بین‌المللی

تورم در انگلیس به بالاترین میزان در چهل سال گذشته رسید

شاخص تورم در انگلیس در بحبوحه بحران هزینه‌های زندگی و تشدید فقر در این کشور، به بالاترین سطح خود در ۴۰ گذشته رسید.

بر اساس گزارش روز چهارشنبه دفتر آمار ملی انگلیس شاخص نرخ مشتری (CPI) از ۷ درصد در ماه مارس به ۹ درصد در ماه آوریل رسید که ۲ درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش نشان می‌دهد. این میزان بالاترین سطح از سال ۱۹۸۲ میلادی بشمار می رود.

دفتر آمار ملی انگلیس گزارش داد که حدود سه چهارم از افزایش نرم تورم، ناشی از قبوض برق و گاز بوده است. قیمت مواد غذایی، حمل و نقل و ماشین آلات نیز باعث افزایش قیمت ها و تورم شده است.

بر اساس این گزارش افزایش بی سابقه هزینه‌های زندگی ناشی از جنگ در اوکراین است و اقتصاد دانان پیش‌بینی می‌کنند که شاخص تورم در ماه‌های آینده روند فزاینده‌ای را طی کند.

اقلامی که اصلی‌ترین عامل افزایش تورم در ماه آوریل بوده‌اند از این قرار است:

• گاز طبیعی – ۹۵.۵درصد

• برق – ۵۳.۵درصد

• سوخت خودرو – ۳۱.۴درصد

• مبلمان – ۱۰.۷درصد

• رستوران ها و هتل ها – ۸درصد

• مواد غذایی و نوشیدنی های غیر الکلی – ۶.۷درصد

وزیر دارایی انگلیس دیروز با اشاره به تورم بی‌سابقه و افزایش هزینه‌های زندگی در این کشور درباره سخت‌تر شدن اوضاع اقتصادی و فشار بر مردم طی ماه‌های آیند هشدار داد.

«ریشی سوناک» با ایراد سخنانی در مجلس عوام گفت: تمام نهادهای بین‌المللی هشدار داده اند که تورم بی‌سابقه شدیدترین بحرانی محسوب می شود که جهان با آن مواجه است. بنابراین ما در مواجهه با این چالش‌ها تنها نیستیم.

وی یادآور شد: بحران کرونا زنجیره تامین مواد غذایی را مختل کرد و حمله پوتین به اوکراین هم باعث تشدید قیمت انرژی شد. وزیر دارایی انگلیس با بیان اینکه مشکلات اقتصادی در ابعاد بین‌المللی است، افزود: ما این مساله را درک می‌کنیم که مردم در سراسر کشور با افزایش قیمت‌ مواد غذایی و انرژی دست و پنجه نرم می‌کنند.

سوناک در همین رابطه تصریح کرد که مشکلات اقتصادی ساده نیست و اوضاع در عرض چند ماه دیگر دشوار خواهد شد. وی تصریح کرد: هیچ راه‌کاری مشخصی برای دولت وجود ندارد و قانونی نیست که بتوان تاثیر عوامل خارجی بر اقتصاد را یک شبه ناپدید کرد.

بانک مرکزی انگلیس دو هفته پیش، با افزایش نرخ بهره بین بانکی به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته، در بیانیه ای خطر رکود اقتصادی را پیش بینی کرد.  رئیس بانک در اظهار نظری اعتراف کرد که در مهار تورم بی‌سابقه در کشور ناتوان بوده است.

«اندرو بیلی» در جلسه با نمایندگان مجلس انگلیس نسبت به افزایش «آخرالزمانی» قیمت‌ مواد غذایی هشدار داد و گفت: ما نمی‌توانیم چیزهایی مانند جنگ را پیش‌بینی کنیم؛ این در اختیار هیچ‌کس نیست. درهر صورت فکر نمی‌کنم که می‌توانستیم کاری متفاوت انجام دهیم.

یافته‌های موسسه نظرسنجی «اپسوس موری» نشان می‌دهد که بسیاری از مردم در انگلیس سعی می‌کنند از وعده های غذایی خود صرف نظر، پول قرض کرده و یا کمتر بیرون بروند تا مخارج زندگی خود را تامین کنند. تعداد زیادی هم برای کاهش قبض انرژی، سیستم‌های گرمایشی خود را خاموش کرده اند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا