اخبار

ادامه اعتراضات در شهرها به‌رغم جو شدید امنیتی

رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی از ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف ایران گزارش داده‌اند. فضای بسیاری از شهرها امنیتی است و اینترنت آنها قطع است. مردم در گلپایگان و اصفهان با شعارهایی علیه حکومت به خیابان آمدند….

با وجود فضای امنیتی شدید در برخی از شهرهای ایران اعتراضات مردم سه‌شنبه شب (۲۷ اردیبهشت) ادامه داشته است. به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، مردم در شهرهای گلپایگان وجونقان شعارهایی در اعتراض به وضعیت موجود سر دادند.

هرانا نوشته ویدئوهایی که از وضعیت گلپایگان به دست این خبرگزاری رسیده حاکی از حضور گسترده مردم معترض در خیابان های این شهر است. دسترسی به اینترنت در شهر جونقان قطع شده است. گزارش‌هایی نیز از تظاهرات در اصفهان منتشر شده‌اند. برخی خبرها حاکی است که نیروهای امنیتی به مردم معترض در گلپایگان حمله کرده و عده‌ای را بازداشت کردند.

به گزارش هرانا معترضین در گلپایگان با شعارهایی چون “رئیسی حیا کن، مملکت رو رها کن”، “نیروی انتظامی، حمایت، حمایت” و “توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه ” به خیابا‌ن‌ها آمده‌اند.

همچنین یکی از ساکنان مهاباد به هرانا از برقراری جو امنیتی در این شهر خبر داده است. به گفته او، خودروهای زرهی و یگان ویژه فراجا در نقاط مختلف شهر حضور دارند. یک نفر هم از تهران در خصوص شرایط امنیتی شهر گفته است: «همزمانی اعتراضات مردمی با اعتصاب رانندگان اتوبوس جوی امنیتی را بر تهران حاکم کرده است. نیروهای امنیتی به شکل محسوس و نامحسوس در خیابان حضور دارند و سعی می‌کنند فضا را به نحوی کنترل کنند که به سمت تجمع مردم و اعتراض کشیده نشود.»

به گزارش دویچه وله،اعتراضات در ایران به گران شدن مواد غذایی، از جمله نان از نیمه اردیبهشت  در برخی از شهرهای خوزستان آغاز شد و در ادامه خود به سراسر ایران گسترش یافت.

در روزهای گذشته حرکت‌های اعتراضی به گرانی‌های افسارگسیخته و بی‌کفایتی مسئولان در بسیار از شهرهای ایران شدت گرفته و در بسیاری از موارد با شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و رئیس دولت مورد حمایت او، ابراهیم رئیسی همراه بوده است.

بسیاری از هنرمندان سرشناس ایران، از جمله شهرام ناظری، اصغر فرهادی و رضا کیانیان به وضعیت معیشتی اعتراض کرده‌اند. اصغر فرهادی، کارگردان مطرح ایرانی در در جشنواره فیلم کن به “فشارهای اقتصادی و سیاسی بر مردم ایران” ااشاره کرد و گفت: «مانند خیلی از ایرانیان نمی‌توانم واقعا خوشحال باشم. مردم طاقتشان تمام شده است و هیچ چیز الان خیلی از مردم ایران را خوشحال نمی‌کند.»

پرویز پرستویی، بازیگر سرشناس ایرانی نیز در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از اعتراضات مردم معترض حمایت کرده و نوشته است: «حکم رفاه ملت را با خون بنده امضا کنید.» او که اوایل اردیبهشت برای اکران فیلمش در کالیفرنیا به آمریکا رفته بود، با انتقادهای زیادی روبرو شد که چرا چیزی درباره سرکوب مردم در ایران نمی‌گوید.

حدود ۵۵۰ فعال سیاسی و مدنی به مسئولان جمهوری اسلامی هشدار دادند، “برخورد خشونت‌بار با شهروندان عاصی و جان به لب رسیده” باعث تشدید اعتراض‌های مردمی می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا