حقوق بشر

گزارشی از بازداشت پنج عضو سابق حزب کومله در مرز بانه

پنج عضو سابق کومله به اسامی نوزاد کریمی اهل مریوان، وریا موید اهل سنندج، علی صحرایی اهل کرمانشاه، کَژان صمدی ۴۰ ساله و دخترش شیلان امید‌پناه ۱۸ ساله اهل مریوان توسط نیروهای اطلاعات سپاه در مرز بانه بازداشت شده‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده است که این اشخاص که از اعضای سابق حزب کومله و ساکن اقلیم کُردستان بوده‌اند، اواخر فروردین ‌ماه سال جاری قصد عزیمت به ترکیه و -احتمالا اروپا- را داشته‌اند بواسطه قاچاقیان انسان به سمت مرز بانه در حرکت بوده‌اند تا از طریق مرز ارومیه به ترکیه بروند. در مسیر حرکت به کمین نیروهای اطلاعات سپاه که گویا از طریق مخبرین خود از ماجرا مطلع بوده، افتاده و بازداشت شده‌اند.

به گفته یک منبع مطلع، این پنج نفر پس از بازداشت به یکی از بازداشتگاه‌های مخفی-امنیتی منتقل شده و هیچ اطلاعی از سرنوشت آنها در دسترس نیست.

گفتنی است که قرارگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پنج عضو یک “گروه تروریستی” را در مرز بانه بازداشت کرده است و ادعا کرده بود که مقادیری سلاح و مهمات از آنها ضبط شده است. با این حال هیچ تصویر یا جزئیاتی از افراد بازداشت شده و همچنین سلاح و مهماتی ادعایی، منتشر نکرده بودند.

بر اساس اطلاع هه‌نگاو این افراد سه هفته قبل از صدور بیانیه سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند و به هیچ عنوان مسلح نبوده‌اند.

در این راستا هه‌نگاو ضمن ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت این ۵ نفر تاکید می‌کند نامبردگان فاقد هرگونه سلاح و مهمات نظامی بوده و در زمان بازداشت نیز هیچ گونه مخاصمه مسلحانه‌ای مابین این افراد ونیروهای سپاه رخ نداده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا