زنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

واکنش انسیه خزعلی به جهش ناگهانی قیمت‌هاجالب بود که آن را رویکرد مادرانگی و عدالت محور دولت دانست. دفاع معاون امور زنان از حرکتهای اقتصادی دولت دور از انتظار نیست اما گره زدن مفهوم مادری با آنچه در شرف اتفاق است به قدری عجیب به نظر میرسد که حتی مرغی که جایش در قابلمه‌های اقشار مختلف خالی مانده را به خنده می‌اندازد.

اخبار زنان در اردیبهشت۱۴۰۱

فتانه عبدالحسینی- کانال علمی مطالعات زنان

در اولین خبر این ماه:

◻️واکنش انسیه خزعلی به جهش ناگهانی قیمت‌هاجالب بود که آن را رویکرد مادرانگی و عدالت محور دولت دانست. دفاع معاون امور زنان از حرکتهای اقتصادی دولت دور از انتظار نیست اما گره زدن مفهوم مادری با آنچه در شرف اتفاق است به قدری عجیب به نظر میرسد که حتی مرغی که جایش در قابلمه‌های اقشار مختلف خالی مانده را به خنده می‌اندازد.

🚺در حالی که معاون رئیس جمهور تمام توانش را برای فرزندآوری گذاشته است؛ وام فرزندآوری به همه نمی رسد و براساس مصوبات دریافت این وام چندان راحت نیست و موانعی برای آن وجود دارد؛ از ضامن معتبرگرفته تا ارائه سفته و در عین حال به همه شهرها نیز تعلق نمی گیرد و وام ازدواج در الویت است و فرزندآوری الویت دوم بانک‌هاست.

〰️از سوی دیگر برای ازدیاد نسل؛ غربالگری ناهنجاری جنین نیز از سامانه‌های وزارت بهداشت حذف شد.

⚛️شبکه نهال که به کودکان اختصاص دارد انیمیشنی نشان داده است که مادر و پسری دست به بمب‌گذاری و اعمال خشونت می‌زنند. در شبکه های اجتماعی نیز ویدئوهایی پخش میشود که افراد بزرگسال جلوی چشم کودکان دست به خشونت میزنند. با این اوصاف نسل بعد با انبانی پر از خشونت قرار است چگونه زندگی کند؟

⛔اعمال محدودیت‌ها:

▪️تفکیک جنسیتی در یک مجموعه تفریحی در مشهد؛ در بولینگ کوهسر در مشهد، زنان و مردان نمیتوانند در کنار هم بازی کنند.

▪️باز هم در مشهد، ابلاغیهایی به آرایشگران داده شد که از ممنوعیت کاشت ناخن و تزریق ژل تا اپیلاسیون و تتوی نقاط محرمه خبر میدهد.

▪️آموزش پرورش قم: ممنوعیت عطر برای زنان و لباس آستین کوتاه برای مردان

▪️در دانشگاه امیرکبیر هم گشت ارشاد باعث نارضایتی دانشجویان برای پوششان شد.

▪️در دانشگاه علم و صنعت خوابگاه دخترانه گویی به بند زندان تبدیل شده؛ با همان میله‌های زندان روبروی پنجره‌ها و محدودیتهای فراوان در رفت و آمد دانشجویان.

▪️جلوگیری از ورود دختران و پسرانی که قصد داشتند به زمین فوتبال بروند: در دانشگاه تهران بعد از ورود دانشجویان برخوردهای خشونت آمیزی با آنان شد که دلیل آن را اختلاط دانشجویان دختر و پسر عنوان کردند.

باجه اطلاع رسانی در نمایشگاه کتاب نیز زنانه و مردانه شد.

▪️با اجباری شدن معالجه زنان توسط پزشک زن، انسیه خزعلی اجرای موازین شرعی در مراکز درمانی را مهم دانست.

▪️اعمال محدودیت‌های بیشتر برای زنان دراجرای مهریه: مهریه قسطی می شود و مردان دیگر به زندان نمیروند و در طرح اصلاح شده‌ی مجلس، مهریه‌های سنگین مشمول حق ثبت می‌شوند.

⚠️قتل‌های ناموسی: 

▪️پدر فائزه ملکی نیا که دختر ۲۲ ساله‌ی خود را به آتش کشید، تبرئه شد. پزشک معالجش آسیب سوختگی او توسط پدرش را اطلاع رسانی کرده بود.

برای عاملین قتل منا حیدری، به دلیل شکایت اولیای دم و اخلال در نظم عمومی و جریحه دار کردن احساسات مردم برای متهمان تقاضای اشد مجازات شده است.

▪️روزنامه اعتماد از مرگ زن ۲۵ سالهای با نام ندا نوشت که خودکشی گزارش شد اما توسط همسرش به قتل رسیده بود. ندا قربانی کودک همسری در ۱۵ سالگی ازدواج و از او یک پسر شش ساله به جا مانده است.

⚡در پی اعتراض سینماگران زن به آزار جنسی نام ۵ مرد آزارگر در عرصه سینما منتشر شد.

🎭خانه‌ی تئاتر در پاسخ به اتهام کوتاه آمدن در برابر یک آزارگر جنسی، بیانه‌ایی صادر کرد: صدور حکم دوسال محرومیت از کارگردانی و تدریس و توقف نمایش در حال اجرای کارگردان، بیشترین کاری بوده که از دستمان بر می آمد.

🎗️تعدادی از صفحات فعالین زن مورد حمله قرار گرفت. گروهی از فعالان زن ایران می‌گویند: فالوورهای فیک اینستاگرام آن‌ها را هدف گرفته‌اند.

⁉️آیا می‌دانید بیش از ۵۰ درصد از کولبران دارای مدرک لیسانس هستند؟! این را نماینده کرمانشاه گفت.

🔸خبر دیگر آن که مستمری همسر بازمانده‌ی بیمه شده‌ی متوفی با ازدواج مجدد قطع نمی‌شود.

🏵️از ورزش زنان چه خبر؟

🥇پیروزی بانوان والیبال ایران در اولین مسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا

🥇۹ نشان کشوری توسط دختران دوچرخه سوار در خراسان رضویی

🏆ورزشکاران از وجود تبعیض ناراحت هستند. رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام گفت: بانوان در رشته‌های پرورش اندام و فیزیک به هیچ عنوان حضور ندارند و فدراسیون هم با بانوانی که در چنین رشته‌هایی فعالیت کنند، برخورد خواهد کرد.

🏆یکتا جمالی بعد از کسب مدال نقره جهان در یونان، همراه کاروان به تهران بازنگشت. تلاش‌ها برای برگردان این قهرمان به ایران ادامه دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا