حقوق بشر

برادر یکی از زندانیان آبان ۹۸ در گفتگو با امتداد مطرح کرد

هرکسی را دستگیر می‌کردند به زور و با تهدید می‌گفتند که باید به سردستگی وحید باقری اعتراف کند!

امتداد-گروه خبر: وحید باقری از زندانیان آبان ۹۸ که در جریان اتفاقات آن سال از سوی قاضی مقیسه به ۵ سال حبس محکوم شده بود، اکنون و با گذشت سه سال از دوران محکومیت و به رغم گذشت حدود یک سال از دستور اژه‌ای، مبنی بر عفو مشروط خود در اعتراض به این مسئله از حدود یک هفته قبل دست به اعتصاب غذا زده است.

رسول باقری، برادر این زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ در گفتگویی با امتداد، ضمن روایت ماجرای بازداشت و محکومیت، عنوان داشت: برادر ما در گذشته با باندهای قاچاق مواد مخدر در ناحیه ۳ و در اعتراض به وضعیت ایجاد ناامنی از سوی این باندها درگیری داشت که بنا بر دلایل نامعلومی که از نفوذ این باندها حکایت داشت، متاسفانه شاهد دستیگری وحید در بحبوحه اعتراضات آبان ۹۸ بودیم.

هرکسی را دستگیر می‌کردند به زور و با تهدید می‌گفتند که باید به سردستگی وحید باقری اعتراف کند!

وی افزود: پس از آن هم با همین وضعیت، هرشخصی را که در جریان اعتراضات آبان دستگیر می‌کردند، فرد بازداشتی-با زور و تهدیدهای مختلف- تحت فشار قرار می‌گرفت تا به سردستگی وحید باقری اعتراف کند!

باقری، ادامه داد: در حین بررسی مدارک و مستندات پرونده برادر من، او در شعبه دوم ناحیه ۳۳ شهید مقدسی از اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام تبرئه شد، اما بر اساس اعترافات تحت فشاری که از افراد در پلیس امنیت گرفته و آن‌ها را مجبور به اتهام‌زنی و اعتراف علیه برادرم کرده بودند، متاسفانه قاضی مقیسه به فقط با استناد به همین اعترافات غیرقانونی، حکم به ۵ سال حبس برای او صادر کرد.

وی، اضافه کرد: در ادامه متاسفانه از اجازه دسترسی برادرم به وکیل نیز امتناع کرده و تنها وکلای مورد اعتماد قوه را برای این پرونده مجاز دانستند. با تاسف، وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه نیز برای دستمزد وکالت خود، رقمی زیر ۱۰۰ میلیون تومان را آن هم در سال ۹۸ قبول نکردند و ما هم امکان مالی برای این مسئله نداشتیم.

قاضی مقیسه، حتی با برادر من صحبت نکرده و در ۱۰ دقیقه او را به ۵ سال حبس محکوم کرد

برادر این زندانی آبان ۹۸، یادآور شد: متاسفانه قاضی مقیسه، حتی با برادر من صحبت نکرده و در ۱۰ دقیقه او را به ۵ سال حبس محکوم کرد. بعد که اعتراض ما در شعبه ۳۳ پیگری شد، باز هم شاهد تائید همین حکم به همین مدت زمان محکومیت بودیم.

باقری، اضافه کرد: در حالی که به گفته رئیس کنونی و سابق دستگاه قضائی، همه زندانیان آبان ۹۸، مگر در موارد خاص آزاد شده‌اند، همچنان شاهد تداوم وضعیت برادرم هستیم. ضمن اینکه در ناحیه ۳۳ هیچ موردی، تحت عنوان آسیب به اموال عمومی و موارد نظیر آن وجود ندارد.

وی، افزود: عفو مشروط برادر من در شعبه ۳۳ دادگاه انقلاب، حتی مورد تائید رئیس قوه قضائیه نیز قرار گرفت اما وقتی آن را به ضابط قضائی در پلیس امنیت پایگاه پنجم ارجاع دادند، این عفو مشروط مورد تائید قرار نگرفت. مگر در پرونده برادر من، چه چیزی وجود دارد که با استناد به آن به این روند ادامه داده می‌شود؟

با گذشت یک سال از دستور اژه‌ای، ما نمی‌دانیم چه مناسباتی وجود دارد که از اجرای آن جلوگیری می‌کنند؟

برادر وحید باقری، بیان داشت: حدود یک سال قبل، همسر و پدر همسر برادر من نزد رئیس قوه قضائیه رفتند که عفو مشروط برادر من از سوی محسنی اژه‌ای نیز مورد تائید قرار گرفت. منتها پس از یک زمان دستور رئیس قوه، ما نمی‌دانیم چه مناسباتی وجود دارد که از اجرای آن جلوگیری می‌کند؟

برادرم از یک هفته قبل در اعتراض به عدم اجرای دستور رئیس قوه قضائیه برای عفو مشروط دست به اعتصاب غذا زده

وی، تصریح کرد: اکنون هم برادر من در اعتراض به همین وضعیت از حدود یک هفته قبل دست به اعتصاب غذا زده و تداوم این اعتصاب غذا می‌تواند برای او خطرناک باشد. متاسفانه ما در طول یک سال اخیر، دو تن از عزیزان خود را از دست دادیم که حتی به وحید برای حضور در مراسم ترحیم آن‌ها نیز اجازه مرخصی داده نشد. حالا هم مادر من که با مشکل قلبی جدی روزگار می‌گذراند از وضعیت فعلی وحید مطلع شده و نگرانی جدی نیز برای سلامت او داریم.

افراد معترف در صورت وجود تضمین، می‌گویند که شهادت‌شان علیه برادرم، تحت چه فشار و کدام تهدیدهای جنسی بیان شده

باقری در پایان نیز، تاکید داشت: اگر امان‌نامه یا ضمانتی برای افراد معترف وجود داشته باشند، آن‌ها حاضر به شهادت هستند که شهادت وقت‌شان علیه برادر من، تحت چه فشار و کدام تهدیدهای جنسی بیان شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا