانون‌های صنفی معلمان را به ارتباط با «گروه‌های بیگانه» و «شرکت در جلسه مشترک با نمایندگان یک دولت خارجی» متهم کرده بودند؛ اتهامی که شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان آن را «تکراری و نخ نما» خوانده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد با انتشار بیانیه‌ای به بازداشت، پرونده‌سازی و سناریوسازی علیه فعالان کارگری واکنش نشان داده و با محکوم کردن آن افزوده است که مقامات امنیتی، قضایی و اجرایی حکومت از آن‌جا که از هرگونه پاسخ انسانی و مسئولانه نسبت به مطالبات بر حق طبقه کارگر و مردم محروم و ستم دیده ایران ناتوان بوده و هستند، بیش از پیش به راه‌حل همیشگی شان، یعنی سرکوب، پرونده سازی، بازداشت، سناریو سازی و نشر و پخش اکاذیب و اتهامات نخ نمای امنیتی، متوسل شده‌اند. این بیانیه خواهان آزادی فوری تمامی فعالان صنفی کارگران، معلمین و اجتماعی شده است و از عموم تشکل‌های کارگری و مدافعان حقوق کارگران و فعالین صنفی و اجتماعی خواسته است که آگاهانه حربه‌های عوامل امنیتی را افشا کنند و با درایت و هماهنگی کامل مهر پایانی بر این طرح‌ها و سناریو سازی‌های ورشکسته بزنند.

از آغاز اردیبهشت ماه سال جاری که معلمان سه تجمع سراسری را سازمان داده‌اند، شمار زیادی از فعالان اعتراض‌های معلمان بازداشت شده‌اند.

برخی از بازداشت‌شدگان طی روزهای گذشته آزاد شدند اما جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و رسول بداقی در تهران، محسن عمرانی، محمود ملاکی، اصغر حاجب و رضا امانی‌فر در بوشهر، اسکندر لطفی و مسعود نیک‌خواه در کردستان و هادی صادق‌زاده در مشهد از ۱۱ اردیبهشت ماه در بند نیروهای امنیتی هستند.

پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت هم‌زمان با تجمع سراسری در اعتراض به تداوم بازداشت معلمان، نیروهای امنیتی ده‌ها معلم دیگر را در تهران، یاسوج، شیراز، اصفهان، کردستان، خوزستان، یزد، مرکزی و گیلان بازداشت کردند.

مسعود فرهیخته، ژاله روحزاد و علی حیدری در تهران، شعبان محمدی در مریوان، فریبا معینی در نجف‌آباد و محسن بهرامی، محمدعلی زحمتکش، عبدالرزاق امیری، حمید عباسی، غلامرضا غلامی کندازی، افشین رزمجو، مهرداد یغمایی، محمد عالیشوندی، مژگان باقری و فریبا نظام‌زاده در استان فارس از دیگر معلمانی هستند که در روزهای گذشته بازداشت شدند.

حسین مهدی‌پور در بلوچستان و احمد چنگیزی در یزد هم در یک هفته اخیر بازداشت شده‌اند. در استان کردستان نیز وزارت اطلاعات پنج تن از معلمان را احضار کرد…

بهرام رحمانی

گزارشگران

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا